Fotó: Borbély Fanni
Nemsokára elkezdik a csíkszeredai megyeháza épületének felújítását, a beruházás idejére Hargita Megye Tanácsa átszervezéssel oldja meg a munkát. Azonban az épületben működő más intézmények közül többnek ki kell majd költöznie ideiglenesen a megyeházáról.
2025. február 18., 07:502025. február 18., 07:50
Az északi, azaz a Kossuth Lajos utcai oldaláról kezdik el a felújítási munkálatokat Hargita Megye Tanácsának székhelyénél, várhatóan április közepén. Ezen az oldalon az épület bejárata nem lesz használható mindaddig, amíg a munka tart. Ezután szakaszosan haladnak körbe az épületen.
„A munkálatok ideje alatt igyekszünk úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus munkatársainak ne kelljen kiköltözniük az épületből.
– magyarázta megkeresésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtóosztálya.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzátették, hogy a felújítás ideje alatt nem lesz lehetséges a parkolás a megyeháza parkolóiban, kivéve a déli oldal, a Sapientia egyetem felőli rész, ahol a szolgálati autók parkolnak.
A Megyeháza Galériában és a földszinti kiállító térben márciusban tartják meg az utolsó kiállítást.
Arra is kitértek, hogy az épületben működő többi intézmény is hasonlóan próbálja megszervezni a munkát, azonban lesznek olyan intézmények is, amelyeknek ki kell költözniük a munkálatok idejére.
Fotó: Borbély Fanni
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség is ezek közé tartozik. Demeter Levente főtanfelügyelő a Székelyhon érdeklődésére elmondta, mivel
ezért keresniük kell máshol helyet, ahol ideiglenesen működhetnek. Hozzátette, nagy valószínűséggel három különböző intézményben kapnak majd helyet, olyan épületekben, amely a tanügyminisztérium tulajdona, mert arra nincs költségkeretük, hogy bérleti díjat fizessenek, mint más intézmények.
Energiahatékonyabbá tennék a csíkszeredai megyeháza épületét – erről tartottak lakossági fórumot az intézményben hétfőn este, ahol ismertették a megyeháza korszerűsítési terveit.
– tette hozzá a főtanfelügyelő.
Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség igazgatója szintén arról beszélt, hogy a fogyasztóvédelem irodái is kiköltöznek a megyeházáról, az a tervük, hogy a Kossuth Lajos utcában, a közelben béreljenek helyet ideiglenesen.
Fotó: Borbély Fanni
A megyeháza épületét észak-koreai mintára építették az 1980-as években. A 4800 négyzetméteres ingatlanon az elmúlt negyven évben nem végeztek számottevőbb felújítást. Már csak azért is ráfér az alapos tatarozás, az energiahatékonyságának a növelése, mert meglehetősen magas a fűtésköltsége az épületnek.
A meglehetősen magas fenntartási költsége és az épület állapota miatt is jócskán időszerűvé vált a hargitai megyeháza felújítása. Erre most legtöbb 41 millió lejes keretet hívhatnak le az Országos Helyreállítási Alapból.
A cél érdekében az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) 54,8 millió lejt pályázott a megyei önkormányzat, amelyből az önrész 13,1 millió lej.
A tervezett munkálatokról a hargitamegye.ro honlapon számoltak be: ezek tartalmazzák
az épület külső szigetelését,
az ablakok cseréjét termopán ablakokra,
a tető szigetelését, a tetőcserepek cseréjét,
az épület körüli járólapok és oszlopok felújítását,
a márványterem kupolájának cseréjét,
a bejárati ajtók és garázsajtók cseréjét automata ajtókra,
a kazánház modernizálását,
a fűtőtestek cseréjét,
a melegvíz biztosítását a mosdókban,
a villanyhálózat korszerűsítését,
napelemek felszerelését,
a klimatizálás megoldását az épületben.
Fotó: • Forrás: investitii.hargitamegye.ro
Ezenkívül szeretnénk még megvalósítani a földszinten a márványterem, amfiteátrum, gyűléstermek, kiállításterem felújítását, az alagsor kialakítását (garázs, irattár, kiállításterem, gyereksarok, relaxációs terem), a három lift korszerűsítését, az épület belső részén pedig a mezanin fölött egy hely kialakítását a cigarettázásra.
A felújítási elképzelésekről a látványterveket 2019-ben mutattuk meg a Székelyhonon.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás