Fotó: Boda L. Gergely
A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem padjait idén 842 hallgató hagyta el, közülük 289-en a magyar tagozaton végezték tanulmányaikat. A magyar kar ballagását a Vártemplomban, az intézmény vezetősége által szervezett rendezvényt a Színház téren tartották.
2017. június 11., 13:152017. június 11., 13:15
A Studium – Prospero Alapítvány és partnerei szervezésében tartották idén is a MOGYE magyar karának vártemplomi ballagását pénteken délelőtt. A MOGYE vezetőségének és az alapítvány nevében dr. Nagy Előd rektorhelyettes három gondolattal búcsúzott a ballagóktól: először, hogy kiváltságos szakma felé váltották meg belépőjüket, másodszor, hogy soha sehol ne adják fel önazonosságukat, magyarságukat, hiszen
harmadszor pedig, hogy szakmájukat itthon, anyanyelvükön gyakorolják.
Fotó: Boda L. Gergely
A MOGYE magyar oktatói nevében megfogalmazott üzenetében a fogorvosi kar előadótanára, dr. Mártha Krisztina kiemelte, a közösségszolgálatot ragadják meg itthon, Erdélyben, a Partiumban vagy ha külföldre távoznak, térjenek ide vissza, és folyamatosan képezzék magukat az egyéni és a közösségi érvényesülés érdekében.
A végzősök nevében Király Adina asszisztensképzős hallgató szerint az egyik legfontosabb, amit oktatóiktól tanultak, hogy mindig keressék és találják meg saját megoldásaikat a feladatokra. „Sorsfordító nyomokat fogunk hagyni, de mindennél jobban őrizzük meg szívünket, mert abból indul ki minden” – mondta.
Fotó: Boda L. Gergely
A rendszer megváltoztatása
Az intézmény vezetősége által szervezett ballagási ünnepséget immár második éve a Színház téren szervezték, idén délután hat órától, az eseményeket két óriáskivetítőn lehetett követni. Dr. Leonard Azamfirei rektor beszédében kiemelte, hogy az orvoslás átalakulóban van, haladni kell a korral, ezért folyamatosan képezzék magukat, mert a romániai egészségügyi rendszernek nagyobb szüksége van a fiatal szakemberekre, mint más országoknak. Dr. Nagy Előd rektorhelyettes rámutatott, a folytonos tanulás mellett türelemre, empátiára és olykor lemondásokra is szükség van, ilyenkor pedig elengedhetetlen a csoport, a társak támasza. „Meg kell tanulni gyorsan és önállóan tájékozódni az útvesztőkben, másokat is meghallgatni, de a cél mindig a betegség felismerése és páciens meggyógyítása” – üzente. Az ünnepségen román, magyar és angol nyelven párhuzamosan elhangzott a hippokratészi eskü. A Színház téri rendezvény hatalmas tapssal, kalapdobálással és lufieregetéssel ért véget, a rendőrség biztosította a helyszínt és irányította a főtéri forgalmat.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!