Amikor a Te nagymamád varrógépét más dobja ki

Amikor a Te nagymamád varrógépét más dobja ki

Szakszerű bontás helyett szétvágták a régi décsfalvi hidat, majd leadták ócskavasba

Fotó: Erdély Bálint Előd

2021. január 06., 15:592021. január 06., 15:59

2021. január 07., 12:032021. január 07., 12:03

Egy pár éve egyik barátom egy régi vidéki házat vásárolt, amelyet örökösei gyakorlatilag érintetlenül, székelyesen fogalmazva, kipakolás nélkül adtak tovább. A barát feladata volt eldönteni, hogy mit fog megtartani az évtizedek alatt összegyűjtött „kincsekből”, hiszen minden az övé lett vásárlás után. Amikor nála jártam, akkor épp egy olyan varrógépasztalt adott egy arra járó kereskedőnek, amelyen látszott, hogy valamikori gazdája sokat dolgozott rajta.

Kérdésemre, hogy miért adott túl rajta, válasza az volt, hogy számára funkcionális értéket nem jelent, és eszményit nem tud hozzá társítani, szerinte azt az örökösöknek kellett volna megtenni. Nem vitatkoztam vele, hiszem nekem van saját családi örökségből származó varrógépasztalom. De az érzés megmaradt, és folyamatosan eszembe jut, amikor látom, hogy sok ember mennyire könnyen ad túl a történelmen.

De fontos ezzel foglalkozni?

A mai társadalmunk tagjainak jelentős része praktikusan éli mindennapjait:

legyen amit megenni, az autó menjen gyorsan, az internet legyen stabil, a levegő tiszta, a környezet zöld, a termék minősége magas, és a sort hosszasan lehetne folytatni.

Ezt nevezhetjük funkcionális értéknek, ami, addig értékes egy jószág, ameddig megszerezzük azt az előnyt, amit elvártunk, utána a lehető legkisebb befektetéssel próbálunk megszabadulni tőle. Egy ilyen gondolkodás, magatartási forma tud a személy és közössége, valamint a közösség és a környezete kontextusában tartós kapcsolatot kialakítani?

Mi alakít ki egy kapcsolatot, nem az egyének viselkedése, tettei és cselekedetei? Nem ezekből alakulnak azok a tapasztalatok, normák, szabályok, amelyekből értékeket határozunk meg, és amelyek generációról-generációra tanítják a jó és a rossz fogalmát, mi a kívánatos és a mi a megfelelő egy közösségben? De igen, Kedves Olvasó!

Tetteinknek nevelő hatása van, amelyek a fiatalabb generációk gondolkodását meghatározzák! Itt arra gondolok, hogy a nagyszülő ahogyan viszonyul gyerekéhez, unokájához, ahogyan a középkorú viszonyul az idősebbhez, az a minta a gyerekei felé a saját sorsa kapcsán.

De ez igaz abban az esetben is, ahogyan bánunk emlékeinkkel, környezetünkkel. Lehet, hogy nagyon sok esetben az értelem praktikus megoldásokat követel, de az a kérdés, hogy minden esetben van benne lélek?

Egy fa kivágása sose lesz szép, mesélte egy erdőmérnök kollégám, de ha beszélünk esetleg arról a társadalomnak, hogy ez hogyan zajlik, akkor talán a közösségek minden fa kivágása esetén nem vernék ki a biztosítékot.

Ha a székelyudvarhelyi, marosvásárhelyi várost/parkot díszítő fák kivágása szakaszosan zajlik, és annak megértésére bevonják az ott tanuló diákokat, hogy óvd és védd a fát, és hasznosítsd az utolsó leheletéig, akkor lehet, hogy az agyba-főbe glettelt iskolaépületek kietlensége és a lehetetlen oktatási programok sivársága kibírható lenne!

Ha a székelyudvarhelyi Székely-támadt várban lévő iskola költöztetése egy egyszerű feladat lett volna, akkor az akkori polgármesternek miért törött bele a foga-bicskája-valamije? Mert az ott tanuló 100 évfolyam negyvenezer diákja megsértődött, mert hozzányúltak valami olyanhoz az életében, amelyhez nincsen egy városvezetőnek joga, és ez az eszményi érték, az emlékek, amelyek egy ott tanulóban kialakítottak érzéseket és kötődést, amelyek egyre erősebbek lesznek az évek múlásával. Funkcionálisan természetesen az elmúlt pár év rossz érettségi mutatója azt a tanácsot adja, hogy ez simán megléphető, de hol van a másik kilencven évfolyam? Kell velük foglalkozni, vagy csak simán megléphetőek ezek a döntések, amelyek érzelmekbe és az azokat meghatározó értékekbe gázolnak?

