Zöld környezetben a bányakitermelés nyoma. Terveket várnak a terület rendezésére
Fotó: Hargita Megye Tanácsa
Néhány év múlva bezár a gyergyóújfalvi kőbánya, a helyén pedig százhektárnyi úgynevezett tájseb marad, amelynek a begyógyításán gondolkodnak. Hogy minél kreatívabb módon lehessen újrahasznosítani a kőbányát, a Hargita megyei önkormányzat egyetemistáknak hirdetett kutatói ösztöndíjat.
2022. február 21., 19:312022. február 21., 19:31
2022. február 22., 10:122022. február 22., 10:12
A kutatói ösztöndíjprogramot a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tájépítész, valamint a Babeș–Bolyai Tudományegyetem biológus, ökológus hallgatói számára hirdette meg a Hargita Megyéért Egyesület, partnerségben a Hargita megyei önkormányzattal, valamint Gyergyóújfalu önkormányzatával. A kiírást a marosvásárhelyi karon ismertették hétfőn.
Ványolós Endre, a tájépítész szak adjunktusa elmondta, ez a hallgatói ösztöndíjprogram
Elhangzott, a diákok sok hasonló projektet készítettek a tanulmányaik során elméletben, most azonban konkrét segítséget nyújthatnak egy közösségnek.
A Sapientián ismertették a hallgatóknak a lehetőséget
Fotó: Haáz Vince
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök rámutatott, a gyergyóújfalvi kőbánya Románia egyik legnagyobb andezitbányája, amelyből „fél Románia épült”. Az innen kibányászott több mint százmillió tonna követ vasúti hálózatok és repülőterek építéséhez, utak, hidak megvalósításához használták fel országszerte. A termelési hozam azonban nagyon lecsökkent,
viszont kezdeni szeretnének valamit a helyszínnel. „Szeretnénk tudni lassan, hogy ott mi fog történni, erre kérjük a hallgatók segítségét, hogy a gyergyói tájból kiindulva képzeljék el, mit lehet ott létrehozni. A kérdés nyitott,
– fogalmazott Borboly, rámutatva, azt szeretnék, hogy olyan projektek valósuljanak meg, amelyek később önfenntartóvá válhatnak.
Gyergyóújfalu polgármestere, Egyed József rámutatott, a bánya 1930 óta biztosított munkát a község és a környező falvak lakóinak, ekkoriban hétszáz személy dolgozott a kitermelésben, napjainkra ez mindössze húsz személyre csökkent.
„A kőbánya működése hasznos volt a közösség, a régió és Románia számára egyaránt. Most viszont már azon gondolkodunk, hogyan lehetne ezt visszazöldesíteni a bezárás után” – fogalmazott a községvezető. Éppen ezért várják majd az ötletekkel teli egyetemistákat a helyszínre is, hogy megmutassák, miről is van szó konkrétan.
A kutatói ösztöndíjról
A kutatói ösztöndíjakat legtöbb ötfős hallgatói csoportok pályázhatják meg, amelyben legalább egy sapientiás tájépítész, valamint egy bolyais ökológus hallgató kell legyen, de a további helyekre akár külföldi diákokat is felkérhetnek. A kutatási tervet és az újrahasznosítási javaslatvázlatot május 30-áig várják, azután egy nemzetközi bíráló bizottság értékeli és rangsorolja a terveket. Az első három pályázó pénzbeli juttatást kap 1000, 1500, illetve 2000 lej értékben, és továbbjut munkájuk a második szakaszba, amikor már kibővült kutatói csapattal konkrétan dolgozzák ki a terveket. Akkor már három hónapos időszakra kutatási, valamint szociális ösztöndíjat kapnak a hallgatók.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
2 hozzászólás