Hirdetés
Hirdetés

Csökkentenék a működési költségeket, növelnék a befektetésekre szánt összegeket

Még nem tudni, hogy idén mekkora lesz az város költségvetése, és ez mire lesz elég •  Fotó: Haáz Vince

Még nem tudni, hogy idén mekkora lesz az város költségvetése, és ez mire lesz elég

Fotó: Haáz Vince

A 2020 elején megszavazott és a decemberig megvalósított marosvásárhelyi városi költségvetés közötti különbség 147 millió lej, így a büdzsé teljesítése 70 százalékos. Idén, immár az új városvezetés csökkenteni szeretné a működési kiadásokat és növelni a beruházásokra szánt összegeket.

Simon Virág

2021. január 05., 12:352021. január 05., 12:35

A marosvásárhelyi városháza gazdasági igazgatója, Naznean Ana által összeállított, a tavalyi évi költségvetés teljesítéséről szóló jelentés a napokban került fel a marosvásárhelyi városháza honlapjára. Ebből többek között kiderül, hogy a tavalyi évi költségvetés 492 millió lej volt, ebből 345 millió lejt teljesítettek, vagyis a tervezett 70 százalékát.

A fizetéseket biztosították

Már tavaly év elején, a Florea-korszak utolsó költségvetésének összeállításakor elhangzottak olyan vélemények, hogy túlméretezték a bevételeket, hiszen olyan adó- és illetékhátralékokat is beleszámítottak, amelyek kifizetése nem volt biztos, több esetben per tárgya volt. Ennek ellenére

a tavalyi adók és illetékek befizetési aránya 80 százalékos volt, ami jónak mondható.

A betervezett uniós pályázati pénzek csupán 23 százalékát kapta meg a város, s a központi költségvetésből támogatásként szereplő összegek csak 70 százaléka folyt be a város pénztárába. Ami a kiadások fejezetét illeti, itt 80 százalékban teljesítették a fenntartási, működési költségekre szánt összeget, és mindössze 42 százalékban a befektetéseket.

Hirdetés

Ami a fenntartási költségeket illeti, tavaly igen sok vita volt ezek kapcsán, hiszen valahányszor a költségvetés kiegészítéséről volt szó, ezeket az összegeket növelni akarták, de az RMDSZ-es tanácsosok nem egyeztek ebbe bele.

Menet közben az is kiderült, hogy még az egész éves fizetéseket sem foglalták be az éves költségvetésbe, holott erre kötelesek lettek volna.

Végül a sorozatos költségvetés-kiegészítésekkel a fizetéseket biztosították, de a kért fogyóanyagokra és más kiadásokra igényelt összegeket nem mindig.

Mi lesz idén?

A jelenlegi polgármester pénzügyi tanácsadója, Ionela Ciotlăuș a Marosvásárhelyi Rádió román szerkesztőségének nyilatkozott az idei költségvetés kapcsán. Mint elmondta, a 2021-es költségvetést úgy állítják össze, hogy csökkentik a működési költségeket, és növelni szeretnék a befektetésekre szánt összegeket. Tervek szerint 

húsz százalékkal csökkenteni fogják az előző évekhez képest a működési költségeket.

Szeretnék átnézni, és ahol lehet, változtatni a közmű- és más szolgáltatói szerződéseken, de a személyzeti kiadásokon is. Ez utóbbit részben a személyzeti felépítés átalakítása révén szeretnék csökkenteni, amelyről már többször beszélt Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester is.

Nem feltétlenül kell elbocsátásokra számítani, hiszen elsősorban a nyugdíjasoktól és azoktól szeretnének megválni, akik szerződéses viszonyban állnak a városházával.

Ha sikerült húsz százalékkal kevesebb személyt fizetni, ez akár 15 millió lejes spórlást jelenthet a város számára. Soós korábban azt ígérte, hogy már decemberre kész lesz az új szervezeti felépítés, amelyet a helyi önkormányzati képviselő-testületnek is le kell majd fogadnia. Egyelőre erről nincs semmi irat a városháza honlapján, csupán a polgármester kabinetjének és az alpolgármesterek irodáiban foglalkoztatott személyzet létszámnöveléséről van határozattervezet.

Ionela Ciotlăuș szerint bár a városházán vannak „túlméretezett" fizetések is, ezekhez a munkatörvénykönyv miatt nem tudnak hozzányúlni, így

egyelőre fizetéscsökkentés nem lesz.

A tanácsadó elmondta, nem szeretnének ugyanabba a csapdába esni, mint az ország több polgármesteri hivatala, amely csökkentette a fizetéseket, az alkalmazottak rögtön pert indítottak és megnyerték azokat (Csíkszeredában fordított helyzet állt elő: az új képviselő-testület nemrég húsz százalékkal megemelte a városházi alkalmazottak fizetését, ott tehát nem kell per miatt „aggódni”).