Például a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumot le lehetne költöztetni egy gyártelepre, mert földgázt találtak alatta? Igen, le lehetne! De a közösségnek rosszul esne, és ez így van rendjén! Ebbe az eszmefuttatásba tökéletesen beleillik a décsfalvi híd története is, mert

itt is csak praktikus döntést hozott egy elöljáró, mert az eszményi része eszébe se jutott!

Miért nem jutott eszébe, hát én az nem tudom, és nem is szeretném őt megvádolni. De az biztos, hogy ez valahogy nem megy nekünk, hogy észrevegyük, hogy „kerítésépítés közben ne tapossuk ki a virágokat”.

Valahogy nem vesszük észre, hogy az európai uniós támogatásnak nem feltétlen az a célja, hogy mindent legletteljünk, gipszkartonozzunk, hanem források bevonásával működőképessé tegyük a környezetünket.

Fontos lenne mesélni a múltról: az orosz fogságos történeteket elmesélni a vendégfogadások alkalmával, megmutatni az albumokat, betyárokat, iszapvulkánokat és elfelejtett ásványvízforrásokat feliratozni. Egy Székelyföldre látogató spanyol területfejlesztő az mondta a fogadó csapatunknak, hogy mi nagyon gazdagok vagyunk, de a működtetéshez nem látja a tudást. Ez nagyon megmaradt bennünk, hogy mire gondolt.

Szerinte mindenünk van ami kell a boldoguláshoz: víz, tiszta levegő, erdő, vadgazdaság, épített örökség, szokások. De ha megnézitek, nem tudunk boldogulni vele, mert nem értünk hozzá!

Ezért lett összevágva a híd, és majd kerül külföldre építőanyagként a faépületeink anyaga, kerülnek tűzre a székelykapuink, mert nem látja senki benne az eszményi értéket, csak a hasznosat. Igen, kellett egy műszakilag jól megépített híd, és útban volt a régi, eladták, de miért nem jutott senki eszébe – akkor is, hogy ha nem újjáépíthető, mert olyan az állapota – hogy:

  • kommunikációs kampánnyal kövesse a régi híd lebontásának eseményét, mindenki csak az újjal foglalkozott, pedig hangos volt a média már korábban (ahogy egy gólya életét a fészekben lehet követni, ez sem lett volna olyan nehéz)

  • ötletbörzét tartani arról hogy mi legyen a sorsa, ha nem újra összerakható

  • egy adott időszakig tárolni részeit, hogy időt lehessen nyerni

  • meghívni a gyártót, hogy hátha beszáll egy értékgondozásba

  • pályázatot hirdetni, hogy a helyi-távolabbi képzőművészek hátha jönnek jó ötletekkel

  • képzőművészeti tábort szervezni, ahol ez a fő téma

  • felajánlani helyi beruházóknak, hogy részeket felhasználhassanak, mint egyedi díszletet

  • valamelyik közeli városi múzeumot bevonni egy értékprogram kidolgozásába

  • más

Nem is kell válaszolni, hogy miért nem! Mert nem volt igény rá, mert sokba kerül. De nekünk

minden ilyen elvágott szál sokba fog kerülni, mert ahogy másnak nem tudjuk megmutatni magunkat, hogy mi nálunk az érték, mi az ami egy kirándulás során lefényképezhető, úgy a gyerekeinknek se.

Ennél fogva ne csodálkozzunk, ha a mintát és az értéket a digitális világ adja, és senki nem marad itthon.

A cikket gondolatindítónak szántam, további jó mérgelődést kívánok magunknak, aki pedig nem érti, hogy miért, kérem, hogy keressen egy reklámújságot és nézzék meg, hogy mennyire ment le a „székelynek lenniség” ára.

Üdvözlettel, Ilyés Ferenc

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 29., péntek

A kulturális különbségek határozzák meg a magyar-román viszonyt

Mi és Ők – helyünk a világban címmel tartott interaktív előadást Kézdivásárhelyen Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke. Az eseményen a magyar-román viszony, a közigazgatási átszervezés, illetve aktuálpolitikai kérdések is terítékre kerültek.

