Zöld környezetben a bányakitermelés nyoma. Terveket várnak a terület rendezésére
Fotó: Hargita Megye Tanácsa
Néhány év múlva bezár a gyergyóújfalvi kőbánya, a helyén pedig százhektárnyi úgynevezett tájseb marad, amelynek a begyógyításán gondolkodnak. Hogy minél kreatívabb módon lehessen újrahasznosítani a kőbányát, a Hargita megyei önkormányzat egyetemistáknak hirdetett kutatói ösztöndíjat.
2022. február 21., 19:312022. február 21., 19:31
2022. február 22., 10:122022. február 22., 10:12
A kutatói ösztöndíjprogramot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tájépítész, valamint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem biológus, ökológus hallgatói számára hirdette meg a Hargita Megyéért Egyesület, partnerségben a Hargita megyei önkormányzattal, valamint Gyergyóújfalu önkormányzatával. A kiírást a marosvásárhelyi karon ismertették hétfőn.
Ványolós Endre, a tájépítész szak adjunktusa elmondta, ez a hallgatói ösztöndíjprogram
Elhangzott, a diákok sok hasonló projektet készítettek a tanulmányaik során elméletben, most azonban konkrét segítséget nyújthatnak egy közösségnek.
A Sapientián ismertették a hallgatóknak a lehetőséget
Fotó: Haáz Vince
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök rámutatott, a gyergyóújfalvi kőbánya Románia egyik legnagyobb andezitbányája, amelyből „fél Románia épült”. Az innen kibányászott több mint százmillió tonna követ vasúti hálózatok és repülőterek építéséhez, utak, hidak megvalósításához használták fel országszerte. A termelési hozam azonban nagyon lecsökkent,
viszont kezdeni szeretnének valamit a helyszínnel. „Szeretnénk tudni lassan, hogy ott mi fog történni, erre kérjük a hallgatók segítségét, hogy a gyergyói tájból kiindulva képzeljék el, mit lehet ott létrehozni. A kérdés nyitott,
– fogalmazott Borboly, rámutatva, azt szeretnék, hogy olyan projektek valósuljanak meg, amelyek később önfenntartóvá válhatnak.
Gyergyóújfalu polgármestere, Egyed József rámutatott, a bánya 1930 óta biztosított munkát a község és a környező falvak lakóinak, ekkoriban hétszáz személy dolgozott a kitermelésben, napjainkra ez mindössze húsz személyre csökkent.
„A kőbánya működése hasznos volt a közösség, a régió és Románia számára egyaránt. Most viszont már azon gondolkodunk, hogyan lehetne ezt visszazöldesíteni a bezárás után” – fogalmazott a községvezető. Éppen ezért várják majd az ötletekkel teli egyetemistákat a helyszínre is, hogy megmutassák, miről is van szó konkrétan.
A kutatói ösztöndíjról
A kutatói ösztöndíjakat legtöbb ötfős hallgatói csoportok pályázhatják meg, amelyben legalább egy sapientiás tájépítész, valamint egy bolyais ökológus hallgató kell legyen, de a további helyekre akár külföldi diákokat is felkérhetnek. A kutatási tervet és az újrahasznosítási javaslatvázlatot május 30-áig várják, azután egy nemzetközi bíráló bizottság értékeli és rangsorolja a terveket. Az első három pályázó pénzbeli juttatást kap 1000, 1500, illetve 2000 lej értékben, és továbbjut munkájuk a második szakaszba, amikor már kibővült kutatói csapattal konkrétan dolgozzák ki a terveket. Akkor már három hónapos időszakra kutatási, valamint szociális ösztöndíjat kapnak a hallgatók.
Kislányok és kisfiúk, lányok és legények, asszonyok és férfiak öltöttek népviseletet szombaton szerte Udvarhelyszéken. Örömmel és büszkén mutatták meg egymásnak és ünnepeltek közösségben az Udvarhelyszék Népviseletben rendezvénysorozat több helyszínén.
Több mint kétszáz őshonos gyümölcsfát ültettek el Erdőszentgyörgyön a református esperesi hivatal mögötti téren szombaton délután avatóünnepség keretében.
Összesen hét, 25 és 61 év közötti személyt vettek őrizetbe pénteken délután egy csíkszeredai nagyáruháznál kialakult spontán konfliktust követően – egészítette ki korábbi közleményét a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
A kedvezőtlen időjárásra való tekintettel adott ki közleményt a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, amely óvatosságra inti az autóvezetőket és a gyalogosokat is a balesetek elkerülése érdekében.
Közös értékekre, hitre és önzetlenségre épül a Magyarok Kenyere program, amelynek keretében ünnepi búzaösszeöntést szerveztek szombaton a felső-csernátoni Malomkertben. Székelyföld hagyományos székei, városai és falvai képviseltették magukat.
Imára és szolidaritásra szólította fel szombaton a Román Patriarkátus valamennyi egyházmegye papságát és híveit a közelgő viharok és heves esőzések miatt. Közben a környezetvédelmi minisztérium vészhelyzeti bizottsága rendkívüli ülést tartott.
Két személy – köztük egy gyermek – sérült meg a Nyárádtőnél történt balesetben, amely során két motorkerékpár és két személyautó ütközött össze szombaton délután – közölte a Maros megyei tűzoltóság.
Első- és másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet.
Minden szilvafát összetörtek a medvék Dénes Ferenc Székelyderzshez közeli gyümölcsösében, így kénytelenek lesznek azokat kivágni, bízva benne, hogy új hajtások jelennek meg idővel.
Vasárnap este nyolctól hétfőn délelőtt tíz óráig heves esőzések és viharok miatti narancssárga jelzésű riasztás lesz érvényben Moldvában, Dobrudzsában, Munténia keleti felében, illetve Erdély keleti és délkeleti részében.
2 hozzászólás