Egymás tapasztalataira, eredményeire támaszkodva működhetne együtt a két, vidéki lakosság gondjainak megoldását felvállaló szervezet.
2011. december 12., 15:502011. december 12., 15:50
2011. december 12., 18:042011. december 12., 18:04
Hétfőn Marosvásárhelyen, a Romániai Magyar Gazdák Egyesülete - Maros (RMGE–MAROS) székházában a Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés képviselői találkoztak a házigazdák vezetőivel, hogy a két szervezet közötti együttműködés lehetőségeiről tárgyaljanak.
Amint a beszélgetés során kikristályosodott – mindkét szervezet az erdélyi vidéki emberek jövőépítő tevékenységét kívánja támogatni, s e közös cél érdekében mindketten a maguk sajátos eszközeivel igyekeznek minél többet tenni. Az RMGE–MAROS – amint Csomós Attila vázolta – a felnőttképzés, szakmai tanácsadás, gazdaságszervezés terén próbál fogózkodót nyújtani az erdélyi gazdáknak, emellett rendszeresen szervezi a találkozókat mezőgazdasági szakemberekkel, intézményekkel, gazdaszervezetekkel, hogy az itt élő gazdák belekóstolhassanak abba a fejlettebb mezőgazdasági technológiába, szervezési módszertanba, amit az anyaországi partnerek nyújthatnak számukra.
A Gyulafehérvári Caritas Vidékfejlesztés vezetője, Bányász József és munkatársai a saját tapasztalataikat, eredményeiket ismertették. Céljuk a vidéken élő, hagyományos életformához kötődő lakosság életminőségének javítása, a gazdálkodás ember- és társadalomformáló szerepének és értékének visszaállítása környezetkímélő és fenntartható módon.
Falugondnoki szolgálat
Saját farmot alakítottak ki, amelyen bizonyítják – ha egyáltalán erre még szükség van –, hogy az erdélyi hagyományos gazdálkodás visszaadhatja a gazdálkodó ember hajdani rangját, önbecsülését. Létrehozták a falugondnoki szolgálatot, amely 2004-ben indult Hargita megyében, s jelenleg Háromkúton, Güdücön, Pálfalván, Fenyőkúton és Pálpatakán, Remetén, Recefalván, Péntekpatakán és Hágótőn működik. Három éve akkreditált szociális szolgáltatás.
Átalvető
A szervezet egy közvetlen értékesítési hálózat kiépítésén dolgozik, amely az Átalvető márkanév körül koncentrálódik. „Kezdeményezésükkel lehetőséget kínálunk a falusi kisgazdaságok számára a termékeik értékesítésére online rendszerben. Célunk egy bizalmon alapuló kapcsolati hálózat kialakítása a falusi őstermelő és a városi fogyasztó lakosság között” – ismertette Bányász József, s azt is elmondta, hogy ez a rendszer már jól működik, erről pedig ízelítőt kaphattak a Maros megyében élők is, amikor az Átalvető jelen volt az október második felében a marosvásárhelyi Sportcsarnokban megrendezett Maros-expón. Az udvarhelyszékiek most már interneten is megrendelhetik a házikenyeret, sajtot, lekvárt és egyéb hagyományos termékeket. Ha az Átalvető névre keresztelt székely márka termékei kelendők lesznek, akkor Csíkszereda és Gyergyószentmiklós környékére is kiterjesztik a rendelési lehetőséget, s – miért ne – amennyiben megszületik a megegyezés a két szervezet között, Marosszék gazdái is bekapcsolódhatnak.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!