
Miklós Zoltán a képviselőház költségvetési és pénzügyi bizottságának alelnökeként vett részt az idei állami költségvetés kidolgozásában
Fotó: Kocsis B. János
Az idei költségvetés megalkotásakor szem előtt tartott elvekről és az elfogadott büdzsé újdonságairól tartott hétfőn sajtótájékoztatót Miklós Zoltán parlamenti képviselő. A legnagyobb újdonság, hogy 2025-ben Bukarest is fizet a szolidaritási alapba.
2025. február 10., 18:022025. február 10., 18:02
Az elmúlt évet hivatalosan 8,6 százalékos költségvetési hiánnyal zárta Románia, azonban ha a közalkalmazottak bérének növekedését és a nyugdíjemeléseket is beleszámoljuk, akkor 9,5 százalék a valós szám – tudtuk meg Miklós Zoltántól, aki részt vett az országos költségvetés kidolgozásában. Románia abban állapodott meg az Európai Bizottsággal, hogy
Ez a folyamat már tavaly ígéretesen alakult, az elektronikus számlák bevezetésének köszönhetően 70 milliárd lejjel több bevétele származott innen az államkasszának, idén további 50 milliárddal növelnék ezt az összeget.
Emellett átszervezik az intézményeket, csökkentik a közalkalmazottak számát és 5 százalékkal a béralapjukat (ez a parlamentben már meg is történt), kevesebb az államtitkár, a közberuházások haladása érdekében pedig
A költségvetés alakulása azonban nem teljesen kiszámítható, befolyásolhatja a lakossági fogyasztás, a mezőgazdaság, a nemzeti bank pénzügyi politikája és az ország politikai stabilitása. Üdvözlendő lenne egy kamatcsökkentés, de a nemzeti bank óvatos, mert az infláció még uniós szinten is kiemelkedően magas Romániában.
– vélekedett Miklós Zoltán.
Megyei szinten is érezteti hatását az a változtatás, miszerint a személyi jövedelemadóból (szja) ezután a népszámlálási adatok alapján számítják ki és osztják vissza a településeknek az összegeket – ezzel egyes községek jól járnak, mások kevésbé; utóbbiak viszont „kártérítésre” számíthatnak más forrásokból.
Az eddigi 4–6 millió lejhez képest most 19,3 millió lej jut fejlesztésekre Kovászna megyének, tételesen
Barótnak 1 millió lej az intézmények villamos energiával való ellátásához szükséges trafóház építésére és a kórházudvar rendbetételére;
Kovásznának 1 millió lej a PNRR-pályázatokhoz szükséges önrészre, a polgármesteri hivatal felújítására és az oktatási intézmények hőszigetelésére;
Kézdivásárhelynek 2 millió lej jut pályázati önrész biztosítására, a járóbeteg-gondozó felújítására és a gázbevezetés folyatásához;
Sepsiszentgyörgynek is jut 8 millió lej az uniós pályázatokhoz (szolgálati lakások építése, a dohánygyár felújítása, tömbházak hőszigetelése) szükséges önrész biztosításához, illetve az ipari parkban is létrehoznak egy 2,3 hektáros kisvállalkozói övezetet, ahol biztosítani kell a közművesítést.
További 5,8 millió lejt kap a megyei önkormányzat az oltszemi kastély, valamint a megyei könyvtár mögötti kazánház épületének felújítására, ahol egy konferenciaközpontot terveznek kialakítani.
A korábbi években minden egyes település lemondott a szja-ból származó bevétele 14 százalékáról, és azt egy olyan megyei alapba utalta, amelyből a szegényebb helységeket segítették. Bukarest viszont eddig a bevétel 97 százalékát megtarthatta, és 3 százalékot utalt át Ilfov Megye Tanácsának.
– tájékoztatott a parlamenti képviselő.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!