A Hidegvölgyben működő Szivárvány iskola is bezárta kapuit. Az ott tanuló gyerekek lemaradása tovább mélyül.
Fotó: Haáz Vince
A székelyföldi romatelepeken vagy a falvakban élő szegény családok gyerekeit érinti leghátrányosabban az iskolák kényszerű bezárása. Akinek nincs otthon internetje vagy telefonja, lemarad a tananyaggal, később pedig szinte lehetetlen lesz behoznia a hátrányt.
2020. március 23., 18:502020. március 23., 18:50
Marosvásárhelyen a romák lakta Hidegvölgyben mintegy száz gyereket, egy-négy osztályos diákot érint koronavírus terjedése miatt meghozott intézkedés, az iskolabezárás.
– számolt be a Székelyhonnak Koreck Mária, a Divers Egyesület elnöke, aki munkatársaival a mélyszegénységben élő családok, azok gyerekeinek félzárkóztatásáért próbál tenni évek óta.
A Marosszentgyörgy községhez tartozó Csejden még térerő sincs, az okostelefonok mégis hasznosak, mert a faluban létező wifihez csatlakozhatnak – mutatott rá egy másik hasonló közösség nehézségeire Koreck Mária. A Divers Egyesület hétfőtől a honlapján teszi elérhetővé azokat az iskolai feladatokat, tanulnivalókat, amelyek a gyerekek segítségére lehetnek az otthoni tanulásban.
– magyarázta Koreck Mária, aki a kicsiket különböző ajándékokkal is szeretné motiválni. „Plüssjátékokkal jutalmaznánk azokat, akik rendszeresen letöltik majd a feladatokat, válaszolnak a kérdésekre, megoldják a gyakorlatokat. Tudatában vagyunk, hogy ez a nagyoknál már nem működne, de a legkisebbek a legkiszolgáltatottabbak, ha abbamarad a tanulás, később sokkal nehezebb lesz” – mondta az egyesület elnöke, hozzátéve, hogy
Márpedig ahhoz, hogy kapcsolatban tudjanak maradni az iskolával, a tanítóval, most fontos a telefon.
Az online oktatás bevezetése a mélyszegénységben élő családok gyerekei számára nem csupán az eszközök hiánya miatt nehéz, de azért is,
Ha most a szülők részéről nem kapnak biztatást, ha nincs motivációjuk, hamar félbemarad a lelkesedés – aggódik Koreck Mária.
A marosvásárhelyi George Coșbuc Általános Iskola II. C osztályának tanítónője, Molnár-Kovács Emese lapunk érdeklődésére elmondta, amikor újraindul a normál tanítás, speciális programot állít össze azoknak a hidegvölgyi roma gyerekeknek, akik nem vettek részt a távoktatásban, és a tanórák után tovább marad velük az iskolában, hogy bepótolhassák a lemaradást.
– mondta a tanítónő.
Marossárpatakon Berekméri Edmond, az Adorjáni Károly Általános Iskola 4. osztályának tanítója is hasonló helyzetről számolt be. A Székelyhonnak elmondta, hogy
Ezért nincs lehetőség az online tanításra, de hogy mégse maradjanak le, kapnak házi feladatot. „Magyarból összefoglaló feladatgyűjteményt osztottunk meg, akik interneten elérik, azokkal több linket is megosztottunk a hazai és anyaországi nemzeti oktatási programokból” – magyarázta a sárpataki pedagógus.
Koreck Mária arra is felhívja a figyelmet, hogy jövő héttől az éhínséggel is meg kell küzdeniük a legnagyobb szegénységben élőknek.
– mutatott rá a Divers Egyesület elnöke, aki pályázatot ír, és így próbálja elérni, hogy ezek a gyerekek továbbra is jussanak hozzá napi ebédadagjukhoz.
Csíkszeredában 106 olyan gyerek szerepel a városháza adatbázisában, akik iskolaidőben meleg ebédet kap. Bodor Emese, a polgármesteri hivatal munkatársa érdeklődésünkre elmondta, ezeknek a gyerekeknek a 85 százaléka roma, a többi magyar. A törvény értelmében azoknak a gyerekeknek jár iskolaidőben az ellátás, akik családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg a 450 lejt.
Arról, hogy mi történik most, amikor a tanítás szünetel, Bodor Emese elmondta, a városháza napi kapcsolatban áll ezzel a közösséggel egy egészségügyi asszisztens, egy szociális munkás és a helyi közösségek vezetői által.
– magyarázta a hivatal munkatársa.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!