Szombatig a becsült lakosság mintegy 3 százaléka, majdnem 600 ezer személy került be a népszámlálás adatbázisába
Fotó: Haáz Vince
Egy hete kezdődött el a népszámlálás önkitöltős szakasza, szombatig csaknem hatszázezren éltek is ezzel az online lehetőséggel. Az elmúlt hét tapasztalatai azonban rámutattak a rendszer buktatóira is: legfontosabb, hogy el lehet küldeni a kérdőívet úgy is, hogy nem jutottunk el a végére. Sokan éppen azzal telefonáltak a Népszámlálás.ro csapatához, hogy nem is szerepel a kérdőívben etnikum vagy anyanyelv, mert hamarabb elküldték a kérdőívet.
2022. március 22., 12:222022. március 22., 12:22
2022. március 23., 17:162022. március 23., 17:16
A március 14-én elindult online népszámlálás az Autorecenzare.insse.ro honlapon zajlik, az első két nap akadozott a rendszer a leterheltség miatt, bár még előfordulnak kapcsolódási problémák, egyre inkább ritkulnak. Szombatig a becsült lakosság mintegy 3 százaléka, majdnem 600 ezer személy került be a népszámlálás adatbázisába – tudtuk meg Barna Gergő szociológustól, a Népszámlálás.ro kampánykoordinátorától, akit az elmúlt napok tapasztalatairól, a kitöltések során felmerülő buktatókról kérdeztük.
A szakértő elmondta, ez a kitöltöttségi arány egyelőre jónak számít, bár azt még nem tudják, hogy ezek közül hányat érvényesítenek, fogadnak el a statisztikai hivatal munkatársai. „Az érvényességet hét napos csúszással lehet ellenőrizni, tehát az első kitöltők esetében is csak ezután derülnek ki az eredmények. Az biztos, hogy van egy hitelesítési eljárása a statisztikai intézetnek, de nem tudjuk még, hogy pontosan hogyan működik. Megtörténhet, hogy a részben kitöltött kérdőíveket nem fogadják el, ilyenkor újra ki kell tölteni” – fogalmazott a szociológus.
Az elmúlt napok tapasztalata azt mutatja, hogy az online módszer legnagyobb problémája, hogy a kérdőíveket le lehet zárni úgy is, hogy nem válaszoltunk minden kérdésre.
– mutatott rá a legtöbb problémát okozó helyzetre a szociológus. Hozzátette, hogy bizony sokan hívták fel a telefonos tudakozójukat azzal a problémával, hogy hát nincs is etnikumra vonatkozó kérdés az űrlapban, ami azt jelenti, hogy ezek a személyek hamarabb lezárták a kérdőívet, minthogy annak a végére jutottak volna. Barna Gergő hangsúlyozta,
Amúgy érdemes lehet megjegyezni azt is, hogy két év alatti gyerekek esetében éppen az etnikum, anyanyelv és felekezeti hovatartozás az utolsó kérdéscsoport, 2 és 15 év közöttiek esetében ehhez még az iskolázottságra, foglalkoztatottságra vonatkozó kérdések jönnek, a 15 év fölöttiek esetében pedig a koronavírus-járvány hatása az életünkre lesz az utolsó kérdés. Figyeljünk arra, hogy ezek előtt ne zárjuk le a kérdőívet.
A március 14-én elindult online népszámlálás az Autorecenzare.insse.ro honlapon zajlik
Fotó: Haáz Vince
Megtudtuk, aki elrontotta, annak van lehetősége a javításra, csakhogy az „fájdalmas”, mert teljesen elölről kell kezdje a háztartás és a családtagok regisztrációját, s az ígéretek szerint a statisztikai hivatal az utolsó beküldött űrlapot fogja figyelembe venni. A kampánykoordinátor ugyanakkor elmondta, hogy a regisztráció után minden személyre jön egy külön e-mail, amelyet megnyitva tölthetjük ki a családtagok adatait. Itt fontos figyelni a személyi számot, mert megtörténhet, hogy nem ugyanolyan sorrendben jönnek az e-mailek, ahogy regisztráltuk, s mondjuk a feleség személyi számára a férjet regisztráljuk, vagy problémák adódhatnak ilyenkor abban, hogy a családon belüli viszonyokat hogyan kategorizáljuk be.
A következő leggyakoribb gond még az egyetemi végzettségek kapcsán merült fel, mert csak azok az egyetemek vannak a kérdőív jegyzékébe foglalva, amelyek adott időpontban akkreditálva voltak.
