Amikor a Te nagymamád varrógépét más dobja ki

Szakszerű bontás helyett szétvágták a régi décsfalvi hidat, majd leadták ócskavasba •  Fotó: Erdély Bálint Előd

Szakszerű bontás helyett szétvágták a régi décsfalvi hidat, majd leadták ócskavasba

Fotó: Erdély Bálint Előd

2021. január 06., 15:592021. január 06., 15:59

2021. január 07., 12:032021. január 07., 12:03

Egy pár éve egyik barátom egy régi vidéki házat vásárolt, amelyet örökösei gyakorlatilag érintetlenül, székelyesen fogalmazva, kipakolás nélkül adtak tovább. A barát feladata volt eldönteni, hogy mit fog megtartani az évtizedek alatt összegyűjtött „kincsekből”, hiszen minden az övé lett vásárlás után. Amikor nála jártam, akkor épp egy olyan varrógépasztalt adott egy arra járó kereskedőnek, amelyen látszott, hogy valamikori gazdája sokat dolgozott rajta.

Kérdésemre, hogy miért adott túl rajta, válasza az volt, hogy számára funkcionális értéket nem jelent, és eszményit nem tud hozzá társítani, szerinte azt az örökösöknek kellett volna megtenni. Nem vitatkoztam vele, hiszem nekem van saját családi örökségből származó varrógépasztalom. De az érzés megmaradt, és folyamatosan eszembe jut, amikor látom, hogy sok ember mennyire könnyen ad túl a történelmen.

De fontos ezzel foglalkozni?

A mai társadalmunk tagjainak jelentős része praktikusan éli mindennapjait:

legyen amit megenni, az autó menjen gyorsan, az internet legyen stabil, a levegő tiszta, a környezet zöld, a termék minősége magas, és a sort hosszasan lehetne folytatni.

Ezt nevezhetjük funkcionális értéknek, ami, addig értékes egy jószág, ameddig megszerezzük azt az előnyt, amit elvártunk, utána a lehető legkisebb befektetéssel próbálunk megszabadulni tőle. Egy ilyen gondolkodás, magatartási forma tud a személy és közössége, valamint a közösség és a környezete kontextusában tartós kapcsolatot kialakítani?

Mi alakít ki egy kapcsolatot, nem az egyének viselkedése, tettei és cselekedetei? Nem ezekből alakulnak azok a tapasztalatok, normák, szabályok, amelyekből értékeket határozunk meg, és amelyek generációról-generációra tanítják a jó és a rossz fogalmát, mi a kívánatos és a mi a megfelelő egy közösségben? De igen, Kedves Olvasó!

Tetteinknek nevelő hatása van, amelyek a fiatalabb generációk gondolkodását meghatározzák! Itt arra gondolok, hogy a nagyszülő ahogyan viszonyul gyerekéhez, unokájához, ahogyan a középkorú viszonyul az idősebbhez, az a minta a gyerekei felé a saját sorsa kapcsán.

De ez igaz abban az esetben is, ahogyan bánunk emlékeinkkel, környezetünkkel. Lehet, hogy nagyon sok esetben az értelem praktikus megoldásokat követel, de az a kérdés, hogy minden esetben van benne lélek?

Egy fa kivágása sose lesz szép, mesélte egy erdőmérnök kollégám, de ha beszélünk esetleg arról a társadalomnak, hogy ez hogyan zajlik, akkor talán a közösségek minden fa kivágása esetén nem vernék ki a biztosítékot.

Ha a székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi várost/parkot díszítő fák kivágása szakaszosan zajlik, és annak megértésére bevonják az ott tanuló diákokat, hogy óvd és védd a fát, és hasznosítsd az utolsó leheletéig, akkor lehet, hogy az agyba-főbe glettelt iskolaépületek kietlensége és a lehetetlen oktatási programok sivársága kibírható lenne!

