A Salamon Ernő Gimnázium Diákkórusa
Fotó: Keresztes Zoltán
A kedvezőtlen időjárás miatt a megszokott szabadtéri helyszín, Petőfi Sándor szobra helyett a Művelődési Központ nagytermében tartották az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 173. évfordulójára rendezett emlékünnepséget Gyergyószentmiklóson.
2021. március 15., 19:142021. március 15., 19:14
Az ünnepség elején Portik Zsolt történelemtanár osztotta meg a jelenlévőkkel az emlékező gondolatait, kiemelve azokat a nőket, akik 173 évvel ezelőtt sokat tettek. Szólt többek között Teleki Blankáról, az első nőnevelő intézet létrehozójáról, Kossuth Zsuzsannáról, aki révén sok tábori kórház működhetett, és Szendrey Júliáról, aki elkészítette az első kokárdát, ugyanakkor röpiratban kérte a nőtársait, hogy buzdítsák harcra a férjeiket.
Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere
Fotó: Keresztes Zoltán
Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere beszédében kihangsúlyozta, hogy a szabadság a legnagyobb kincs, ami, ahogyan mindannyian megtapasztaltuk, pillanatok alatt veszélybe kerülhet, majd, miközben fejet hajtott a márciusi ifjak emléke előtt, a jelenkor hőseiről is szólt:
Sáska Zoltán Attila, Magyarország Bukaresti Nagykövetségének első titkára elmondta, „1848. március 15. az a fundamentum, amelyre nemzetünk megmaradása, jövője, biztosítéka és a keresztény szellemiségén alapuló, a béke és a szolidaritás eszméje mentén formálódó, az egymás tiszteletén nyugvó nemzeti azonosságtudatra van építve”. Beszédét követően Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnökének ünnepi gondolatait is felolvasta.
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter
Fotó: Keresztes Zoltán
Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter a 12 pont gyakorlati megvalósításait emelte ki, ugyanakkor feltette a kérdést: „Mit tudunk mi tenni azért, hogy a nemzetünk sorsa jobbra forduljon? Milyen forradalmat tudunk elsősorban önmagunkban kirobbantani azért, hogy az önmegvalósításunk által, a saját áldozatvállalásunk által a nemzetünknek, országunknak, Székelyföldünknek tudjunk jobb jövőt, más perspektívát mutatni?”
Bende Sándor parlamenti képviselő rámutatott arra, hogy „március 15-én, a szabadság ünnepén, ironikus módon, korlátozva vagyunk a szabadságunkban, munkahelyünk kerül veszélybe, tele vagyunk aggodalommal és mégis: emberemlékezet óta nem látott összefogást, szolidaritást tapasztalhatunk.” Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke elmondta, hogy a nemzetünk életében 1848. március 15-e egy fordulópont volt. „Tisztelet a bátraknak, akik meg tudták ragadni a lényeget, és a kiáltványuk 12 pontja fölé méltán került oda a cím: Mit kíván a magyar nemzet. De legfőbb követelésként, mottó gyanánt odakerült az is, hogy legyen béke, szabadság és egyetértés”.
Bende Sándor parlamenti képviselő és Barti Tihamér, Hargita Megye Tanácsának alelnöke koszorúz
Fotó: Keresztes Zoltán
Az emlékünnepség végén a történelmi egyházak képviselői is néhány gondolattal, valamint áldással tették teljesebbé a rendezvényt, majd a himnuszokat követően a Petőfi Sándor-szoborhoz vonultak a résztvevők, ahol az elöljárók koszorúkat helyeztek el.
Kérést kell letenniük néhány kézdivásárhelyi utca lakóinak, hogy csatlakozzanak az új szennyvízcsatornára.
Maros megye az első négy megye között volt két évvel ezelőtt, ahol bevezette a rendőrség az elektronikus megfigyelőrendszert. A köznapi fogalommal lábbilincsként emlegetett rendszerrel októberben 278 személyt figyeltek az országos hatóságok.
Méltósággal viselt, súlyos betegség után elhunyt Székely Árpád, az a székelyudvarhelyi földrajztanár és fotográfus, akinek felépüléséért számos jóakaratú ember fogott össze az elmúlt hónapokban.
Lejárt a korábbi engedély, így ismét kérnie kell a dokumentumot az államtól Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatalának a szejkefürdői mofettagázok és ásványvizek kitermelése érdekében – derült ki a hétfői tanácsülésen.
Kelemen Hunor és az RMDSZ választási programja a családok megsegítésére, a vállalkozások támogatására összpontosít, a magyar közösség érdekeit tartja szem előtt – értékelte Lázár János, Magyarország építési és közlekedési minisztere Marosvásárhelyen.
Iskolabusz és személyautó ütközött hétfőn reggel a Maros megyei Csobotány térségében, két gyerek könnyebb sérüléseket szenvedett. A Maros megyei tűzoltóság képeket is közölt az esetről.
Sok érdekes programot tartogatnak a marosvásárhelyi könyvtári napok november 18-22. között.
Több mint 1,7 millió lej értékben rótt ki büntetést az év első tíz hónapjában a Hargita Megyei Környezetőrség; emellett több büntetőfeljelentést is tett, többek között egy medve feltételezett megölése miatt.
Javítási munkálatok miatt több helyen is áramszünet várható a hét második napján Székelyudvarhelyen – olvasható a polgármesteri hivatal közleményében.
A csíkszeredai Fodor Sándor park felújítására pályázik a városi önkormányzat, kedden nyújtják be a dokumentációt – ehhez módosították a beruházás korábban becsült költségvetését a hétfői rendkívüli tanácsülésen.
szóljon hozzá!