Energiafűz-ültetvény Csíkszereda határában. Van rá kereslet
Fotó: Pinti Attila
Gyorsan növekedik, magas fűtőértékkel rendelkezik, és olcsóbb más fűtőanyagnál – a hozzáértők szerint ezek a legnagyobb előnyei az energiafűznek, amelynek termesztését egy csíkszeredai vállalkozó honosította meg Romániában több mint 15 évvel ezelőtt. Évek múltával sem változott az energiafűz megítélése, most is van rá kereslet.
2024. augusztus 18., 19:492024. augusztus 18., 19:49
A csíkszeredai Benkő Sándor vállalkozó 2007-től honosította meg Romániában a Svédországban kinemesített energiafűz több fajtáját, akkor vásárolták meg a licencet.
„Valamivel hamarabb kezdődött az egész tárgyalás, de ők nem voltak hajlandók aláírni a szerződést, amíg Románia nem lett európai uniós tagország, attól tartva, hogy nem fogják betartani a vonatkozó előírásokat” – elevenítette fel a kezdeteket.
ez most is megvan, és jól látszik a Székelyudvarhely felé vezető 13A jelzésű országútról.
Benkő szerint azóta sok minden változott az energiafűz-termesztést, értékesítést, felhasználást illetően, voltak felívelő, stagnáló időszakok is.
– értékelt.
Fotó: Pinti Attila
A kezdeti időszak óta, amikor több próbaültetvényt kellett létesíteni az ország különböző területein, az energiafűz jobban elterjedt, 2015-ben például mintegy 5000 hektárnyi ültetvény volt Romániában a hivatalos összesítés szerint.
Nem mindenütt vált be, ez elsősorban a talajok jellegétől, az időjárástól is függött, mivel az energiafűz szereti a vizes talajt.
– emlékezett a vállalkozó.
Fotó: Pinti Attila
Energiafűz-dugványok forgalmazásával, telepítéssel számos cég foglalkozik jelenleg, az ültetvényekről pedig lábon álló energiafűz is vásárolható, amelyet előbb be kell takarítani, ezt hirdetési oldalakon például tonnánként 300 lejért is kínálják.
Benkő Sándor érdekességként említette, hogy a csíkszeredai ültetvényük közelében működő autószalon az elmúlt télen áttért az energiafűz-aprítékkal történő fűtésre, és ez várhatóan folytatódni fog. Az aprítékot egyébként a hirdetési oldalakon tonnánként 500 lejért kínálják.
Fotó: Pinti Attila
A fűtés mellett más területeken is van igény az energiafűzre. Benkő Sándor arról is beszélt, hogy
„Ez viszont mellékes, az energiafűz a zöld, viszonylag olcsó energia előállítása és jó hozama miatt lett közismert a világon, hőértéke egy szinten van a bükkfával” – húzta alá.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
1 hozzászólás