Az első nyilvános előadást hétfőn már meg is tartották, s ezzel hivatalosan is felavatták Marosvásárhelyen a Levél utcai bábstúdiót. A posztmodern stílusú épület új színfolt a város építészetében, valamint országos szinten egyedülálló abból a szempontból, hogy eleve bábszínházi előadásokra és bábművészeti képzésre tervezték.
2011. február 21., 15:492011. február 21., 15:49
2011. február 22., 12:102011. február 22., 12:10
Egy zsineg, egy bohócorr, egy báb – ezt öntötték 2008 őszén a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem új bábstúdiójának alapkövébe. Akkor az egyetem vezetősége és tanárai – építőmunkásokhoz hasonlóan – piros védősisakot tettek a fejükre, majd egy-egy kanál betont öntöttek a majdani bábstúdió helyére. A cél azóta megvalósult: az egyetem rektora, Gáspárik Attila és a dékánja, Oana Leahu hétfőn, február 21-én hivatalosan is átadta az országos szinten egyedülálló bábstúdiót.
20 négyzetméter helyett egész épület
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemen 2002-ben indult először bábos osztály, azzal a céllal, hogy az erdélyi színházak mellett működő egyre több bábtagozatot, illetve -színházat megfelelő felkészítésű és ambíciójú bábművésszel lássa el. Ebben a folyamatban nélkülözhetetlenné vált a saját épület, amely a leendő bábművészek munkájának megfelelő körülményeket teremt. Az összetett képzési forma olyan épületet igényelt, amelyben egyszerre van lehetőség elméleti képzésre, gyakorlati munkára és előadások játszására. Nagy változást hoz a szak életében, hiszen a román és magyar tagozat eddig egy 20 és 18 négyzetérnyi felületen dolgozott, most pedig egy egész épületet kaptak, mindennel felszerelve, ami eddig nem volt.
A marosvásárhelyi „Gepetto” is helyet kapott
Ha a második félévet nem is sikerült egy héttel ezelőtt rögtön az új épületben elkezdeni, hétfőn már zajlott az oktatás a tantermekben, folyt a munka a műhelyekben, zajlottak a próbák a stúdiótermekben, miközben az avatásra érkező közönség körbejárta a színes épületet.
A legvadabb terv került megvalósításra
„Egyedülálló már kinézetében is. Három épülettervet mutattak be, és ez volt a legvadabb” – mondja a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem rektora, Gáspárik Attila. A különleges épületet a csíkszeredai Korodi Szabolcs tervezte.
„Posztmodern stílusú épület, amilyen kevés van városban, így építészetileg is színfolt Marosvásárhelyen, de színkominációiban is más: nem fehérre festettük, mint ahogyan azt nálunk szokták, hanem megengedtük magunknak a zöldet a bordóval. Olyan légkört szerettünk volna teremteni, ahová szívesen járnak a hallgatók is, tanárok is” – tette hozzá a rektor.
Az első nyilvános előadás a 80 férőhelyes stúdióban
1962-ben épült a színitanoda Stúdió Színháza, azóta Béres András rektorsága alatt a Pálffy-házzal gazdagodott, majd az udvaron is felhúztak egy új szárnyat. Hétfőn a Levél utcai bábstúdiót avatták fel, a rektor ígérete szerint pedig egy év múlva egy újabb épülettel gazdagodnak.
A Maros megyei szociális és gyermekvédelmi igazgatósághoz fordult a rendőrség annak a két dicsőszentmártoni kislánynak az ügyében, akiket az eltűnésük után egy nappal találtak meg.
Megnyílt a húsvéti termelői vásár Marosvásárhely főterén, ahol helyi finomságokat, kézműves portékákat, horgolt nyuszikat és díszített tojásokat kínálnak. A vásár csütörtök estig várja a látogatókat naponta 10 és 19 óra között.
Tűzoltói beavatkozásra volt szükség kedden Marosvásárhelyen, egy oktatási intézményhez tartozó műhelyben, ahol a helyiség füsttel telt meg.
Kigyulladt egy négy személygépkocsit szállító utánfutó Ratosnya térségében hétfő éjszaka folyamán, a tűzoltók gyors beavatkozásának köszönhetően azonban nem keletkezett kár a szállított járművekben.
Összegyűlt az ötezer aláírás Maros megyében is, amellyel csatlakoznak a 141-es számú tanügyi törvény megváltoztatását célzó polgári kezdeményezéshez. Az aláírások összegyűjtése csupán az első lépés volt – az igazi bürokratikus munka most következik.
Női szerepek a reformkorban címmel művelődéstörténeti kalandozásra hívja az érdeklődőket a marosvásárhelyi Teleki Téka.
Újabb részletek láttak napvilágot hétfő késő délután a Dicsőszentmártonból eltűnt és a várostól négy kilométerre, egy elszigetelt területen megtalált kislányok ügyében.
Az állami rendőrség hivatalos egyenruháját viselte jogtalanul az a férfi, akit pénteken füleltek le a helyi rendőrök Marosvásárhelyen.
Egy erdész talált rá hétfő délután arra a két kislányra, akik vasárnap tűntek el dicsőszentmártoni otthonukból.
A közösségi médiában elterjedt információk szerint egy ember autóval vitte el a két, 4 és 5 éves kiskorút Dicsőszentmártonból, a hatóságok szerint azonban egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy emberrablás történt volna.
szóljon hozzá!