Ketten is pályáznak Hargita Megye Tanácsának elnöki tisztségére. Ki lesz a befutó?
Fotó: Veres Nándor
Továbbra sem dőlt el, hogy ki lesz az RMDSZ megyei tanácselnök-jelöltje Hargita megyében, mivel a párton belül ketten is pályáznak a tisztségre: Borboly Csaba jelenlegi elnök és Barti Tihamér alelnök. A mostani állás szerint helyben kellene dönteni arról, melyiküket jelölik végül, ám mivel mindketten ragaszkodnak saját elképzelésükhöz, erre egyelőre kevés az esély.
2020. július 10., 22:152020. július 10., 22:15
2020. július 21., 09:342020. július 21., 09:34
Furcsa helyzet alakult ki Hargita megyében az RMDSZ-es jelöltállításnál, a megyei tanácselnöki tisztséget ugyanis ketten is magukénak szeretnék tudni. Egyikük Borboly Csaba, aki így már a negyedik mandátumát szerezné meg ebben a pozícióban, kihívója pedig Barti Tihamér jelenlegi tanács-alelnök.
Barti Tihamér és Borboly Csaba egy asztalnál. Meg tudnak egyezni?
Fotó: Gábos Albin
A baj csak az, hogy úgy tűnik, egyikük sem fog meghátrálni, ezért valószínűleg
A jelölési eljárás Hargita megyében összetettebb, mivel ez az egyetlen megye az országban, ahol három területi szervezet is működik (nincs egységes megyei szervezet), a csíki, az udvarhelyi és a gyergyói. Mindhárom független és egyenrangú tagja az RMDSZ-nek. Ez a három szervezet 1990 óta folyamatosan algoritmusok és különböző képletek alapján osztja fel egymás között a tisztségeket. A képviselői vagy szenátori listákon is például ilyen algoritmusok szerint rangsorolják a jelölteket.
Fotó: Gábos Albin
Utóbbi történt idén az udvarhelyi szervezet esetében, ahol úgy döntöttek, hogy csak alelnököt nevesítenek. A csíki és gyergyói szervezetek viszont kifejezték arra vonatkozó igényüket, hogy az általuk javasolt személy legyen az RMDSZ jelöltje a megyei önkormányzat elnöki tisztségére.
Februárban aztán eldőlt, hogy a csíki szervezet ismét Borbolyt javasolja elnökjelöltnek, a gyergyói pedig Barti Tihamért.
Fotó: Gábos Albin
Információink szerint a probléma ott kezdődött, hogy az RMDSZ miniparlamentjének, a Szövetségi Képviselők Tanácsának (SZKT) idei határozata egyebek mellett előírja, hogy megyei szinten kell meghozni a döntést a megyei tanácselnök és az alelnökök tekintetében.
Megegyezni azonban nem tudtak,
Ez márciusban, a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) ülésén vált véglegessé. A HET-ben egyébként mindhárom területi szervezet tagjai helyet kaptak, közöttük parlamenti képviselők, szenátorok, a területi szervezetek elnökei és ügyvezető elnökei, és néhány polgármester.
Fotó: Pinti Attila
Értesüléseink szerint a jelölési iratcsomók elemzésekor kiderült, hogy mindkét elnökjelöltté hiányos, mivel
Így kerültek végül a múlt héten a Szövetségi Elnökség (SZE) elé, amely a hiányosságok ellenére elfogadta ugyan mindkettejük jelölését, de arról nem döntött, hogy melyikük legyen végül az RMDSZ Hargita megyei tanácselnök-jelöltje. Ehelyett visszautalták az erre vonatkozó döntést a HET hatáskörébe, tehát ismét ott tartunk, hogy helyben kellene megegyezésre jutniuk. Erre július 19-éig kaptak haladékot, a helyzetet viszont tovább bonyolítja, hogy
Így ha például a gyergyói képviselők egyöntetűen Bartit támogatják, a csíkiak pedig Borbolyt, akkor ismét nem tudnak majd döntésre jutni, és a kérdés újból visszakerül Kolozsvárra. Végül tehát nagy valószínűséggel mégsem helyben dől el, ki lesz Hargita megyében az RMDSZ megyei tanácselnök-jelöltje, hanem a Szövetségi Elnökségnél (SZE) és a Szövetségi Állandó Tanácsnál (SZÁT) döntenek majd erről.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!