Képünk illusztráció
Fotó: Gecse Noémi
Diákok számára hirdet fotó- és népdalpályázatot a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ.
2021. november 10., 14:192021. november 10., 14:19
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ Épített örökségünk 2021 címmel fotó- és videopályázatot hirdet Hargita megyei diákok részére. Kedvhozóként a tavalyi nyertes munkákból kiállítást szerveznek, amelynek megnyitója pénteken délelőtt lesz a Gyergyószentmiklósi Batthyány Ignác Technikai Kollégiumban.
Ferencz Zoltán, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ művészeti igazgatója a pályázat kapcsán kiemelte, az előző kiírás során a gyergyói kúriatípusú épületekre fókuszáltak,
„Arra szeretnénk rávilágítani a gyerekek figyelmét, hogy a paraszti kultúránkból már alig maradt valamennyi, ami még maradt, azt próbálják észrevenni és megmutatni. Elsősorban az építészeti megoldások érdekelnek, de akár egy pajtaajtó vagy annak zárja is lehet olyan részlet, amit érdemes megörökíteni” – mondta Ferencz Zoltán.
Az idén ugyanakkor harmadik alkalommal szervezi meg a Gyergyószéki Népdalversenyt a kulturális központ. Ezúttal is online, három korcsoportban várják a jelentkezéseket – hangsúlyozta Kolcsár Béla intézményvezető, hozzátéve, hogy a 9–11, 12–14 és 15–18 évesek kategóriájában egyénileg lehet nevezni, egy kötelező és egy szabadon választott népdallal.
– fogalmazott az igazgató. Mivel a verseny online zajlik, a nevezők egy videofelvételt kell eljuttassanak a kulturális és művészeti központhoz december 10-én 14 óráig. A szakmai zsűri értékelését követően az első három helyezett értékes jutalomban részesül. Mindkét pályázat esetében bővebb információkért a 0755–173064-es, valamint a 0747–200291-es telefonszámokon lehet érdeklődni vagy az intézmény Facebook-oldalán.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!