Elbocsátás helyett bértámogatásos munkaidő-csökkentéssel vészelhetik át a nehéz időszakot a bajba került vállalkozások
Fotó: Gábos Albin
Csökkentett munkaidős támogatással, számítástechnikai eszközök megvásárlására nyújtott juttatással és a szezonális alkalmazások pénzügyi ösztönzésével próbálja csökkenteni az állam a járvány gazdaságra gyakorolt negatív hatásait. Az újabb támogatások heteken belül igényelhetők lesznek, a programok részleteiről, az igénylési feltételekről a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatójától érdeklődtünk.
2020. augusztus 14., 10:562020. augusztus 14., 10:56
Újabb gazdasági támogatási programokról fogadott el sürgősségi kormányrendeletet néhány napja a kormány, a szabályozás a héten meg is jelent a Hivatalos Közlönyben, noha az alkalmazási normákra és így a programok gyakorlatba ültetésére még néhány hetet várni kell.
A megrendelések, megbízások vagy az üzleti forgalom csökkentésére rosszabb esetben elbocsátásokkal, jobb esetben munkaidő-csökkentéssel szoktak válaszolni a cégek. Az utóbbira biztosít támogatást az állam az új programban, ezáltal megpróbálva megelőzni az elbocsátásokat, egyszersmind azt is, hogy a munkaidő-csökkentés által érintett alkalmazottak ne kerüljenek megélhetési nehézségekbe.
Így az alkalmazott sem jár rosszul, ugyanis megkapja majdnem a teljes fizetését. Az egyszerűség kedvéért egy 1000 lejes bérre számoltuk ki a támogatás hatását a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója, Tiberiu Pănescu segítségével: ha a 8 órás munkaidőt a felére csökkenti a munkáltató, akkor az általa fizetendő bérköltség 500 lej lesz, ehhez pedig hozzájön a bér elvesztett másik felének a pótlására nyújtott állami támogatás, tehát az 500 lej 75 százaléka, azaz 375 lej. A munkaidő-csökkentés által érintett alkalmazott így csak 125 lejt veszít el a korábbi 1000 lejes bérből, viszont csak feleannyit kell dolgozzon.
Van azonban néhány fontos feltétele a támogatás igénylésének.
Ez a munkaprogramot egy hónapra előre meg kell szabni és nem lehet időközben módosítani, és az új munkaprogram életbe léptetése előtt legalább öt nappal tájékoztatni kell az érintett alkalmazottakat. A támogatást ugyanakkor nem előlegben kapja meg a vállalkozás, hanem elszámolás alapján, így saját pénzéből kell kifizesse a béreket és az azokra számolt adókat, társadalombiztosítási járulékokat, a támogatást pedig ezt követően, tíz napon belül kapja meg – sorolta a fontosabb feltételeket Tiberiu Pănescu, megjegyezve, hogy a pénzállománynak a mozgásába az utóbbi feltételt fontos betervezni. A munkaidő-csökkentésre biztosított támogatást egyébként egy német modell – a kurzarbeit, illetve kurzarbeitergeld – alapján dolgozta ki az állam, ott már száz éve alkalmazzák ezt különböző gazdasági krízisek idején – jegyezte meg az igazgató.
A munkaerő-elhelyező ügynökségen keresztül számítástechnikai eszközök vásárlására is lehet egy egyszeri, alkalmazottanként 2500 lej értékű támogatást igényelni. Ezzel a távmunkához kíván megfelelő eszközfeltételeket biztosítani az állam.
Az még nincs meghatározva, hogy pontosan milyen számítástechnikai eszközök megvásárlására lehet igényelni a támogatást, program alkalmazási normái 30 napon belül kell elkészüljenek, az ad majd választ a kérdésre – tájékoztatott a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője. A sürgősségi kormányrendelet elfogadásakor ez ugyan még nem volt világos, de a támogatásból megvásárolt eszköz a cég tulajdonába kerül – tisztázta a bizonytalanságokat Tiberiu Pănescu. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy miként kell majd elszámolni a támogatást, illetve kisebb értékű eszköz megvásárlása esetén a különbözetnek mi lesz a sorsa és miként kell azt elszámolni, ezt is az alkalmazási normákban pontosítják majd – jegyezte meg az igazgató.
Az állam a kényszerszabadságról visszavett alkalmazottak esetében szezonális alkalmazásokra is bértámogatást biztosít az új programban, év végéig. Ezzel a lehetőséggel azok a vállalkozások élhetnek, amelyek három hónapnál nem hosszabb időre alkalmaznak szezonális munkaerőt.
A jó hír az, hogy a szezonális munkaerőt foglalkoztató vállalkozások nem feltétlenül most kell elvégezzék az bértámogatásos alkalmazásokat, élhetnek a lehetőséggel jövő hónaptól vagy októbertől is, attól függően, hogy mikor van szükségük a rövid távra felvett alkalmazottakra – magyarázta Tiberiu Pănescu.
Az állam egyébként az együttműködési szerződés alapján foglalkoztatott bedolgozók, egyéni vállalkozók (PFA, ÎI, stb.) esetében is bértámogatást biztosít a munkaprogram-csökkentésre, ez viszont a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökségen keresztül folyósítják majd.
Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago
Arad megyére is kiterjesztették a hatóságok a Maros megyei Mezőméhesen történt gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj keresését.
Nem szokványos látvány ami egy jégeső után maradt július 12-én a Neamț megyei Vânători-Neamț faluban és környékén.
A koalíciós pártoknak tárgyalóasztalhoz kell ülniük és sokkal komolyabban meg kell vitatniuk, hogy kinek mekkora részt kell vállalnia a deficitcsökkentés terhéből – véli a Szociáldemokrata Párt (PSD) főtitkára, Paul Stănescu.
Bármilyen nőgyógyászati műtétet el tudnak végezni a csíkszeredai kórházban, hiszen rendelkezésre áll a tudás és a felszereltség. A nőgyógyászat kérdéseiről, a szűrővizsgálatokról és a műtéti lehetőségekről dr. Horvát Zalán szakorvos beszélt.
Múlt héten elhagyta a bűvös 1 milliós nézőszámot a Hogyan tudnék élni nélküled?. Ehhez a számhoz az erdélyi nézők, mint egy 120 ezer nézővel járultak hozzá.
Megválasztották Ilie Bolojant a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé az alakulat szombati rendkívüli tisztújító kongresszusán.
Sok romániai alkalmazott nemcsak a pénz, hanem a lelki nyugalom miatt váltana munkahelyet. Egy friss felmérés szerint többségük elégedetlen a jelenlegi fizetésével, és komoly pszichés nyomás nehezedik rájuk.
Az elnök a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli tisztújító kongresszusán mondott beszédében rámutatott, Romániának van jövője, és ez nem 20-30 év múlva, hanem várhatóan 2-3 évig tartó korrekciós időszak lejártával érezhető lesz.
Egy 32 éves motoros életét vesztette, és egy 15 éves fiatalkorú megsérült egy súlyos közúti balesetben szombat hajnalban a Kolozs megyei Magyarkapus településen.
szóljon hozzá!