Bernád Éva és Bernád Ottó, a Karpaten Milk Kft. megálmodói
Fotó: Karpaten Milk
Mennyire nehéz kiépíteni egy stabil klienskört, mi tartja motiváltan a cégvezetést a nehéz időszakokban, és hogyan alakul a családi élet, ha egy házaspár közösen indít vállalkozást? Ha kíváncsi a válaszokra, akkor olvassa el a tekerőpataki Karpaten Milk Kft. történetét. Bernád Éva tulajdonosasszonnyal beszélgettünk.
2024. március 11., 10:002024. március 11., 10:00
– Honnan indul a Karpaten Milk története?
– A saját vállalkozás elindításának ötlete a férjemtől, Bernád Ottótól származik.
Svájci barátainknak és annak köszönhetően, hogy férjem sok évig dolgozott különböző tejfeldolgozó üzemekben külföldön, sikerült betekintést nyernünk az iparágba, és innen jött az ötlet, hogy idehaza is meghonosítsuk a tanultakat. 1995-ben kezdtünk el építkezni, majd alig indultunk el, az ország belépett az Európai Unióba, amely számtalan törvényi szabályozást hozott a mindennapjainkba. A nyílászárók cseréjétől kezdve a gyártási folyamatok leszabályozásáig mindenben eszközölnünk kellett a változásokat, viszont
A tényleges gyártást 2005-ben kezdtük el.
Míg az elején a mi vállalkozásunk számított úttörőnek, az évek során megjelent a konkurencia is. Mai fejjel visszatekintve sok mindent másképp csinálnánk már. Akkoriban eléggé tapasztalatlanok voltunk, gyakorlatilag reklámozásra nem is volt keretünk. Nem volt más választásunk, mint tartani a lépést a változásokkal. Amire mindig rossz érzéssel emlékszem vissza, hogy az első években gyárlátogatásokat tartottunk, és gyakorlatilag ingyenesen kineveltük a konkurenciát.
– Milyen értékek mentén építették fel vállalkozásukat?
– Kisfeldolgozó üzemként kezdtük, és mai napig is annak tartjuk magunkat. A legnagyobb előnye a kicsiben való gondolkodásnak, hogy a teljes folyamathálózatot kontrollálni tudjuk. Jelenleg 23-an dolgoznak nálunk a bemutató üzletek személyzetével együtt, a kezdetekben mindent ketten végeztünk el a férjemmel.
Bár már eltelt 18 év az elindulásunk óta, ezekből az értékekből nem engedtünk azóta sem. A termékeink biztos körülmények között készülnek, folyamatos ellenőrzés alatt állnak, és szigorú higiéniai szabályoknak felelnek meg. Mi magunk is rendszeres fogyasztói vagyunk termékeinknek, így merem ajánlani bárki számára. Amit még érdemes megemlítenünk, hogy a sajtjaink nagy részét laktózérzékenyek is fogyaszthatják, főleg a 6 hónap fölöttieket, ugyanis abban már nem kimutatható a laktóz.
A tekerőpataki bemutatóüzlet
Fotó: Karpaten Milk
– Hogyan küzdöttek meg a nehéz helyzetekkel?
– Már a 2007–2008-as gazdasági válságra sem jó visszaemlékezni, az alig 2-3 éves cégvezetésnek is megvoltak a maga nehézségei, viszont talán a világjárvány éveit emelném ki, ha a nehéz helyzetekre kell gondolnom. Hiába zárult be a világ egyik napról a másikra, a gazdáink tehenei ugyanúgy tejet adtak, és nem volt lehetőség a megállásra. Érlelőket kellett bővítenünk, hogy ne hagyjuk cserben a beszállítóinkat, így az alkalmazottainknak is meg tudott maradni a munkahelye.
A Covid éveit bár a tartalékainkból éltük túl, mégis ez idő alatt sikerült elkészítenünk egy felhasználóbarát weboldalt, valamint teljes arculatcserén esett át a márkánk.
Gyakorlatilag enélkül nem is lehet vállalkozást vezetni. A mi életünkben is voltak például olyan termékek, amelyeket szenzációsnak véltünk, aztán a számok azt mutatták, hogy a vásárlók nem kedvelik. Hiába fektettünk hatalmas összeget a termékfejlesztésbe, gépek vásárlásába, csomagolás megalkotásába, be kellett látnunk, hogy nem nyertük el a vásárlók szívét. Ezek a helyzetek mindig rosszul érintenek, de meg kell tanulni továbblépni.
– Milyen a jó csapat?
– A jó csapat a hátszél. Mi nagyon büszkék vagyunk a munkatársainkra, akik hosszú évek óta lelkiismeretesen végzik a munkájukat. Már olyan szintű kapcsolat van köztünk, hogy akár félszavakból is megértjük egymást, ami igazi kincs a mai világban.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Átfogó kutatást indított a brassói Transilvania Egyetem a Brassó–Vidombák Nemzetközi Repülőtér kapcsán. A felmérés Kovászna és Hargita megye lakóinak véleményét is feltérképezi.
Március 29. és április 4. között tíz esetben szólított fel az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) közösségimédia-platformokon megjelent illegális tartalmak eltávolítására.
A Richter-skálán 3,2-es erősségű földrengés volt pénteken 14 óra 50 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
A magyar kormány nemzetpolitikáért felelős államtitkára arra kéri a román hatóságokat, határozottan lépjenek fel a magyarellenes megnyilvánulásokkal szemben.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A Bákói Ítélőtábla elévülés miatt megszüntette a büntetőeljárást az úzvölgyi temető 2019-es elfoglalásakor bántalmazott csíkszeredai férfi ügyében. Az elkövetőket nem vonják felelősségre, de kötelesek kártérítést fizetni.
A Közüzemek Rt. legfrissebb statisztikái szerint a város 4975 tömbházlakásának 44,9 százaléka halmozott fel ezer lejnél nagyobb adósságot. A szolgáltató felhívja a figyelmet: amennyiben nem rendezik az elmaradásokat, sokan víz nélkül maradhatnak.
Több riasztást is kaptak a Hargita megyei tűzoltók csütörtök este: Madéfalván egy kémény gyulladt ki, Lövétén két melléképület égett le, Gyergyószentmiklóson pedig egy füstölgő elektromos kapcsolószekrény okozott riadalmat.
Ideiglenesen lezárták munkálatok miatt Marosvásárhelyen a Ion Heliade Rădulescu utca, Băneasa és Szabadság utca közötti útsávot lezárták, ami a 9-es buszjárat útvonalát is befolyásolja.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére. Vasárnaptól helyenként havazásba is átválthat a lehulló csapadék a lehűlés miatt.