Fogynak az utasok, nem fenntarthatóak piaci alapon a menetrendszerinti járatok. Újra kell gondolni a buszmenetrendeket. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Egyre kevesebb az utas, és ennek eredménye, hogy folyamatosan csökkent a vidéki buszjáratok száma Hargita megyében. Míg papíron 78 járatvonalat tartanak nyilván, addig a valóságban mindössze 21 működik. Folyamatban van az elkövetkező tíz év buszmenetrendjének előkészítése, tanulmány is készült a megye tömegközlekedéséről, amelyben az útvonalakat már meghatározták.
2022. október 29., 13:582022. október 29., 13:58
„Jelenleg jóval kevesebb járattal működünk, mint a járványidőszak előtt, nagyon kevés az utas, hiszen egyre többen közlekednek inkább személyautóval” – válaszolta érdeklődésünkre Pálffy Domokos, a székelyudvarhelyi Gas Tours közszállítási vállalat vezetője. Hasonló a helyzet az egyik gyergyószéki személyszállítással foglalkozó cég illetékesének elmondása szerint is, aki úgy véli, hogy
Mint magyarázta: vannak járatok, amelyeket már nem éri meg működtetni, mert folyamatosan csökken az utasok száma. Nehéz jövő vár a busztársaságokra – jegyezte meg. Hargita megyében a helyközi buszjáratok jelenlegi menetrendjét 2014-ben hagyták jóvá, amely jelenleg is érvényben van. Csakhogy
– többek között erről is beszélt nemrég Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a Facebookon, amikor az intézmény által megrendelt mobilitási tanulmány eredményeit mutatta be.
A téma kapcsán megkérdeztük a megyei tanácselnököt, aki azt válaszolta, hogy az elkövetkező tíz év buszmenetrendjének előkészítésén dolgoznak még. Egyelőre az útvonalakat határozták meg, amelyeken a buszjáratok fognak közlekedni. Hozzáfűzte:
Kitért arra is, hogy a busztársaságok – ellentétben az állami vasúti társasággal (CFR) – nem kapnak állami szubvenciót, így az utasok számától függ egy-egy járat fenntarthatósága – ezért történt meg, hogy sok járat mára már nem működik. A mobilitási tanulmányból egyébként kiderült:
Azonban a megye perifériáján lévő, kisebb lélekszámú települések irányába, mint például Székelyderzs, Kányád, Székelyandrásfalva, Oklánd, Homoródalmás, valamint Gyergyóholló, nehéz fenntartható járatokat működtetni, csak szociális úton lehet megvalósítani a szállítást.
Az útvonalakat tekintve a mobilitási tanulmányban a korábbi 78 helyett 58-at javasolnak, nyolc övezetre osztva.
Ezen kívül néhány járatot összevonnának, illetve mások esetében meghosszabbítanák, vagy megrövidítenék az útvonalukat. A 2023-2032-ig érvényes útvonalakat tartalmazó tanulmány, és a benne foglalt javaslatok részletei megtekinthetőek a hargitamegye.ro oldalon.
Nyolcvan éve halt hősi halált Laczkó László, aki ugyan nem volt győztes csatákat vívó hadvezér, csak tartalékos zászlós, ám helytállásával példát mutatott, személyes tragédiájával fájdalmas képét nyújtva a második világégés okozta borzalmaknak.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
2 hozzászólás