Az egyik marosvásárhelyi piacon nem mindenik mérleg volt naprakészen leellenőrizve
Fotó: Haáz Vince
Több, mint 3000 lejes pénzbírságot róttak ki az egyik marosvásárhelyi piac ügykezelőjére, de országszerte, több, mint százezer lejre bírságoltak a mezőgazdasági minisztérium ellenőrei. Azt is bevizsgálták, hogy a kínált termények tartalmaznak-e vegyszermaradványokat.
2019. augusztus 07., 15:242019. augusztus 07., 15:24
2019. augusztus 07., 15:392019. augusztus 07., 15:39
A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium szakemberei rendszeresen ellenőrzik a nagyáruházakban és piacokon található zöldségeket és gyümölcsöket, azok tárolását, származását. Korábban a vámhivatalokkal közösen
Azt, hogy egy-egy terményben mennyi vegyszermaradék van a bukaresti laboratóriumokban vizsgálják be.
Az ellenőrök az elmúlt időszakban a napi és nagybani piacokon vizsgálódtak.
Országszinten 103 ezer lejes pénzbírságot róttak ki, és 335 figyelmeztetést adtak át az árusoknak, piacok üzemeltetőinek.
A vásárhelyi nagybani piacon is ellenőrizték a terményeket
Fotó: Haáz Vince
Maros megyében megbírságolták a segesvári napi piac működtetőjét, de a legnagyobb gondot a marosvásárhelyi, Szabadság utcai nagybani piacon találták. Mint a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője, Ioan Rus beszámolt a nagybani piacon
A piac ügykezelőjét megbüntették és egy hetes határidőt adtak neki, hogy a hiányosságokat pótolja.
Az országos ellenőrzések során több helyről gyűjtöttek be, összesen 1800 termékmintát, amelyet ellenőriztek.
Ez jó eredmény, figyelembe véve, hogy 2015-ben a hasonló ellenőrzések során a zöldség, gyümölcs és gabona negyede tartalmazott növényvédőszer-maradványokat. Akkor a 3500 minta alapján az almában találták a legtöbb vegyszert, a vizsgált gyümölcs 80 százaléka importból származott. Az átlagosnál magasabb vegyszer-szennyezettségi mutatókat találtak a Törökországból behozott citrusfélékben, elsősorban a citromban és a grépfrútban, de a paradicsomban is.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
szóljon hozzá!