A kulturális különbségek határozzák meg a magyar-román viszonyt
2024. március 29., péntek

Fát döntött az útra, kábelt szakított el a viharos szél

A Hargita megyei szeles időjárás miatt ezúttal Gyergyószéken volt szükség a tűzoltóság segítségére. A péntek délelőtti viszontagságos időjárás során volt ahol fát döntött az útra a szél, máshol elektromos kábelt szakított el.

Fát döntött az útra, kábelt szakított el a viharos szél
2024. március 29., péntek

Maratoni tojásírásra készülnek Sepsiszentgyörgyön

Szombat hajnali 3-ig tartó maratoni tojásírást szervez a sepsiszentgyörgyi Guzsalyas Alapítvány nagypénteken. A hagyománnyá vált éjszakai műhelyfoglalkozásra főtt vagy kifújt tojást kell vinniük a résztvevőknek.

Maratoni tojásírásra készülnek Sepsiszentgyörgyön
2024. március 29., péntek

Gyergyószentmiklósi kórházfelújítás: lift nélkül nem teljes az öröm

Öt évvel ezelőtt elkezdett fejlesztéseket kénytelenek újragondolni a gyergyószentmiklósi kórháznál, mivel sok tekintetben változtak az elvárások. Jelenlegi formájában az intézmény nem szeretné átvenni az új épületrészt. A megoldáshoz párbeszéd kellene.

Gyergyószentmiklósi kórházfelújítás: lift nélkül nem teljes az öröm
2024. március 28., csütörtök

Hamarosan kiírják a versenytárgyalást a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésére

A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság csütörtökön továbbította jóváhagyásra az Országos Közbeszerzési Ügynökségnek a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésre kiírandó versenytárgyalás ajánlattételi dokumentációját

Hamarosan kiírják a versenytárgyalást a Nyárádszereda-Sóvárad autópályaszakasz megépítésére
2024. március 28., csütörtök

Akik pénz és taps nélkül tettek Sepsiszentgyörgyért

Sepsiszentgyörgy képviselő-testületének csütörtöki döntése értelmében idén kivételesen négy kitüntetett veheti át a Pro Urbe-díjat. Azért, mert több, a város hírnevét öregbítő jeles személyiség érte el a 70 éves életkort, amely feltétele a díjazásnak.

Akik pénz és taps nélkül tettek Sepsiszentgyörgyért
2024. március 28., csütörtök

Adja az ég, hogy sose kelljen még csak hasonlót se lássunk élesben

Látványos tűzoltósági gyakorlatot tartott a székelyudvarhelyi hivatásos és korondi önkéntes tűzoltóság Korond határában, csütörtökön. A nagyjából egyórás, szimulált bevetés alkalmával egy felborult üzemanyag-szállító mentését gyakorolták.

Adja az ég, hogy sose kelljen még csak hasonlót se lássunk élesben
2024. március 28., csütörtök

Önkormányzati szinten tesznek a kóbor kutyák elszaporodása ellen Sepsiszentgyörgyön

Ismét nekiveselkedik a sepsiszentgyörgyi önkormányzat annak, hogy megfékezze a kóbor kutyák elszaporodását a városban és csökkentse a zoonózis (állatról emberre terjedő fertőzések) elterjedésének veszélyét.

Önkormányzati szinten tesznek a kóbor kutyák elszaporodása ellen Sepsiszentgyörgyön
2024. március 28., csütörtök

Mutatjuk, hogy mennyibe kerül a bárányhús Székelyföldön

A legtöbb érdeklődő fél bárányt szeretne vásárolni, esetleg a bárány különböző részeire van leginkább kereslet, így a comb- és lábrészekre. Körbejártuk a székelyföldi városokat, hogy képet kaphassunk a húsvéti bárányfelhozatallal kapcsolatban.

Mutatjuk, hogy mennyibe kerül a bárányhús Székelyföldön
2024. március 28., csütörtök

Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására

Vitát szült csütörtökön a marosvásárhelyi tanácsülésen a Bolyai utca átalakítása. De nem volt egyetértés abban sem, hogy a nagy befektetőknek kell-e de minimis támogatást adni vagy sem adókedvezmény formájában.

Egy kis huzavona után rábólintottak a Bolyai utca átalakítására
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!