Bernád Éva és Bernád Ottó, a Karpaten Milk Kft. megálmodói
Fotó: Karpaten Milk
Mennyire nehéz kiépíteni egy stabil klienskört, mi tartja motiváltan a cégvezetést a nehéz időszakokban, és hogyan alakul a családi élet, ha egy házaspár közösen indít vállalkozást? Ha kíváncsi a válaszokra, akkor olvassa el a tekerőpataki Karpaten Milk Kft. történetét. Bernád Éva tulajdonosasszonnyal beszélgettünk.
2024. március 11., 10:002024. március 11., 10:00
– Honnan indul a Karpaten Milk története?
– A saját vállalkozás elindításának ötlete a férjemtől, Bernád Ottótól származik.
Svájci barátainknak és annak köszönhetően, hogy férjem sok évig dolgozott különböző tejfeldolgozó üzemekben külföldön, sikerült betekintést nyernünk az iparágba, és innen jött az ötlet, hogy idehaza is meghonosítsuk a tanultakat. 1995-ben kezdtünk el építkezni, majd alig indultunk el, az ország belépett az Európai Unióba, amely számtalan törvényi szabályozást hozott a mindennapjainkba. A nyílászárók cseréjétől kezdve a gyártási folyamatok leszabályozásáig mindenben eszközölnünk kellett a változásokat, viszont
A tényleges gyártást 2005-ben kezdtük el.
Míg az elején a mi vállalkozásunk számított úttörőnek, az évek során megjelent a konkurencia is. Mai fejjel visszatekintve sok mindent másképp csinálnánk már. Akkoriban eléggé tapasztalatlanok voltunk, gyakorlatilag reklámozásra nem is volt keretünk. Nem volt más választásunk, mint tartani a lépést a változásokkal. Amire mindig rossz érzéssel emlékszem vissza, hogy az első években gyárlátogatásokat tartottunk, és gyakorlatilag ingyenesen kineveltük a konkurenciát.
– Milyen értékek mentén építették fel vállalkozásukat?
– Kisfeldolgozó üzemként kezdtük, és mai napig is annak tartjuk magunkat. A legnagyobb előnye a kicsiben való gondolkodásnak, hogy a teljes folyamathálózatot kontrollálni tudjuk. Jelenleg 23-an dolgoznak nálunk a bemutató üzletek személyzetével együtt, a kezdetekben mindent ketten végeztünk el a férjemmel.
Bár már eltelt 18 év az elindulásunk óta, ezekből az értékekből nem engedtünk azóta sem. A termékeink biztos körülmények között készülnek, folyamatos ellenőrzés alatt állnak, és szigorú higiéniai szabályoknak felelnek meg. Mi magunk is rendszeres fogyasztói vagyunk termékeinknek, így merem ajánlani bárki számára. Amit még érdemes megemlítenünk, hogy a sajtjaink nagy részét laktózérzékenyek is fogyaszthatják, főleg a 6 hónap fölöttieket, ugyanis abban már nem kimutatható a laktóz.
A tekerőpataki bemutatóüzlet
Fotó: Karpaten Milk
– Hogyan küzdöttek meg a nehéz helyzetekkel?
– Már a 2007–2008-as gazdasági válságra sem jó visszaemlékezni, az alig 2-3 éves cégvezetésnek is megvoltak a maga nehézségei, viszont talán a világjárvány éveit emelném ki, ha a nehéz helyzetekre kell gondolnom. Hiába zárult be a világ egyik napról a másikra, a gazdáink tehenei ugyanúgy tejet adtak, és nem volt lehetőség a megállásra. Érlelőket kellett bővítenünk, hogy ne hagyjuk cserben a beszállítóinkat, így az alkalmazottainknak is meg tudott maradni a munkahelye.
A Covid éveit bár a tartalékainkból éltük túl, mégis ez idő alatt sikerült elkészítenünk egy felhasználóbarát weboldalt, valamint teljes arculatcserén esett át a márkánk.
Gyakorlatilag enélkül nem is lehet vállalkozást vezetni. A mi életünkben is voltak például olyan termékek, amelyeket szenzációsnak véltünk, aztán a számok azt mutatták, hogy a vásárlók nem kedvelik. Hiába fektettünk hatalmas összeget a termékfejlesztésbe, gépek vásárlásába, csomagolás megalkotásába, be kellett látnunk, hogy nem nyertük el a vásárlók szívét. Ezek a helyzetek mindig rosszul érintenek, de meg kell tanulni továbblépni.
– Milyen a jó csapat?
– A jó csapat a hátszél. Mi nagyon büszkék vagyunk a munkatársainkra, akik hosszú évek óta lelkiismeretesen végzik a munkájukat. Már olyan szintű kapcsolat van köztünk, hogy akár félszavakból is megértjük egymást, ami igazi kincs a mai világban.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.