Szent Lénárd, egy korabeli ábrázoláson
Fotó: Wikipédia
A koraközépkor egyik legismertebb szentjének, Lénárdnak, más néven Leonárdnak az életéről annyit tudunk, hogy a valószínűleg az 5. században született és Limoges mellett kis remeteséget létesített. Legendáriuma viszont jelképekben gazdag és számos osztrák-bajor néphagyomány is kötődik nevéhez.
2019. november 06., 09:232019. november 06., 09:23
2019. november 06., 09:242019. november 06., 09:24
Az előkelő frank család gyermeke hittérítőként élt, hatalma volt a gonosz lelkek felett. Az Arany legenda szerint
Egyik jelképe ezért lett a bilincs, másik a börtönrács, ami szimbolikusan a bűnök fogságát is jelenti.
A gyergyóremetei templomot Szent Lénárd tiszteletére szentelték fel
Fotó: Pethő Melánia
Nevének eredettörténetét némely források az oroszlánhoz (leo) kötik, lelki tulajdonságait szintén ehhez kapcsolják: bátorság a gonosz gondolatok megfékezéséhez és az égiek szemléléséhez; éberség a világ és Isten dolgai iránt. Másik tulajdonsága az erő volt, részint a bűnök felett, másrészt a jó cselekedetekben. Végül pedig a világi dolgoktól való óvatosság, félelem:
A földművesek, bányászok, kádárok, fuvarosok, kovácsok, rézművesek, teherhordók, lakatosok, istállófiúk, gyermekágyas nők és foglyok patrónusa. Lénárd fogadalmi ajándékként szokás volt vasból készített képet ajándékozni.
Gyergyóremetén a templom védőszentje és az egyházközség kórusának a névadója Szent Lénárd. A búcsús szentmise ma 11 órától kezdődik, szónoka pedig Korom Imre, a gyergyószentmiklósi Munkás Szent József Egyházközség plébánosa lesz.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
szóljon hozzá!