A tanácsadó szerint az idei költségvetésben elsősorban a befektetésekre szeretnének hangsúlyt fektetni, és háttérbe szorítják a javításokat. Marosvásárhely 2021-es évre szóló költségvetésének tervezetét azután hozzák nyilvánosságra, miután elfogadják az országos költségvetést.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. március 30., hétfő

Jó hír a nyugdíjasoknak: tízezrek kapnak gyógykezelési jegyet

Mintegy 114 ezer gyógykezelési jegyet biztosít a kormány a nyugdíjasoknak 2026-ban az Országos Nyugdíjpénztáron keresztül – derül ki a munkaügyi minisztérium közvitára bocsátott tervezetéből.

Jó hír a nyugdíjasoknak: tízezrek kapnak gyógykezelési jegyet
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Beperelte a kormányt a legfelsőbb bíróság a bértartozások ügyében

A legfelsőbb bíróság hétfőn bejelentette, hogy beperelt a közigazgatási bíróságon a kormányt és a pénzügyminisztériumot a bírák és ügyészeknek megítélt bérjogosultságok 2026-ban esedékes kifizetésének elhalasztása miatt.

Beperelte a kormányt a legfelsőbb bíróság a bértartozások ügyében
2026. március 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének az üzemanyagárak a jövedéki adó mérséklése esetén

A benzin és a gázolaj áfájának általános csökkentése helyett egy célzott, ideiglenes és csak bizonyos árszintek átlépésekor alkalmazott intézkedés jelenti a fenntartható megoldást az üzemanyagok drágulására – véli az Intelligens Energia Egyesület elnöke.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének az üzemanyagárak a jövedéki adó mérséklése esetén
2026. március 30., hétfő

Üzemanyagárak és élelmiszerárak: újabb intézkedésekről tárgyaltak

Az üzemanyagár-emelkedések hatását fékezni hivatott újabb intézkedésekről tárgyaltak hétfői ülésükön a koalíciós pártok politikusai.

Üzemanyagárak és élelmiszerárak: újabb intézkedésekről tárgyaltak
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Felszámolták a suceavai „pénzgyárat”, 2,5 millió eurónyi hamis bankjegy került elő

Összesen mintegy 2,5 millió euró névértékű hamis bankjegyet foglaltak le a román és a bolgár hatóságok a Suceava megyei „pénzgyár” ügyében indított nyomozás keretében – közölte hétfőn a Facebook-oldalán Cătălin Predoiu belügyminiszter.

Felszámolták a suceavai „pénzgyárat”, 2,5 millió eurónyi hamis bankjegy került elő
2026. március 30., hétfő

Megkezdték a Maros és Hargita megyén áthaladó autópálya tervezését

Elkezdődött az A8-as autópálya Marosvásárhely–Târgu Neamț közötti, 64 kilométeres szakaszának tervezése, ami fontos lépés az Erdélyt Moldvával összekötő sztráda megépítésében – jelentette be Ciprian Șerban közlekedési miniszter hétfőn.

Megkezdték a Maros és Hargita megyén áthaladó autópálya tervezését
2026. március 30., hétfő

Idén sem fogja meghazudtolni magát április az időjárás tekintetében

Országszerte változékony időjárásra lehet számítani a következő két hétben az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hétfői előrejelzése szerint.

Idén sem fogja meghazudtolni magát április az időjárás tekintetében
Hirdetés
2026. március 30., hétfő

Közvetlen kapcsolatot biztosít Európa számos nagyvárosával a marosvásárhelyi repülőtér

Ezer utas fordult meg a marosvásárhelyi reptéren Virágvasárnap, ez volt az első nap, amikor elindult a bázisgép és újraindultak a járatok. Mint elhangzott: a légikikötő Erdély kapuja, és a turistának meg kell mutatni a régió értékeit.

Közvetlen kapcsolatot biztosít Európa számos nagyvárosával a marosvásárhelyi repülőtér
2026. március 30., hétfő

Ittasan és jogosítvány nélkül vezető sofőr is rendőrkézre került a hétvégén

Két közlekedési bűncselekmény miatt indítottak eljárást a rendőrök vasárnap Hargita megyében: egy férfit ittas vezetésen, egy fiatalt pedig jogosítvány nélküli autózáson értek.

Ittasan és jogosítvány nélkül vezető sofőr is rendőrkézre került a hétvégén
2026. március 30., hétfő

Mozgó buszból esett ki egy diáklány, bűnügyi eljárás indult az ügyben

Megsérült hétfőn egy 15 éves lány, miután kiesett egy mozgó autóbuszból a 15A jelzésű országúton, a Beszterce-Naszód megyei Harina település közelében.

Mozgó buszból esett ki egy diáklány, bűnügyi eljárás indult az ügyben
Hirdetés