Nagyon sok, nagy odafigyelést igénylő kézi munkával jár a minták előkészítése
Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Kik esetében végeznek koronavírusteszteket, és kiknél nem? Milyen típusú tesztelési lehetőségek vannak? Mennyi időt kell várni egy-egy teszt eredményére? Egyáltalán hogyan zajlik a tesztelés? Hogyan áll ezek tekintetében Székelyföld? A kérdések mindegyikére választ adunk.
2020. április 02., 12:262020. április 02., 12:26
Már nem kell Kolozsvárra szállítani a mintákat, hanem Hargita és Maros megyében is elvégzik a koronavírus-teszteket, ami jelentősen megrövidítette azt az időt, ami alatt az érintettek megkapják az eredményeket. A tesztelést azonban szigorú követelményekhez kötötték, és nem végzik el kérésre.
Jelenleg többféle koronavírus-tesztelési lehetőség van. Vannak olyan genetikai gyorstesztek, amelyeknek kevesebb mint fél óra alatt megvan az eredményük is. Ezek tulajdonképpen azt mutatják ki, hogy a szervezetben van-e koronavírus-antitest, vagyis az érintett személy átesett-e már a fertőzésen. Ezek pontossága azonban megkérdőjelezhető. Azt, hogy jelenleg egy személy fertőzött-e, Real Time PCR tesztekkel mutatják ki, ezek elvégzése már időigényesebb. De az elmúlt hetekben jelentősen megnőtt azoknak a központoknak a száma, ahol ezeket a megbízható teszteket elvégzik, így lassan, de nő az elvégzett tesztek száma is.
A jelenlegi előírások értelmében koronavírusteszteket végeznek azoknál a személyeknél,
akik külföldről érkeztek haza és fertőzésre utaló tüneteik vannak, valamint a koronavírus-fertőzéssel diagnosztizált személyek közeli hozzátartozói, utóbbiak esetében csak akkor, ha tüneteik vannak.
Teszt alá esnek továbbá az egészségügyi személyzet tagjai, ha betegségre utaló tüneteik vannak.
Minden tüdőgyulladásos beteget tesztelnek, függetlenül attól, hogy kapcsolatban állt-e koronavírussal fertőzött személlyel vagy sem.
Ellenőrzésnek vetik alá az öregotthonokban, gyermekotthonokban, zárt intézetekben lévő, jellegzetes tünetekkel rendelkező személyeket is, akárcsak a szervátültetésre váró személyeket (függetlenül attól, hogy van-e tünetük vagy sem).
A rendelkezés értelmében nem végeznek el koronavírus teszteket azoknál a személyeknél, akik, bár kapcsolatba kerültek koronavírussal fertőzött személlyel, de jelenleg tünetmentesek, ez érvényes az egészségügyi személyzetre is. Nem kérheti, hogy teszteljék az a személy sem, aki külföldről tért haza, de tünetmentes. Ha a 14 napos karantén ideje alatt koronavírus-fertőzésre utaló tünetei lesznek, akkor elvégzik majd számára is a tesztet.
Csíkszeredában és Marosvásárhelyen is a közegészségügyi igazgatóságok által engedélyezett, a fent említett kritériumoknak megfelelő személyeknél végzik csak el a koronavírusteszteket. Bár rákérdeztük, egyik helyről sem kaptunk konkrét választ arra, hogy naponta hány tesztet végeznek el.
A Székelyhon a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórháztól megtudta, hogy az orvosi laboratóriumának szomszédságában alakított ki egy helyiséget a molekuláris biológiai, virológiai labor számára. A koronavírustesztek elvégzésére szükséges gépet bérli a kórház, a teszteket pedig megvásárolta.
Megtudtuk, hogy a labor kapacitása jelenleg mintegy negyven teszt naponta. A gép másfél óránként 96 reakciót tud elvégezni, tehát maga a készülék nem limitáló tényező ebben az esetben. Azonban nagyon sok, nagy odafigyelést igénylő kézi munkával jár a minták előkészítése: a betegek mintáiból ki kell vonni a vírus RNS-molekuláit, amelyből párhuzamosan nem lehet 4–8 mintánál többel dolgozni egyszerre. Ez egy nagy biztonságot nyújtó, úgynevezett kétszintű biosafe steril fülkében történik, amely alatt egyszerre csak egy személy tud dolgozni. Egy ilyen rend minta előkészítése átlagban egy órát vesz igénybe.
A laborban kapott eredményeket a közegészségügyi igazgatósághoz, illetve az egészségügyi minisztériumhoz továbbítják.
Rákérdeztük arra is, hogy van-e fogyóanyag? A kórháztól kapott válaszból kiderül, hogy a jelenlegi helyzetre bőven van fogyóanyag, és arra is fel vannak készülve, hogy ha sokkal több minta jön be, akkor is elég legyen. A beszállítók most sokkal nehezebben tartják a határidőket, ami érthető is, de egyelőre megkapták azt a mennyiséget, amivel folyamatosan tudnak dolgozni. Még nagyon sok megrendelt fogyóanyag nincs is leszállítva, ezeket egy-két héten belül várják. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban
Öt olyan szakember áll készenlétben, aki a szükséges technikát teljes mértékben ismeri, és bármikor be tud állni dolgozni. A teszteket a Sapientia – Erdélyi magyar Tudományegyetem csíkszeredai Biomérnöki Tanszékének munkatársai, oktatói és doktoranduszai végzik, akik ideiglenesen alkalmazásban állnak a megyei kórháznál. Ha kapacitásnövelésre kerül sor, akkor a további szakemberek is innen kerülnek ki.
Marosvásárhelyen a volt orvosi egyetem kutatólaboratóriumát alakították át úgy, hogy teszteket végezhessenek el benne. Mint az egyetem rektora, Leonard Azamfirei a Székelyhonnak elmondta, az egyetemnek megvolt a gépe, a teszteket azonban a marosvásárhelyi sürgősségi kórház szerezte be. Megérkezett egy másik gép is, amelyet a Maros Megyei Kórház vásárolt, ezt szintén az egyetem átalakított kutatóközpontjában szerelték fel.
„Szeretném kiemelni, hogy jelenleg csakis azoknak tudjuk elvégezni a koronavírustesztet, akik a közegészségügyi igazgatóság engedélyével rendelkeznek, és akinek a mintáit hozzánk elküldik. A laboratórium zárt körű, nem tudunk más teszteket elvégezni, csakis a hatóságok által küldötteket.
Azt, hogy jelenleg hány tesztet végzünk, nem áll módomban elmondani. Ha szükség lesz rá, a jelenleginél nagyobb volumenű tesztet is el tudunk végezni, ehhez van kapacitásunk.”
Romániában, a hivatalos intézmények által közölt adatok szerint szerdán délig 26 609 koronavírustesztet végeztek el.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
5 hozzászólás