
Fotó: Bíró Blanka
Itthon vagyunk! – skandálta a több száz fős tömeg csütörtökön délután Sepsiszentgyörgy főterén az Erdélyi Magyar Néppárt által az úzvölgyi temető védelméért szervezett tüntetésen, válaszként arra, hogy Bálint József, a néppárt háromszéki elnöke azzal indított, „valakinek nem tetszik, hogy itthon vagyunk, a halottaink sem nyughatnak békében”.
2019. június 27., 21:112019. június 27., 21:11
A megmozduláson az RMDSZ, a Magyar Polgári Párt (MPP), a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) képviselői is részt vettek,
A tömegben székely zászlókat, Kegyeletsértés, Védjük meg magunkat, védjük meg Erdélyt, Nem hagyjuk a temetőnket, Mondjon le a prefektus feliratú táblákat emeltek magasba.
Fotó: Bíró Blanka
„Nem lehet jövőt építeni egymás múltjának tisztelete nélkül” – fogalmazott Benedek Erika, a néppárt Kovászna megyei önkormányzati képviselője, aki kettős mércéről, jogfosztásról, szimbolikus térfoglalásról beszélt. Mint mondta,
Hangsúlyozta a magyar vezetők felelősségét, és hogy a sepsiszentgyörgyi összefogás mérce kell legyen.
Tulit Attila, az SZNT képviselője rámutatott, az Úzvölgye az erdélyi magyar jogfosztások gyűjtőfogalmává vált, benne van a marosvásárhelyi orvosi egyetem, a katolikus gimnázium, az elorzott utcanevek, házak, a meghurcolt és elítélt fiatalok, saját gyámoltalanságunk, hiszékenységünk.
„Az úzvölgyi temető eredeti állapotának visszaállítását követeljük, ebben nem lehet kompromisszumot kötni a két állam közti tárgyalások során” – szögezte le beszédében Sándor Krisztina, az EMNT ügyvezető elnöke. „Mi vagyunk a sértett fél, akik törvénytelenséget követtek el, vállalják a következményeket!” – mondta.
Fotó: Bíró Blanka
Az erdélyi magyar közösséget az elmúlt egy hét alatt ért sérelmek felsorolásával kezdte beszédét Csomortányi István, a néppárt elnöke. Nemcsak az úzvölgyi temetőben a törvénytelenségek elfedésére tett kísérletekre mondott példát, hanem a nyelvi jogokat csorbító közigazgatási törvénykönyvre, az ozsdolai közbirtokosság erdeinek visszaállamosítására tett kísérletre is kitért. Rámutatott, többen bírálták, hogy elhamarkodottan szervezték meg a tüntetéseket, nem egyeztettek eleget, de mint mondta,
Az elmúlt harminc évben a közösségi célok közül egy sem valósult meg, az Úzvölgye pedig megmutatta a Bukarest vezette Románia igazi arcát – fogalmazott a politikus.
Fotó: Bíró Blanka
A magyarság felelősségét is boncolgatta, meglátása szerint „célt tévesztettünk, már nem az autonómia kivívása, a szabad közösség építkezése a cél, hanem hogy négy évenként elérjük az 5 százalékot”. A célt összekevertük az eszközzel – mondta Csomortányi István.
„Ne bántsd a magyart!” – ismételte meg a május 12-ei, Úzvölgyében tartott ökumenikus istentisztelet felhívását Incze Zsolt református esperes, arra kérve, hogy egymást se bántsuk. „Önmagunkat marcangoljuk szét, egymást nagyon tudjuk szidni. Ha magyar, ne bántsuk! Akkor sem ha elöljáró, ha más pártnak a tagja! Támogassuk egymást!” – hangsúlyozta a lelkipásztor.
Az egyórás megmozduláson több dalt előadott a Messzehangzó együttes. A tüntetés az egymás kezét fogó résztvevők imájával, a magyar és a székely himnusz eléneklésével zárult.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás