Fotó: Rab Zoltán
Felkerestük a környezettudatossági szempontból Marosvásárhelyen egyedülálló, csomagolásmentes Stop Waste üzletet, amelynek célja, hogy a lehető legkevesebb szemetet termeljünk. Kiss Erikával, az ötlet megálmodójával, illetve kivitelezőjével beszélgettünk.
2021. július 04., 15:362021. július 04., 15:36
2021. július 05., 19:422021. július 05., 19:42
A boltban üvegcsékbe pakolt hagyományos és különleges fűszerek, teák, hüvelyesekkel ellátott tárolók, különféle olajak, vegán harapnivalók, háztartási eszközök, természetes összetevőkből készített kozmetikumok, illetve olyan vászontasakok találhatók, amelyek segítségünkre lehetnek a vásárlások során.
Fotó: Rab Zoltán
Ugyanis a csomagolásmentes üzlet célja az, hogy minél kevesebb szemetet termeljünk – éppen ezért, ha vásárolni szeretnénk, vihetjük a saját kis tárolónkat, amelyet lemérünk, majd ezek után megtölthetjük azzal, amivel csak szeretnénk. Hazaérve így nem fél tucat felesleges, kukában landoló csomagolópapírunk lesz, hanem 2–3 tárolónk, amelyet következő vásárláskor újra fel tudunk használni.
Fotó: Rab Zoltán
Kiss Erika, a Stop Waste bolt ötletgazdája és megvalósítója egy online hulladékmentes tanfolyamon ismerkedett meg ezzel az életmóddal, amelynek hatására először otthonában „rendezte át” szokásait. „Vásároltam külön szemetesládákat, felírtam, hogy műanyag, papír, fém, komposzt. És elkezdtem teljesen másképp, tudatosan csinálni a dolgokat. Sokszor megálltam és néztem, hogy na, most ezt hová dobjam?” – emlékezett vissza az új szokások kialakításával járó nehézségekre.
Elmondása szerint az efféle életmódnak három alappillére, „szabálya” van, amelyeket betartva elkezdhetünk a tudatos környezetvédelem útján haladni: minimalizálás, azaz csökkentsük a hulladékot magunk körül; megelőzés, vagyis lehetőleg csomagolásmentesen vásároljunk; illetve az újrahasznosítás, komposztálás.
A környezettudatos életmóddal való „megbarátkozást” követően Kiss Erika elkezdett nagyobb terveket szőni – így született meg a Stop Waste üzlet ötlete is. Erika nemcsak a termékek minőségét helyezi előtérbe, hanem azok szállítási körülményeit is.
Fotó: Rab Zoltán
„Elsődleges szempont, hogy milyen csomagolásban küldik a terméket. Minél nagyobb, 20–25 kilogrammos termékeket szerzek be, ezzel is csökkentve a hulladékmennyiséget” – magyarázta, hogy az üzlet nemcsak a boltban lévő környezettudatosságra, de a beérkező termékek csomagolására is figyel. Hozzátette, hogy próbál egy forgalmazótól minél több terméket beszerezni, ezzel is csökkentve az áru ökolábnyomát.
A visszajelzések alapján Marosvásárhelynek szüksége volt egy ilyen típusú helyre: mint kiderült, jó néhány vásárló éli ezt az életmódot, azonban sokszor ütköztek nehézségekbe. „Olyan személyeket is megismertem, akik sokkal előrehaladottabb fázisban vannak a környezettudatosságot illetően, mint akár én. Tanulhatnék és tanulok tőlük” – mesélte az üzlettulajdonos.
Fotó: Rab Zoltán
Ami a tanítást illeti, Erika szerint az embereket leginkább neveléssel lehetne legjobban ösztönözni az ilyen irányú életmódváltásra. Úgy véli, gyerekkorban kellene kezdeni az oktatást, az iskolákba bevezetni a környezettudatos életet, megtanítani, hogy például egy PET-palacknak hány év a lebomlási ideje, illetve milyen összetevőket tartalmaz. Szerinte ugyanúgy a felnőtteket is érdemes lenne ilyen és hasonló információkkal „szembesíteni”, hiszen sokaknak fogalmuk sincs, mennyire szennyezzük a természetet.
Fotó: Rab Zoltán
„Tegyük fel először magunknak a kérdést, hogy a saját életvitelünk mekkora terhet jelent a bolygónak? Ha megtaláljuk a választ, kezdjünk el gondolkodni és cselekedni. Nagyon sokat elveszünk a Földtől, de mi az, amit vissza is adunk?” – elmélkedett Kiss Erika. A jövőbeli tervek között egy, a bolt alagsorában lévő teázó megnyitását is tervezi, ahol környezetvédelemmel kapcsolatos témákat boncolgatva szervezne képzéseket, illetve előadásokat.
Elmondása szerint a környezettudatos életmód nem az anyagi hátterünktől függ, az a jó benne, hogy nem csak a gazdagabb réteg engedheti meg magának.
Fotó: Rab Zoltán
A lényeget összefoglalva hozzátette, „a zero waste egy meghagyó kultúra, azaz a társadalom úgy tud élni, hogy nem teszi tönkre a saját fenntartásához szükséges környezetet, hanem együtt él vele.”
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
Több útszakaszon is forgalomkorlátozásokra kell számítani Maros és Hargita megyében, az ott zajló útjavítási munkálatok miatt, a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság (DRDP) tájékoztatása szerint.
szóljon hozzá!