A civilek is beleszólnának a gyergyószentmiklósi közügyekbe
Fotó: Pinti Attila
A Gyergyószentmiklóson felmerült és időközben lemondott bányanyitás kérdése kapcsán fogalmazódott meg a gondolat egy civil érdekvédelmi szervezet megalakítására. A kezdeményezők eldöntötték, a bánya témájától függetlenül is létrehozzák ezt, azért, hogy a közösséget érintő fontos ügyekben ne csak magánszemélyként, hanem bejegyzett szervezetként is hallattathassák a hangjukat.
2022. szeptember 27., 22:082022. szeptember 27., 22:08
A civil szervezetnek egyelőre nincs neve, hiszen még bejegyzés alatt áll és ezt követően válik hivatalossá a megnevezése. Amennyiben a név szabad, azaz nincs ilyen néven más egyesület bejegyezve, akkor Civilek Gyergyóért néven szólnak majd hozzá a gyergyói közügyekhez – mutat rá az egyik kezdeményező, Csibi Márta.
Amint elmondta, a tervük az, hogy
Egy civil szakmai csoportként képzelik el a működésüket, amelynek nagyjából ugyanaz lenne a feladata, mint ami a tanácstestület szakbizottságainak, azaz, hogy véleményt, javaslatokat fogalmazzon meg adott kérdésekben.
– fogalmaz Csibi Márta, aki az egyesület bejegyzését követően ennek az elnöki tisztségét fogja betölteni.
Újabb bányanyitási elképzelés került előtérbe Gyergyószéken – ezúttal a Kürücök néven ismert területre esett egy bukaresti társaság választása. Van már gyakorlatuk a helyieknek, hogy hogyan akadályozzanak meg egy bányanyitást.
Kifejtette, hogy
„A bánya témája adta meg a kezdő lökést, de nem ez az elsődleges. Bejegyzett szervezettként működve elsődleges feladatunk, hogy a közösséget visszahozzuk a döntésekbe, másrészt, hogy szervezetként és ne csak magánszemélyként képviselhessük az általunk kitalált ötleteket, projekteket, amelyek a várost segítenék” – ismerteti a kezdeményező.
Felvetésünkre, hogy van-e szándék, elképzelés arra, hogy ez a szervezet jelölteket állítson, és elinduljon a következő helyhatósági választásokon, Csibi Márta határozott nemmel felel. Leszögezi,
Hozzáteszi, vannak köztük olyanok, akik nem is Gyergyószentmiklóson, hanem a környékbeli helységekben élnek, így a szervezetük tevékenysége akár más településekre is kiterjedhet.
„Amikor választásokról van szó, az az általános jelenség, hogy négyévente össze kell zördülni mindenkivel és bántani egymást. És ez semmiképpen nem jó a közösségnek. Ha valaki polgármester akar lenni, akkor úgy néz az emberekre, mint a választókra, akiktől szavazatot vár és ez a miénktől teljesen eltérő nézőpontot kíván meg.
– összegez Csibi Márti, hozzátéve, hogy amint a szervezet bejegyzési folyamata lezárul, hivatalos lesz a megalakulásuk, konkrétabban is ismertetik majd elképzeléseiket.
A '89-es forradalom óta először fordul elő, hogy a „rendszerpártoknak”, a Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) és a Szociáldemokrata Pártnak (PSD) nincs képviselőjük az elnökválasztás második fordulójában – jelentette ki Elena Lasconi.
Călin Georgescu független elnökjelölt hétfőn kijelentette, hogy az őt ért „vádakkal” ellentétben nincsenek szélsőséges nézetei, ő csupán „egy román, aki szereti a hazáját”.
November 25-én, a nők elleni erőszak megszüntetésének napján a csíkszeredai önkormányzat is csatlakozik azokhoz a közintézményekhez, amelyek a bántalmazott nőkkel, lányokkal való szolidaritás jegyében cselekvésre szólítanak fel.
A Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) újra meghirdette rendkívül népszerű Nem térkép e táj! programját, melynek keretében iskolai osztályok honismereti kirándulások anyagi fedezetére pályázhatnak.
Elismeri, támogatja és gondozza a fogyatékkal élők művészetét a sepsiszentgyörgyi Írisz ház, amely idén 14. alkalommal hirdette meg az Outsider Art című pályázatát. Az alkotóknak az irgalmas szamaritánus történetéből kell inspirálódniuk.
Kelemen Hunor szerint az RMDSZ december 2-án jelenti be, kit támogat az elnökválasztás második fordulójában, jelenleg ugyanis a december 1-jei parlamenti választás jelenti a prioritást a szövetség számára.
Lemondott a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöki tisztségéből Nicolae Ciucă, a párt államfőjelöltje.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) honlapján közzétett adatok szerint lezárult a szavazókörzetek szavazatszámlálási jegyzőkönyveinek összesítése.
Országszinten arányaiban Csíkszeredában élt a legtöbb magyar szavazati jogával – osztotta meg a sajtóval az államelnöki választás első fordulójának statisztikáit Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke.
Azok szavazatára is szükség lesz vasárnap, akik távol maradtak az elnökválasztás első fordulójától – hangsúlyozza Barti Tihamér, az RMDSZ Gyergyó területi szervezetének elnöke. Szerinte a parlamenti választásokon kulcsfontosságú a magas magyar részvétel.
szóljon hozzá!