Ha a székelyudvarhelyi Székely-támadt várban lévő iskola költöztetése egy egyszerű feladat lett volna, akkor az akkori polgármesternek miért törött bele a foga-bicskája-valamije? Mert az ott tanuló 100 évfolyam negyvenezer diákja megsértődött, mert hozzányúltak valami olyanhoz az életében, amelyhez nincsen egy városvezetőnek joga, és ez az eszményi érték, az emlékek, amelyek egy ott tanulóban kialakítottak érzéseket és kötődést, amelyek egyre erősebbek lesznek az évek múlásával. Funkcionálisan természetesen az elmúlt pár év rossz érettségi mutatója azt a tanácsot adja, hogy ez simán megléphető, de hol van a másik kilencven évfolyam? Kell velük foglalkozni, vagy csak simán megléphetőek ezek a döntések, amelyek érzelmekbe és az azokat meghatározó értékekbe gázolnak?

Például a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumot le lehetne költöztetni egy gyártelepre, mert földgázt találtak alatta? Igen, le lehetne! De a közösségnek rosszul esne, és ez így van rendjén! Ebbe az eszmefuttatásba tökéletesen beleillik a décsfalvi híd története is, mert

itt is csak praktikus döntést hozott egy elöljáró, mert az eszményi része eszébe se jutott!

Miért nem jutott eszébe, hát én az nem tudom, és nem is szeretném őt megvádolni. De az biztos, hogy ez valahogy nem megy nekünk, hogy észrevegyük, hogy „kerítésépítés közben ne tapossuk ki a virágokat”.

Valahogy nem vesszük észre, hogy az európai uniós támogatásnak nem feltétlen az a célja, hogy mindent legletteljünk, gipszkartonozzunk, hanem források bevonásával működőképessé tegyük a környezetünket.

Fontos lenne mesélni a múltról: az orosz fogságos történeteket elmesélni a vendégfogadások alkalmával, megmutatni az albumokat, betyárokat, iszapvulkánokat és elfelejtett ásványvízforrásokat feliratozni. Egy Székelyföldre látogató spanyol területfejlesztő az mondta a fogadó csapatunknak, hogy mi nagyon gazdagok vagyunk, de a működtetéshez nem látja a tudást. Ez nagyon megmaradt bennünk, hogy mire gondolt.

Szerinte mindenünk van ami kell a boldoguláshoz: víz, tiszta levegő, erdő, vadgazdaság, épített örökség, szokások. De ha megnézitek, nem tudunk boldogulni vele, mert nem értünk hozzá!

Ezért lett összevágva a híd, és majd kerül külföldre építőanyagként a faépületeink anyaga, kerülnek tűzre a székelykapuink, mert nem látja senki benne az eszményi értéket, csak a hasznosat. Igen, kellett egy műszakilag jól megépített híd, és útban volt a régi, eladták, de miért nem jutott senki eszébe – akkor is, hogy ha nem újjáépíthető, mert olyan az állapota – hogy:

  • kommunikációs kampánnyal kövesse a régi híd lebontásának eseményét, mindenki csak az újjal foglalkozott, pedig hangos volt a média már korábban (ahogy egy gólya életét a fészekben lehet követni, ez sem lett volna olyan nehéz)

  • ötletbörzét tartani arról hogy mi legyen a sorsa, ha nem újra összerakható

  • egy adott időszakig tárolni részeit, hogy időt lehessen nyerni

  • meghívni a gyártót, hogy hátha beszáll egy értékgondozásba

  • pályázatot hirdetni, hogy a helyi-távolabbi képzőművészek hátha jönnek jó ötletekkel

  • képzőművészeti tábort szervezni, ahol ez a fő téma

  • felajánlani helyi beruházóknak, hogy részeket felhasználhassanak, mint egyedi díszletet

  • valamelyik közeli városi múzeumot bevonni egy értékprogram kidolgozásába

  • más

Nem is kell válaszolni, hogy miért nem! Mert nem volt igény rá, mert sokba kerül. De nekünk

minden ilyen elvágott szál sokba fog kerülni, mert ahogy másnak nem tudjuk megmutatni magunkat, hogy mi nálunk az érték, mi az ami egy kirándulás során lefényképezhető, úgy a gyerekeinknek se.

