
Fotó: Pinti Attila
A kommunikáció, a szenvedélyes munka, és egymás partnerként való kezelése a titka annak, hogy fennmaradhasson és eredményes legyen továbbra is a székelyföldi megyék közötti együttműködés – hangzott el a témában folytatott kerekasztal-beszélgetésen Tusványoson.
2022. július 21., 17:152022. július 21., 17:15
A székelyföldi együttműködésről beszélgetett Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke, Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke, Péter Ferenc, Maros Megye Tanácsának elnöke, valamint Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének (SZGE) elnöke munkatársunk, Kovács-Bíró Blanka moderálásával.
Fotó: Pinti Attila
Noha ma már nem számolnak be olyan elánnal minden eseményről, rendezvényről, mint korábban, ettől még ugyanúgy zajlanak a dolgok, csak mára már beállt a rutin – osztotta meg Borboly Csaba.
– fejtette ki gondolatmenetét.
Fotó: Pinti Attila
Tamás Sándor a három megye kapcsolatáról úgy vélekedett, hogy vannak dolgok, amik működnek, de vannak olyanok is, amik nem. Példaként elmondta, hogy
Vannak viszont témakörök – leginkább kultúrához kapcsolódók – amelyek évtizedek óta nagyon jól működnek – fogalmazott. Hozzátette:
Fotó: Pinti Attila
„Mi nem vetélytársak, hanem partnerek vagyunk. A döntéseink, az a munka, amit az elkövetkező időszakban kifejtünk és együttműködésben próbálunk véghez vinni, az partneri viszonyban kell történjen és nem versengésként” – kezdte gondolatmenetét Péter Ferenc. Mint kifejtette: nagyon sokszor érzi úgy, hogy
„Ott kellene jobban együttműködjünk, hogy nézzük meg, melyek azok a területek, ahol partneri viszonyban úgy tudjuk kiépíteni Székelyföldet, hogy mindenhol megerősítünk valamit, ami jellegzetessége az adott területnek és egyedi” – fejtette ki Péter Ferenc.
Fotó: Pinti Attila
Maros Megye Tanácsának elnöke is megerősítette, hogy valóban rengeteg olyan terület van kulturális téren, ahol nagyon jól tudnak együttműködni, és mint fogalmazott:
Fotó: Pinti Attila
Tamás Sándor megemlítette: kétségtelen, hogy rengeteg olyan kérdésben, amelyben talál a hang, együttműködnek Hargita és Maros megyével, azonban időközben rájöttek, hogy vannak olyan kérdések, amelyekben jó, ha egy új partnert is be tudnak vonni, így bizonyos folyamatokba bevonták Brassó megyét.
– mondta, majd hozzátette, személyes kapcsolódás mellett, politikai, gazdasági és fejlesztési érdekek is vezérlik. Úgy gondolja, medvekérdésben is nem egyszer sikeres összefogása volt a négy megyének, és azt tapasztalták, hogy
Fotó: Pinti Attila
Péter Ferenc erre reagálva elmondta, nem zavarja, hogy Háromszéknek jó a kapcsolata Brassó megyével, az viszont már zavarhatja, ha az előbbivel jobb viszonya van, mint Maros megyével. „Ha úgy kezdjük ezt a kört, hogy a szomszédos megyéket hozzuk be az együttműködésbe, úgy ahogy Kovászna megye behozta Brassót, én is behozhatnám Fehér megyét, de nem teszem, noha elég sok érdek fűz Fehér megyéhez.
– érvelt Péter.
Borboly Csaba sietős távozását követően helyét Becze István a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének (SZGE) elnöke vette át, megosztva néhány gondolatot a saját szakterületét érintő, megyék közötti együttműködésben zajló tevékenységekről.
– osztotta meg a hallgatósággal.
Zárógondolatként Péter Ferenc kifejtette: bízik benne, hogy a pályázati lehetőségeket kihasználva sikerül olyan erőt felmutatni Székelyföldön, ami példaértékű lehet az egész országban. Tamás Sándor szerint ha mindenki a saját helyén, szenvedéllyel dolgozik Székelyföldért, akkor eljuthatnak oda ahova szeretnének.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!