A TDW központi eseménye a Csíki Székely Múzeumban megszervezett tárlat lesz
Fotó: Veres Nándor
Első alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a Transylvanian Design Weeket, amely az első, célzottan erdélyi iparművészeket megszólító esemény lesz. A TDW a Csíki Székely Múzeum és a csíkszeredai önkormányzat szervezésében zajlik, az OTP Bank Románia támogatásával 2023. február 18. és március 10. között. A versenyre jelentkezők az elmúlt két évben elkészült alkotásuk jó minőségű felvételével pályázhatnak 2023. január 15-ig.
2022. november 28., 10:202022. november 28., 10:20
2022. november 28., 10:232022. november 28., 10:23
Az első csíkszeredai Transylvanian Design Week (TDW) szervezői öt kategóriában hirdetnek pályázatot: divattervezés, terméktervezés, grafikai tervezés, motion design, ajándéktárgy. A jelentkezők az elmúlt két évben készült alkotásokkal pályázhatnak.
A beérkezett alkotásokat héttagú zsűri bírálja el, amelynek tagjai a romániai szakma jeles képviselői: Oláh Gyárfás kurátor, Adrian Balcău formatervező, Esztány István formatervező, Hátszegi Zsolt mozgóképművész, Szigeti G. Csongor médiaművész, Zsigmond Adél divattervező, Kelemen Attila marketingszakértő. A legjobbnak ítélt pályaműveket kiállítják a Csíki Székely Múzeum 2023. február 18. és március 10. között megrendezett tárlatán.
A kategóriák győztesei az OTP Bank Románia által felajánlott 4000 lejes pénzjutalomban részesülnek. Részletes versenyfelhívás és jelentkezési feltételek a www.transylvaniandesignweek.ro weboldalon találhatók.
Az első erdélyi dizájnhét célja az alkotók és a közösség segítségével pillanatképet alkotni arról, mit jelent ma Erdélyben a dizájn, hogyan látják az iparművészet szerepét a szakértők, és mit ért erdélyi dizájn alatt az érdeklődő közönség. Az esemény arculata is ezt a gondolatot tükrözi: a szervezők célja a kreatív közösség közös gondolkodásra indítása, és így az erdélyi kortárs dizájn pillanatképének összerakása a sokféle, színes gondolatdarabból.
„Mit jelent az iparművészet? Minden, ami körülvesz. A múzeumunk kiállításain sétálva letűnt korok iparművészeti csodáit láthatják az érdeklődők. Napjaink Design Week-anyaga 100–200 év múlva ugyanígy reprezentálja majd a ma emberének a történetét” – fogalmazott házigazdaként Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója.
Örömmel fogadjuk az OTP Bank Románia ötletét, elhivatott partnerek vagyunk minden hasonló kezdeményezésben, és örömmel tölt el az is, hogy múzeumunk 400 éves falai között egyre nagyobb hangsúlyt nyer a kortárs művészet. Ezzel azt üzenjük:
– fejtette ki Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
„A Transylvanian Design Week egy dinamikus és kreatív kezdeményezés, amelynek célja az alkotóközösség ösztönzése. Megtiszteltetés, hogy partnerek lehetünk ebben a projektben, amely a nagyközönséget is bevonja abba a folyamatba, hogy együtt határozzuk meg a kortárs erdélyi dizájn státuszát.
– nyilatkozta Kelemen Attila, az OTP Bank Románia marketing- és kommunikációs igazgatója. A szervezők nem csupán az alkotókat, hanem a kortárs dizájn iránt érdeklődő közönséget is szeretnék bevonni ebbe a közös gondolkodásba, a rendezvény előkészítése során bárki hozzáadhatja a saját elképzelését a fokozatosan kirajzolódó összképhez.
Az esemény arculatáért és kommunikációjáért a kolozsvári székhelyű Bold Branding Studio felel.
A TDW a helyi és nemzetközi dizájnerközösséget is megszólítja, lehetőséget biztosít az erdélyi művészek számára a kapcsolatteremtésre és munkásságuk megismertetésére a szélesebb közönséggel. A TDW központi eseménye a Csíki Székely Múzeumban megszervezett tárlat lesz, amelyre az esemény kurátora által meghívott dizájnerek alkotásai mellett az Erdélyhez kötődő iparművészek munkáit is várják a szervezők.
Az teljesen egyértelmű, hogy anyák napján legalább egy csokor virággal megleped anyukádat, de képzeld el, ha a Rádió GaGa játékában megnyerné a fődíjat! Hogyan nyerheted meg? Mutatjuk!
A húsvétitojás-díszítés napjainkban újra reneszánszát éli, igaz, a legtöbben bolti festékanyagot használnak. A kézdivásárhelyi Opra Etelka azonban kizárólag növényi alapanyagból, hagyományos módon nyeri ki a Háromszékre leginkább jellemző színeket.
A nyárádszeredai önkéntes tűzoltók immár hatodik éve szerveznek csoportos locsolást. Húsvéthétfőn tűzoltóautóval vonulnak végig a kisváros utcáin és mindenkit alaposan meglocsolnak, ha kiáll a háza elé.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
szóljon hozzá!