
Miklós Zoltán a képviselőház költségvetési és pénzügyi bizottságának alelnökeként vett részt az idei állami költségvetés kidolgozásában
Fotó: Kocsis B. János
Az idei költségvetés megalkotásakor szem előtt tartott elvekről és az elfogadott büdzsé újdonságairól tartott hétfőn sajtótájékoztatót Miklós Zoltán parlamenti képviselő. A legnagyobb újdonság, hogy 2025-ben Bukarest is fizet a szolidaritási alapba.
2025. február 10., 18:022025. február 10., 18:02
Az elmúlt évet hivatalosan 8,6 százalékos költségvetési hiánnyal zárta Románia, azonban ha a közalkalmazottak bérének növekedését és a nyugdíjemeléseket is beleszámoljuk, akkor 9,5 százalék a valós szám – tudtuk meg Miklós Zoltántól, aki részt vett az országos költségvetés kidolgozásában. Románia abban állapodott meg az Európai Bizottsággal, hogy
Ez a folyamat már tavaly ígéretesen alakult, az elektronikus számlák bevezetésének köszönhetően 70 milliárd lejjel több bevétele származott innen az államkasszának, idén további 50 milliárddal növelnék ezt az összeget.
Emellett átszervezik az intézményeket, csökkentik a közalkalmazottak számát és 5 százalékkal a béralapjukat (ez a parlamentben már meg is történt), kevesebb az államtitkár, a közberuházások haladása érdekében pedig
A költségvetés alakulása azonban nem teljesen kiszámítható, befolyásolhatja a lakossági fogyasztás, a mezőgazdaság, a nemzeti bank pénzügyi politikája és az ország politikai stabilitása. Üdvözlendő lenne egy kamatcsökkentés, de a nemzeti bank óvatos, mert az infláció még uniós szinten is kiemelkedően magas Romániában.
– vélekedett Miklós Zoltán.
Megyei szinten is érezteti hatását az a változtatás, miszerint a személyi jövedelemadóból (szja) ezután a népszámlálási adatok alapján számítják ki és osztják vissza a településeknek az összegeket – ezzel egyes községek jól járnak, mások kevésbé; utóbbiak viszont „kártérítésre” számíthatnak más forrásokból.
Az eddigi 4–6 millió lejhez képest most 19,3 millió lej jut fejlesztésekre Kovászna megyének, tételesen
Barótnak 1 millió lej az intézmények villamos energiával való ellátásához szükséges trafóház építésére és a kórházudvar rendbetételére;
Kovásznának 1 millió lej a PNRR-pályázatokhoz szükséges önrészre, a polgármesteri hivatal felújítására és az oktatási intézmények hőszigetelésére;
Kézdivásárhelynek 2 millió lej jut pályázati önrész biztosítására, a járóbeteg-gondozó felújítására és a gázbevezetés folyatásához;
Sepsiszentgyörgynek is jut 8 millió lej az uniós pályázatokhoz (szolgálati lakások építése, a dohánygyár felújítása, tömbházak hőszigetelése) szükséges önrész biztosításához, illetve az ipari parkban is létrehoznak egy 2,3 hektáros kisvállalkozói övezetet, ahol biztosítani kell a közművesítést.
További 5,8 millió lejt kap a megyei önkormányzat az oltszemi kastély, valamint a megyei könyvtár mögötti kazánház épületének felújítására, ahol egy konferenciaközpontot terveznek kialakítani.
A korábbi években minden egyes település lemondott a szja-ból származó bevétele 14 százalékáról, és azt egy olyan megyei alapba utalta, amelyből a szegényebb helységeket segítették. Bukarest viszont eddig a bevétel 97 százalékát megtarthatta, és 3 százalékot utalt át Ilfov Megye Tanácsának.
– tájékoztatott a parlamenti képviselő.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!