Bernád Éva és Bernád Ottó, a Karpaten Milk Kft. megálmodói
Fotó: Karpaten Milk
Mennyire nehéz kiépíteni egy stabil klienskört, mi tartja motiváltan a cégvezetést a nehéz időszakokban, és hogyan alakul a családi élet, ha egy házaspár közösen indít vállalkozást? Ha kíváncsi a válaszokra, akkor olvassa el a tekerőpataki Karpaten Milk Kft. történetét. Bernád Éva tulajdonosasszonnyal beszélgettünk.
2024. március 11., 10:002024. március 11., 10:00
– Honnan indul a Karpaten Milk története?
– A saját vállalkozás elindításának ötlete a férjemtől, Bernád Ottótól származik.
Svájci barátainknak és annak köszönhetően, hogy férjem sok évig dolgozott különböző tejfeldolgozó üzemekben külföldön, sikerült betekintést nyernünk az iparágba, és innen jött az ötlet, hogy idehaza is meghonosítsuk a tanultakat. 1995-ben kezdtünk el építkezni, majd alig indultunk el, az ország belépett az Európai Unióba, amely számtalan törvényi szabályozást hozott a mindennapjainkba. A nyílászárók cseréjétől kezdve a gyártási folyamatok leszabályozásáig mindenben eszközölnünk kellett a változásokat, viszont
A tényleges gyártást 2005-ben kezdtük el.
Míg az elején a mi vállalkozásunk számított úttörőnek, az évek során megjelent a konkurencia is. Mai fejjel visszatekintve sok mindent másképp csinálnánk már. Akkoriban eléggé tapasztalatlanok voltunk, gyakorlatilag reklámozásra nem is volt keretünk. Nem volt más választásunk, mint tartani a lépést a változásokkal. Amire mindig rossz érzéssel emlékszem vissza, hogy az első években gyárlátogatásokat tartottunk, és gyakorlatilag ingyenesen kineveltük a konkurenciát.
– Milyen értékek mentén építették fel vállalkozásukat?
– Kisfeldolgozó üzemként kezdtük, és mai napig is annak tartjuk magunkat. A legnagyobb előnye a kicsiben való gondolkodásnak, hogy a teljes folyamathálózatot kontrollálni tudjuk. Jelenleg 23-an dolgoznak nálunk a bemutató üzletek személyzetével együtt, a kezdetekben mindent ketten végeztünk el a férjemmel.
Bár már eltelt 18 év az elindulásunk óta, ezekből az értékekből nem engedtünk azóta sem. A termékeink biztos körülmények között készülnek, folyamatos ellenőrzés alatt állnak, és szigorú higiéniai szabályoknak felelnek meg. Mi magunk is rendszeres fogyasztói vagyunk termékeinknek, így merem ajánlani bárki számára. Amit még érdemes megemlítenünk, hogy a sajtjaink nagy részét laktózérzékenyek is fogyaszthatják, főleg a 6 hónap fölöttieket, ugyanis abban már nem kimutatható a laktóz.
A tekerőpataki bemutatóüzlet
Fotó: Karpaten Milk
– Hogyan küzdöttek meg a nehéz helyzetekkel?
– Már a 2007–2008-as gazdasági válságra sem jó visszaemlékezni, az alig 2-3 éves cégvezetésnek is megvoltak a maga nehézségei, viszont talán a világjárvány éveit emelném ki, ha a nehéz helyzetekre kell gondolnom. Hiába zárult be a világ egyik napról a másikra, a gazdáink tehenei ugyanúgy tejet adtak, és nem volt lehetőség a megállásra. Érlelőket kellett bővítenünk, hogy ne hagyjuk cserben a beszállítóinkat, így az alkalmazottainknak is meg tudott maradni a munkahelye.
A Covid éveit bár a tartalékainkból éltük túl, mégis ez idő alatt sikerült elkészítenünk egy felhasználóbarát weboldalt, valamint teljes arculatcserén esett át a márkánk.
Gyakorlatilag enélkül nem is lehet vállalkozást vezetni. A mi életünkben is voltak például olyan termékek, amelyeket szenzációsnak véltünk, aztán a számok azt mutatták, hogy a vásárlók nem kedvelik. Hiába fektettünk hatalmas összeget a termékfejlesztésbe, gépek vásárlásába, csomagolás megalkotásába, be kellett látnunk, hogy nem nyertük el a vásárlók szívét. Ezek a helyzetek mindig rosszul érintenek, de meg kell tanulni továbblépni.
– Milyen a jó csapat?
– A jó csapat a hátszél. Mi nagyon büszkék vagyunk a munkatársainkra, akik hosszú évek óta lelkiismeretesen végzik a munkájukat. Már olyan szintű kapcsolat van köztünk, hogy akár félszavakból is megértjük egymást, ami igazi kincs a mai világban.
Az itt olvasható tartalom először az „Akiket az idő igazol” 2023-as kiadványában jelent meg.
(X – fizetett hirdetés)
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
Egy fa dőlt ki Csíkszeredában, valamint több mint 2500 felhasználó maradt áram nélkül Csíkszéken a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt hétfőn délután – közölte a Hargita megyei katasztrófavédelem.