Fotó: Veres Nándor
Visszaállítanák a hosszúaszói Xantus-kápolnánál a megemlékezések régi fényét, ennek érdekében a május 14-ei ünnepi szentmise mellett kulturális műsort is szerveznek a csíkszentlélekiek.
2017. május 02., 10:572017. május 02., 10:57
Minden évben május második vasárnapján tartják a hosszúaszói völgyben található Xantus-kápolna búcsúját, amit az 1694-es tatárjárás emlékére építettek újjá 1990-ben Csíkmindszent, Csíkszentlélek és Fitód lakóinak összefogása révén.
május 14-én, jövő vasárnap délelőtt vetítést tartanak, az építés során készült felvételeket tekinthetik meg a jelenlevők, amelyet Orbán Zsolt történelmi előadása követ. Mindezek után fél egytől ünnepi szentmise következik, majd a Codex régizene együttes lép színpadra a Komolyzene Hargita Megyének program támogatásával. Utánuk a csíkszentsimoni fúvószenekar előadása lesz hallható, végül pedig a helyi néptánccsoportok lépnek színpadra – tudtuk meg Krézsek Erikától. A csíkszentléleki alpolgármester megjegyezte azt is, hogy dolgoznak Nagy Borbála A Xántus-völgyi ütközet című könyvének, illetve néhány kapcsolódó cikk újrajelentetésén.
A kápolna építésének részleteiről 2013-ban írtunk, amikor is a munkálat egyik kezdeményezője, Balog József elevenítette fel az akkor történteket. Elmondása szerint, már a kommunizmus alatt megkereste őt Gondos Albert tanító, iskolaigazgató, aki látva a kápolna romjait, nem akarta veszni hagyni azt. Akkor nem volt alkalmas az építkezés elkezdése, hiszen abban az időszakban az egyházi kezdeményezéseket nem támogatta a kormány. 1990 újév napján viszont már azzal a gondolattal kelt fel Jóska bácsi, hogy most már jó lenne felépíteni – ahogy a falubeliek nevezték – a „csonka kápolnát”.
Az építéshez nem volt szükség pénzre, hiszen több százan önkéntes munkával hozzávetőleg hat hét alatt újjáépítették a kápolnát. Így még az év (1990) május második vasárnapján, 13-án Bálint Lajos püspök felszentelte a hívek jóvoltából elkészült épületet – számolt be az idős ember. Kiemelte, az akkori ünnepségen több ezren voltak.
Létfontosságúnak tartják a romániai magyar történelmi egyházak, hogy híveik „hiánytalanul” részt vegyenek az elnökválasztás második fordulóján, és arra a jelöltre szavazzanak, aki alkalmas a szélsőséges politikai erők ellensúlyozására.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
szóljon hozzá!