
Fotó: Borbély Fanni
Nemsokára elkezdik a csíkszeredai megyeháza épületének felújítását, a beruházás idejére Hargita Megye Tanácsa átszervezéssel oldja meg a munkát. Azonban az épületben működő más intézmények közül többnek ki kell majd költöznie ideiglenesen a megyeházáról.
2025. február 18., 07:502025. február 18., 07:50
Az északi, azaz a Kossuth Lajos utcai oldaláról kezdik el a felújítási munkálatokat Hargita Megye Tanácsának székhelyénél, várhatóan április közepén. Ezen az oldalon az épület bejárata nem lesz használható mindaddig, amíg a munka tart. Ezután szakaszosan haladnak körbe az épületen.
„A munkálatok ideje alatt igyekszünk úgy megszervezni a munkát, hogy a szakapparátus munkatársainak ne kelljen kiköltözniük az épületből.
– magyarázta megkeresésünkre Hargita Megye Tanácsának sajtóosztálya.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzátették, hogy a felújítás ideje alatt nem lesz lehetséges a parkolás a megyeháza parkolóiban, kivéve a déli oldal, a Sapientia egyetem felőli rész, ahol a szolgálati autók parkolnak.
A Megyeháza Galériában és a földszinti kiállító térben márciusban tartják meg az utolsó kiállítást.
Arra is kitértek, hogy az épületben működő többi intézmény is hasonlóan próbálja megszervezni a munkát, azonban lesznek olyan intézmények is, amelyeknek ki kell költözniük a munkálatok idejére.
Fotó: Borbély Fanni
A Hargita Megyei Tanfelügyelőség is ezek közé tartozik. Demeter Levente főtanfelügyelő a Székelyhon érdeklődésére elmondta, mivel
ezért keresniük kell máshol helyet, ahol ideiglenesen működhetnek. Hozzátette, nagy valószínűséggel három különböző intézményben kapnak majd helyet, olyan épületekben, amely a tanügyminisztérium tulajdona, mert arra nincs költségkeretük, hogy bérleti díjat fizessenek, mint más intézmények.

Energiahatékonyabbá tennék a csíkszeredai megyeháza épületét – erről tartottak lakossági fórumot az intézményben hétfőn este, ahol ismertették a megyeháza korszerűsítési terveit.
– tette hozzá a főtanfelügyelő.
Laurenţiu Moldovan, a Hargita Megyei Fogyasztóvédelmi Felügyelőség igazgatója szintén arról beszélt, hogy a fogyasztóvédelem irodái is kiköltöznek a megyeházáról, az a tervük, hogy a Kossuth Lajos utcában, a közelben béreljenek helyet ideiglenesen.
Fotó: Borbély Fanni
A megyeháza épületét észak-koreai mintára építették az 1980-as években. A 4800 négyzetméteres ingatlanon az elmúlt negyven évben nem végeztek számottevőbb felújítást. Már csak azért is ráfér az alapos tatarozás, az energiahatékonyságának a növelése, mert meglehetősen magas a fűtésköltsége az épületnek.

A meglehetősen magas fenntartási költsége és az épület állapota miatt is jócskán időszerűvé vált a hargitai megyeháza felújítása. Erre most legtöbb 41 millió lejes keretet hívhatnak le az Országos Helyreállítási Alapból.
A cél érdekében az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) 54,8 millió lejt pályázott a megyei önkormányzat, amelyből az önrész 13,1 millió lej.
A tervezett munkálatokról a hargitamegye.ro honlapon számoltak be: ezek tartalmazzák
az épület külső szigetelését,
az ablakok cseréjét termopán ablakokra,
a tető szigetelését, a tetőcserepek cseréjét,
az épület körüli járólapok és oszlopok felújítását,
a márványterem kupolájának cseréjét,
a bejárati ajtók és garázsajtók cseréjét automata ajtókra,
a kazánház modernizálását,
a fűtőtestek cseréjét,
a melegvíz biztosítását a mosdókban,
a villanyhálózat korszerűsítését,
napelemek felszerelését,
a klimatizálás megoldását az épületben.
Fotó: • Forrás: investitii.hargitamegye.ro
Ezenkívül szeretnénk még megvalósítani a földszinten a márványterem, amfiteátrum, gyűléstermek, kiállításterem felújítását, az alagsor kialakítását (garázs, irattár, kiállításterem, gyereksarok, relaxációs terem), a három lift korszerűsítését, az épület belső részén pedig a mezanin fölött egy hely kialakítását a cigarettázásra.
A felújítási elképzelésekről a látványterveket 2019-ben mutattuk meg a Székelyhonon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás