Az ivóvízzel azonos mennyiségű szennyvízért kell majd fizetni. Képünk illusztráció
Fotó: Pál Árpád
Hamarosan módosulhat Gyergyószentmiklóson a csatornázási díj számlázási módja. Amint a képviselő-testület ezt elfogadja, a szolgáltató ugyanolyan mennyiségű szennyvízre állíthat ki számlát, amennyi ivóvizet az adott fogyasztó elhasznál. Ez alól kivételt jelentenek majd azok, akik igazolni tudják, hogy állatok itatására, öntözésre használják a vezetékes vizet.
2022. november 03., 15:462022. november 03., 15:46
Gyergyószentmiklóson már sok éve az a gyakorlat, hogy a fogyasztók az elhasznált vezetékes ivóvízmennyiség 80 százaléka után kell csatornázási díjat fizessenek.
Amint azt Zólya László, a Hő-, Víz- és Csatornaszolgáltató Közmű igazgatója elmondta, régi probléma az, hogy az önkormányzat valamikor azt a döntést hozta, hogy csak az ivóvízmennyiség 80 százalékát lehet csatornaszolgáltatási díjként leszámlázni. A mi vidékünkön a szennyvíz tisztításának költségei nagyobbak, mint az ivóvíz tisztításának. Ez a mindenkori szolgáltatónak veszteséget jelentett, ami jelenleg havi 30-40 ezer lej körül van – mutatott rá Zólya, hozzátéve, hogy nem érthető, hogy miért született a valamikori önkormányzat ilyen döntése, hiszen szerinte minden csepp az adott háztartásba befolyó ivóvíz szennyvízzé alakul és így távozik.
Azt kérte a jelenlegi városvezetéstől, hogy hagyja jóvá, azt, hogy az elfogyasztott ivóvízmennyiség 100 százalékára számlázhassanak ki csatornázási díjat. Amennyiben ezt nem fogadnák el, akkor jelöljenek meg olyan forrást, amiből ez a különbség finanszírozható lenne. Megjegyezte, hónapok óta kéri már ezt, de most függesztették ki a tervezetet. Reméli, hogy ha novemberben nem is, de legalább decemberben ez a képviselők elé kerül, és ha elfogadják, akkor attól kezdődően változhat meg a számlázási mód.
Az igazgató ugyanakkor rámutatott, lesznek kivételek is. Azok, akik állatok itatásához, kertek öntözéséhez használják a vezetékes vizet, nem kell a teljes ivóvízmennyiség után csatornázási díjat fizessenek. Ennek azonban az a feltétele, hogy a kerti csap elé egy külön vízórát kell szereltetni, és az azon átmenő vízmennyiséget a fő óra által mért értékből kivonják, és csak a különbség után számláznak fel csatornázási díjat is. Ugyanígy, azok a vállalkozások, akik igazolni tudják, hogy a vizet termékként értékesítik, szintén csak annyi díjat kell majd fizessenek, amennyi valójában a szennyvízvezetékbe kerül.
Két kisebb földrengés történt tíz perc leforgása alatt keddre virradóra Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – számolt be az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Villámcsapás ért hétfő délután egy motorost a Sebes-folyó völgyében. A 26 éves fiatalembernek leállt a szíve és a légzése – számolt be a Fehér megyei rendőrség.
Fekete lobogót helyeznek ki a katolikus templomokra Erdély-szerte, és a pápa temetésének napjáig este is harangoznak.
Folytatódik a csíkszeredai tavaszi nagytakarítás, a városháza közösségi oldalán közzétett bejegyzés alapján mutatjuk az e heti ütemtervet.
Kápolnásfaluban újra életre kelt a régi idők húsvéti locsolkodási szokása: a Kápolnásfalusi Ifjúsági Társaság néhány éve vette a kezébe a hagyományőrzés stafétáját, s azóta minden tavasszal friss kútvízzel locsolják meg a lányokat.
A következő napokban fokozatos lehűlés kezdődik – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) május 4-éig érvényes előrejelzéséből.
Ez év első három hónapjában mintegy 700 súlyos közúti baleset történt Romániában, ezekben több mint 240-en haltak meg és mintegy 520-an sérültek meg súlyosan.
A romániai politikai vezetők a béke és igazságosság iránti elkötelezettség jelképének nevezték Ferenc pápát, a római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetőjét.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
1 hozzászólás