– magyarázta Barna Gergő. Rámutatott, ugyanígy probléma az is, hogy működnek Romániában külföldi egyetemeknek kihelyezett tanszékei, mi pedig, ha azt választjuk, hogy külföldi egyetemen végeztünk, akkor azt feltételezi a rendszer később, hogy mi éltünk bizonyos ideig külföldön, holott ez nem igaz, hiszen akár távoktatásban is elvégezhettük az egyetemet.
Szűkebb réteget érint, de hasonló probléma merül fel a katolikus papok esetében is, akik a 60-as, 70-es években nem tudják beírni a gyulafehérvári teológiát, mert nem volt akkreditálva. Számukra azt javasolták, hogy a legvégén a bejegyzés mezőbe írják majd be.
Problémákat okoz a munkaadó ágazati besorolása is, vagyis, hogy milyen területen dolgozik az illető, milyen CAEN-kód alatt. Barna Gergő elmondta, ehhez segítségül létrehoztak a Népszámlálás.ro-n egy külön aloldalt, ahol magyarul is, románul is meg lehet találni egyszerűen a CAEN-kódokat.
A nyelvválasztás esetén is akadhat nehézségünk. Amikor belépünk a kérdőívbe, fent jobboldalt választhatunk nyelvet, de bizonyos képernyőfelbontásoknál nem látszik a magyar, de a román sem, mert ezek a lista végén vannak. Ilyenkor az a megoldás, hogy le kell kicsinyíteni a böngésző képernyőjét, ezt megtehetjük a CTRL és a – (mínusz) egyidejű megnyomásával – tudjuk meg Barna Gergőtől. A szociológus a Székelyhonnak elmondta, jelezték ezeket a problémákat a statisztikai hivatalnak, és remélik, hogy hamarosan megoldás is születik mindezekre. De addig is
Nagyon sok embert érdekel még a szabadnapok kérdése is. Mint megtudtuk, az online kitöltés után járó szabadnapot a kérdőív érvényesítése után lehet igényelni, és mindazok kaphatnak, akiknek a személyi számára van beküldve adatlap, tehát függetlenül attól, hogy ki és hol töltötte ki ezeket „Voltak sokan, akik múlt hétfőn azt gondolták, hogy kitöltik és akkor másnap már nem kell bemenjenek. Ez egy picit bonyolultabb ennél, de az érvényesítés után kérhető és egy éven belül kiadhatja a munkaadó” – összegzett a Népszámlálás kampánykoordinátora.
A népszámlálásról
A koronavírus-járvány miatt tavalyról idénre halasztott népszámláláson először van lehetősége a lakosságnak online is kitölteni a kérdőívet, vagyis először nyílik alkalom arra, hogy mindenki saját maga írja be adatait, nemzetiségét, anyanyelvét, vallását. Az is újdonság, hogy a mostani cenzus az első, amikor a hatóságok nem papíron, hanem eleve elektronikusan rögzítik a feldolgozandó adatokat. A népszámlálás a 2021. december 1-jei állapotot hivatott rögzíteni, így azok, akik azóta születtek, nem kerülnek be az összeírásba, akik viszont azóta haltak meg, azoknak az adatait be kell vezetni. A hagyományos személyes lekérdezési időszak május 16. és július 17. között lesz, amikor a népszámlálási biztosok otthonukban keresik fel az embereket.
Kettős kiállításnak ad helyet a kézdivásárhelyi Vigadó Művelődési Ház emeleti díszterme. Szerda este nyílt meg Sárosi Csaba és Vetró András helyi képzőművészek közös tárlata.
Egy gázpalack robbanása okozott tüzet csütörtökön délután a Gyulakutához tartozó Rava településen.
Két tűzoltóautóval szálltak ki csütörtökön délután a tűzoltók Székelyudvarhelyen egy irodaépülethez, amelynek meggyulladt a tetőzete.
Tizennégy személytől ujjlenyomatot vettek, és le is fényképezték őket csütörtökön délelőtt Oltszemen, ahol a Kovászna megyei rendőrök razziáztak.
A kormány csütörtöki ülésén jóváhagyta a 32 F-35-ös repülőgép beszerzéséről szóló törvénytervezetet - közölte a kabinet szóvivője.
Az udvarhelyszéki fogyasztók problémáiról és a villamossági hálózatok fejlesztéséről tárgyaltak a térség polgármesterei az Electrica országos vezérigazgatójával csütörtökön Székelyudvarhelyen.
Romániában sosem volt könnyű feladat vállalkozni, de a kiszámíthatatlan jogszabályi környezet és a folyamatosan változó adózási szabályok miatt a helyzet ma különösen nehéz.
Adócsalás miatt tartottak házkutatást szerdán a Kovászna megyei rendőrség gazdasági bűnügyeket vizsgáló osztályának munkatársai nyolc helyszínen.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
szóljon hozzá!