
Fotó: Borbély Fanni
Nemsokára elkezdik a csíkszeredai megyeháza épületének felújítását, a beruházás idejére Hargita Megye Tanácsa átszervezéssel oldja meg a munkát. Azonban az épületben működő más intézmények közül többnek ki kell majd költöznie ideiglenesen a megyeházáról.
2025. február 18., 07:502025. február 18., 07:50
Az északi, azaz a Kossuth Lajos utcai oldaláról kezdik el a felújítási munkálatokat Hargita Megye Tanácsának székhelyénél, várhatóan április közepén. Ezen az oldalon az épület bejárata nem lesz használható mindaddig, amíg a munka tart. Ezután szakaszosan haladnak körbe az épületen.
„A munkálatok ideje alatt igyekszünk úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus munkatársainak ne kelljen kiköltözniük az épületből.
– magyarázta megkeresésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtóosztálya.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzátették, hogy a felújítás ideje alatt nem lesz lehetséges a parkolás a megyeháza parkolóiban, kivéve a déli oldal, a Sapientia egyetem felőli rész, ahol a szolgálati autók parkolnak.
A Megyeháza Galériában és a földszinti kiállító térben márciusban tartják meg az utolsó kiállítást.
Arra is kitértek, hogy az épületben működő többi intézmény is hasonlóan próbálja megszervezni a munkát, azonban lesznek olyan intézmények is, amelyeknek ki kell költözniük a munkálatok idejére.
Fotó: Borbély Fanni
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség is ezek közé tartozik. Demeter Levente főtanfelügyelő a Székelyhon érdeklődésére elmondta, mivel
ezért keresniük kell máshol helyet, ahol ideiglenesen működhetnek. Hozzátette, nagy valószínűséggel három különböző intézményben kapnak majd helyet, olyan épületekben, amely a tanügyminisztérium tulajdona, mert arra nincs költségkeretük, hogy bérleti díjat fizessenek, mint más intézmények.

Energiahatékonyabbá tennék a csíkszeredai megyeháza épületét – erről tartottak lakossági fórumot az intézményben hétfőn este, ahol ismertették a megyeháza korszerűsítési terveit.
– tette hozzá a főtanfelügyelő.
Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség igazgatója szintén arról beszélt, hogy a fogyasztóvédelem irodái is kiköltöznek a megyeházáról, az a tervük, hogy a Kossuth Lajos utcában, a közelben béreljenek helyet ideiglenesen.
Fotó: Borbély Fanni
A megyeháza épületét észak-koreai mintára építették az 1980-as években. A 4800 négyzetméteres ingatlanon az elmúlt negyven évben nem végeztek számottevőbb felújítást. Már csak azért is ráfér az alapos tatarozás, az energiahatékonyságának a növelése, mert meglehetősen magas a fűtésköltsége az épületnek.

A meglehetősen magas fenntartási költsége és az épület állapota miatt is jócskán időszerűvé vált a hargitai megyeháza felújítása. Erre most legtöbb 41 millió lejes keretet hívhatnak le az Országos Helyreállítási Alapból.
A cél érdekében az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) 54,8 millió lejt pályázott a megyei önkormányzat, amelyből az önrész 13,1 millió lej.
A tervezett munkálatokról a hargitamegye.ro honlapon számoltak be: ezek tartalmazzák
az épület külső szigetelését,
az ablakok cseréjét termopán ablakokra,
a tető szigetelését, a tetőcserepek cseréjét,
az épület körüli járólapok és oszlopok felújítását,
a márványterem kupolájának cseréjét,
a bejárati ajtók és garázsajtók cseréjét automata ajtókra,
a kazánház modernizálását,
a fűtőtestek cseréjét,
a melegvíz biztosítását a mosdókban,
a villanyhálózat korszerűsítését,
napelemek felszerelését,
a klimatizálás megoldását az épületben.
Fotó: • Forrás: investitii.hargitamegye.ro
Ezenkívül szeretnénk még megvalósítani a földszinten a márványterem, amfiteátrum, gyűléstermek, kiállításterem felújítását, az alagsor kialakítását (garázs, irattár, kiállításterem, gyereksarok, relaxációs terem), a három lift korszerűsítését, az épület belső részén pedig a mezanin fölött egy hely kialakítását a cigarettázásra.
A felújítási elképzelésekről a látványterveket 2019-ben mutattuk meg a Székelyhonon.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
1 hozzászólás