
Fotó: Boda L. Gergely
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem padjait idén 842 hallgató hagyta el, közülük 289-en a magyar tagozaton végezték tanulmányaikat. A magyar kar ballagását a Vártemplomban, az intézmény vezetősége által szervezett rendezvényt a Színház téren tartották.
2017. június 11., 13:152017. június 11., 13:15
A Studium – Prospero Alapítvány és partnerei szervezésében tartották idén is a MOGYE magyar karának vártemplomi ballagását pénteken délelőtt. A MOGYE vezetőségének és az alapítvány nevében dr. Nagy Előd rektorhelyettes három gondolattal búcsúzott a ballagóktól: először, hogy kiváltságos szakma felé váltották meg belépőjüket, másodszor, hogy soha sehol ne adják fel önazonosságukat, magyarságukat, hiszen
harmadszor pedig, hogy szakmájukat itthon, anyanyelvükön gyakorolják.
Fotó: Boda L. Gergely
A MOGYE magyar oktatói nevében megfogalmazott üzenetében a fogorvosi kar előadótanára, dr. Mártha Krisztina kiemelte, a közösségszolgálatot ragadják meg itthon, Erdélyben, a Partiumban vagy ha külföldre távoznak, térjenek ide vissza, és folyamatosan képezzék magukat az egyéni és a közösségi érvényesülés érdekében.
A végzősök nevében Király Adina asszisztensképzős hallgató szerint az egyik legfontosabb, amit oktatóiktól tanultak, hogy mindig keressék és találják meg saját megoldásaikat a feladatokra. „Sorsfordító nyomokat fogunk hagyni, de mindennél jobban őrizzük meg szívünket, mert abból indul ki minden” – mondta.
Fotó: Boda L. Gergely
A rendszer megváltoztatása
Az intézmény vezetősége által szervezett ballagási ünnepséget immár második éve a Színház téren szervezték, idén délután hat órától, az eseményeket két óriáskivetítőn lehetett követni. Dr. Leonard Azamfirei rektor beszédében kiemelte, hogy az orvoslás átalakulóban van, haladni kell a korral, ezért folyamatosan képezzék magukat, mert a romániai egészségügyi rendszernek nagyobb szüksége van a fiatal szakemberekre, mint más országoknak. Dr. Nagy Előd rektorhelyettes rámutatott, a folytonos tanulás mellett türelemre, empátiára és olykor lemondásokra is szükség van, ilyenkor pedig elengedhetetlen a csoport, a társak támasza. „Meg kell tanulni gyorsan és önállóan tájékozódni az útvesztőkben, másokat is meghallgatni, de a cél mindig a betegség felismerése és páciens meggyógyítása” – üzente. Az ünnepségen román, magyar és angol nyelven párhuzamosan elhangzott a hippokratészi eskü. A Színház téri rendezvény hatalmas tapssal, kalapdobálással és lufieregetéssel ért véget, a rendőrség biztosította a helyszínt és irányította a főtéri forgalmat.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Kimutatást kért a fejlesztési minisztérium az önkormányzatoktól az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) keretéből finanszírozott beruházások kivitelezési stádiumáról. Arra kíváncsiak, hogy ezek elkészülnek-e határidőre vagy sem.
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
szóljon hozzá!