A Salamon Ernő Gimnázium Diákkórusa
Fotó: Keresztes Zoltán
A kedvezőtlen időjárás miatt a megszokott szabadtéri helyszín, Petőfi Sándor szobra helyett a Művelődési Központ nagytermében tartották az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 173. évfordulójára rendezett emlékünnepséget Gyergyószentmiklóson.
2021. március 15., 19:142021. március 15., 19:14
Az ünnepség elején Portik Zsolt történelemtanár osztotta meg a jelenlévőkkel az emlékező gondolatait, kiemelve azokat a nőket, akik 173 évvel ezelőtt sokat tettek. Szólt többek között Teleki Blankáról, az első nőnevelő intézet létrehozójáról, Kossuth Zsuzsannáról, aki révén sok tábori kórház működhetett, és Szendrey Júliáról, aki elkészítette az első kokárdát, ugyanakkor röpiratban kérte a nőtársait, hogy buzdítsák harcra a férjeiket.
Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere
Fotó: Keresztes Zoltán
Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere beszédében kihangsúlyozta, hogy a szabadság a legnagyobb kincs, ami, ahogyan mindannyian megtapasztaltuk, pillanatok alatt veszélybe kerülhet, majd, miközben fejet hajtott a márciusi ifjak emléke előtt, a jelenkor hőseiről is szólt:
Sáska Zoltán Attila, Magyarország Bukaresti Nagykövetségének első titkára elmondta, „1848. március 15. az a fundamentum, amelyre nemzetünk megmaradása, jövője, biztosítéka és a keresztény szellemiségén alapuló, a béke és a szolidaritás eszméje mentén formálódó, az egymás tiszteletén nyugvó nemzeti azonosságtudatra van építve”. Beszédét követően Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének ünnepi gondolatait is felolvasta.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter
Fotó: Keresztes Zoltán
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a 12 pont gyakorlati megvalósításait emelte ki, ugyanakkor feltette a kérdést: „Mit tudunk mi tenni azért, hogy a nemzetünk sorsa jobbra forduljon? Milyen forradalmat tudunk elsősorban önmagunkban kirobbantani azért, hogy az önmegvalósításunk által, a saját áldozatvállalásunk által a nemzetünknek, országunknak, Székelyföldünknek tudjunk jobb jövőt, más perspektívát mutatni?”
Bende Sándor parlamenti képviselő rámutatott arra, hogy „március 15-én, a szabadság ünnepén, ironikus módon, korlátozva vagyunk a szabadságunkban, munkahelyünk kerül veszélybe, tele vagyunk aggodalommal és mégis: emberemlékezet óta nem látott összefogást, szolidaritást tapasztalhatunk.” Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, hogy a nemzetünk életében 1848. március 15-e egy fordulópont volt. „Tisztelet a bátraknak, akik meg tudták ragadni a lényeget, és a kiáltványuk 12 pontja fölé méltán került oda a cím: Mit kíván a magyar nemzet. De legfőbb követelésként, mottó gyanánt odakerült az is, hogy legyen béke, szabadság és egyetértés”.
Bende Sándor parlamenti képviselő és Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke koszorúz
Fotó: Keresztes Zoltán
Az emlékünnepség végén a történelmi egyházak képviselői is néhány gondolattal, valamint áldással tették teljesebbé a rendezvényt, majd a himnuszokat követően a Petőfi Sándor-szoborhoz vonultak a résztvevők, ahol az elöljárók koszorúkat helyeztek el.
A magukat az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) alkalmazottainak kiadó telefonos csalókra figyelmezteti az intézmény a romániai vállalkozókat.
Egyértelművé vált, hogy az Urbana Rt. nem tette meg azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek javították volna a működés hatékonyságát, a gazdaságosságot és a szolgáltatás színvonalát. Lemondások és visszahívások a vezetőtanácsban.
Kamionnal ütközött egy autóbusz péntek délután a Iași megyei Lețcani településen. Tizennégy felnőttet és három kiskorút szállítottak kórházba.
Lemondott bukaresti főpolgármesteri tisztségéről a Románia elnökévé választott Nicușor Dan, a főváros képviselő-testülete pedig a nemzeti liberális párti alpolgármestert, Stelian Bujduveanut választotta ügyvivő főpolgármesterré.
Két hét alatt nagyot változott a politikai helyzet Romániában, az esélytelennek tartott jelölt végül legyőzte ellenfelét. A végeredményhez hozzájárultak a romániai magyarok is.
Ezer lejre bírságoltak az állatrendőrség egy csíkszentsimoni személyt, mert hatósági engedély nélkül tartott fogságban egy őzet – közölte pénteken a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
A nyár egyik legmeghatározóbb gyergyószentmiklósi közösségi eseménye, a FeltöltŐ Keresztény Zenei Fesztivál idén június 19. és 22. között várja a látogatókat. Az idei rendezvénysor a szabadság témája köré épül.
Csaknem hatszáz sepsiszentgyörgyi diákot búcsúztattak el pénteken a belvárosi református templomban megszervezett ökumenikus istentiszteleten. A ballagók útravalója bátorság, szeretetet, és tisztesség.
Megérte részt venni – így értékelték a csíkszeredai diákok az első pályabörzét. Az Erőss Zsolt Arénában ugyanis amellett, hogy több munkaadó kínálta pénteken a szabad állásait, a Hargita megyei középiskolák is népszerűsítették szakjaikat.
Csapadékos idővel búcsúzik a május, de júniustól szárazabb, az évszakra jellemző időjárás várható, a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekkel – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat május 26-tól június 23-ig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!