Ennél fogva ne csodálkozzunk, ha a mintát és az értéket a digitális világ adja, és senki nem marad itthon.

A cikket gondolatindítónak szántam, további jó mérgelődést kívánok magunknak, aki pedig nem érti, hogy miért, kérem, hogy keressen egy reklámújságot és nézzék meg, hogy mennyire ment le a „székelynek lenniség” ára.

Üdvözlettel, Ilyés Ferenc

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

Készülnek a téli útkarbantartásra Háromszéken, egy megyei útszakaszt lezárnak

Ebben a szezonban is a Kovászna megyei Út és Híd Rt. biztosítja a megyei utak téli karbantartását – tájékoztat a megyei önkormányzat sajtóirodája. A téli hónapokban tilos a Vadas-tetőn való közlekedés.

Készülnek a téli útkarbantartásra Háromszéken, egy megyei útszakaszt lezárnak
2024. november 20., szerda

Spontán zenére és táncra figyeltek fel a marosvásárhelyiek az Ifjú Zenebarátok Napján

Népzenére és néptáncra lettek figyelmesek szerda délután azok a marosvásárhelyiek, akik épp a Nemzeti Színház előtti téren jártak. Az Ifjú Zenebarátok Napja alkalmából szervezett rövid flashmobot a Maros Művészegyüttes.

Spontán zenére és táncra figyeltek fel a marosvásárhelyiek az Ifjú Zenebarátok Napján
2024. november 20., szerda

Őshonosok a hazában: a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem összehoz

Kulturális és művészeti eszközökkel oldják azt a bemerevedett, feszült helyzetet, amit Erdélyben az autonómia szó kivált. Erről szól az Őshonosok a hazában című projekt.

Őshonosok a hazában: a kulturális autonómia nem elválaszt bennünket, hanem összehoz
2024. november 20., szerda

Akik kastélyt vásároltak a közösségnek

Megmentették az enyészettől és közösségi célokra használják Marosszentgyörgyön a Máriaffi-kastélyt, amelynek hivatalos megnyitója szerdán volt, egybekötve egy interaktív kiállítással. Olyan hellyé vált a kastély, amelyet érdemes meglátogatni.

Akik kastélyt vásároltak a közösségnek
2024. november 20., szerda

Némileg szigorítják a helyi termelők vásárára való jelentkezést Székelyudvarhelyen

November utolsó hétvégéjén lesz az idei adventi Portéka Székelyudvarhelyen. A helyi termelők kétnapos vásárára körül néhány kisebb változtatást eszközölt a városháza.

Némileg szigorítják a helyi termelők vásárára való jelentkezést Székelyudvarhelyen
2024. november 20., szerda

A polgármesteri hivatalban lehet autót bejegyeztetni csütörtöktől Szászrégenben

A szászrégeni polgármesteri hivatalba költözik a Maros Megyei Gépjárműbejegyzési Hivatal szászrégeni kirendeltsége csütörtöktől – olvasható Márk Endre szászrégeni polgármester bejegyzésében.

A polgármesteri hivatalban lehet autót bejegyeztetni csütörtöktől Szászrégenben
2024. november 20., szerda

Na, még ez is: erős széllel jön a hideg

A szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat harminc megyére.

Na, még ez is: erős széllel jön a hideg
Na, még ez is: erős széllel jön a hideg
2024. november 20., szerda

Na, még ez is: erős széllel jön a hideg

2024. november 20., szerda

Egy tervezet szerint kamattámogatást kaphatnak lakáshitelre a gyermekes családok

Máris iktatta a parlamentben Miklós Zoltán háromszéki képviselő azt a törvénytervezetét, amellyel javasolja, hogy a gyermekes családok által felvett ingatlanhitelekre az állam adjon kamattámogatást.

Egy tervezet szerint kamattámogatást kaphatnak lakáshitelre a gyermekes családok
2024. november 20., szerda

Érkezik a havazás, sárga riasztást adtak ki Székelyföldre is

Havazásra és a szél erősödésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat 29 megyére, köztük a székelyföldiekre is.

Érkezik a havazás, sárga riasztást adtak ki Székelyföldre is
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!