Elbocsátás helyett bértámogatásos munkaidő-csökkentéssel vészelhetik át a nehéz időszakot a bajba került vállalkozások
Fotó: Gábos Albin
Csökkentett munkaidős támogatással, számítástechnikai eszközök megvásárlására nyújtott juttatással és a szezonális alkalmazások pénzügyi ösztönzésével próbálja csökkenteni az állam a járvány gazdaságra gyakorolt negatív hatásait. Az újabb támogatások heteken belül igényelhetők lesznek, a programok részleteiről, az igénylési feltételekről a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatójától érdeklődtünk.
2020. augusztus 14., 10:562020. augusztus 14., 10:56
Újabb gazdasági támogatási programokról fogadott el sürgősségi kormányrendeletet néhány napja a kormány, a szabályozás a héten meg is jelent a Hivatalos Közlönyben, noha az alkalmazási normákra és így a programok gyakorlatba ültetésére még néhány hetet várni kell.
A megrendelések, megbízások vagy az üzleti forgalom csökkentésére rosszabb esetben elbocsátásokkal, jobb esetben munkaidő-csökkentéssel szoktak válaszolni a cégek. Az utóbbira biztosít támogatást az állam az új programban, ezáltal megpróbálva megelőzni az elbocsátásokat, egyszersmind azt is, hogy a munkaidő-csökkentés által érintett alkalmazottak ne kerüljenek megélhetési nehézségekbe.
Így az alkalmazott sem jár rosszul, ugyanis megkapja majdnem a teljes fizetését. Az egyszerűség kedvéért egy 1000 lejes bérre számoltuk ki a támogatás hatását a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség vezérigazgatója, Tiberiu Pănescu segítségével: ha a 8 órás munkaidőt a felére csökkenti a munkáltató, akkor az általa fizetendő bérköltség 500 lej lesz, ehhez pedig hozzájön a bér elvesztett másik felének a pótlására nyújtott állami támogatás, tehát az 500 lej 75 százaléka, azaz 375 lej. A munkaidő-csökkentés által érintett alkalmazott így csak 125 lejt veszít el a korábbi 1000 lejes bérből, viszont csak feleannyit kell dolgozzon.
Van azonban néhány fontos feltétele a támogatás igénylésének.
Ez a munkaprogramot egy hónapra előre meg kell szabni és nem lehet időközben módosítani, és az új munkaprogram életbe léptetése előtt legalább öt nappal tájékoztatni kell az érintett alkalmazottakat. A támogatást ugyanakkor nem előlegben kapja meg a vállalkozás, hanem elszámolás alapján, így saját pénzéből kell kifizesse a béreket és az azokra számolt adókat, társadalombiztosítási járulékokat, a támogatást pedig ezt követően, tíz napon belül kapja meg – sorolta a fontosabb feltételeket Tiberiu Pănescu, megjegyezve, hogy a pénzállománynak a mozgásába az utóbbi feltételt fontos betervezni. A munkaidő-csökkentésre biztosított támogatást egyébként egy német modell – a kurzarbeit, illetve kurzarbeitergeld – alapján dolgozta ki az állam, ott már száz éve alkalmazzák ezt különböző gazdasági krízisek idején – jegyezte meg az igazgató.
A munkaerő-elhelyező ügynökségen keresztül számítástechnikai eszközök vásárlására is lehet egy egyszeri, alkalmazottanként 2500 lej értékű támogatást igényelni. Ezzel a távmunkához kíván megfelelő eszközfeltételeket biztosítani az állam.
Az még nincs meghatározva, hogy pontosan milyen számítástechnikai eszközök megvásárlására lehet igényelni a támogatást, program alkalmazási normái 30 napon belül kell elkészüljenek, az ad majd választ a kérdésre – tájékoztatott a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője. A sürgősségi kormányrendelet elfogadásakor ez ugyan még nem volt világos, de a támogatásból megvásárolt eszköz a cég tulajdonába kerül – tisztázta a bizonytalanságokat Tiberiu Pănescu. Azt azonban továbbra sem tudni, hogy miként kell majd elszámolni a támogatást, illetve kisebb értékű eszköz megvásárlása esetén a különbözetnek mi lesz a sorsa és miként kell azt elszámolni, ezt is az alkalmazási normákban pontosítják majd – jegyezte meg az igazgató.
Az állam a kényszerszabadságról visszavett alkalmazottak esetében szezonális alkalmazásokra is bértámogatást biztosít az új programban, év végéig. Ezzel a lehetőséggel azok a vállalkozások élhetnek, amelyek három hónapnál nem hosszabb időre alkalmaznak szezonális munkaerőt.
A jó hír az, hogy a szezonális munkaerőt foglalkoztató vállalkozások nem feltétlenül most kell elvégezzék az bértámogatásos alkalmazásokat, élhetnek a lehetőséggel jövő hónaptól vagy októbertől is, attól függően, hogy mikor van szükségük a rövid távra felvett alkalmazottakra – magyarázta Tiberiu Pănescu.
Az állam egyébként az együttműködési szerződés alapján foglalkoztatott bedolgozók, egyéni vállalkozók (PFA, ÎI, stb.) esetében is bértámogatást biztosít a munkaprogram-csökkentésre, ez viszont a megyei szociális kifizetési és felügyelőségi ügynökségen keresztül folyósítják majd.
A magánszektorban megjelenő álláshirdetésekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat foglalta össze Fazakas László ügyvéd lapcsaládunk munkaközvetítő portálján, a Jóálláson induló új cikksorozat első részében.
Elkezdődött a balavásári körforgalom építése a Marosvásárhelyt, Szovátát, Segesvárt és Dicsőszentmártont összekötő útkereszteződésben, forgalomkorlátozásokra kell számítani az érintett útszakaszon.
Összehangolt hatósági akció zajlott Maros megyében a pénteki nap folyamán a falopások megfékezésének érdekében. Nyolc személyt előállítottak.
Székelyföld Autonómiájának Napján, október 27-én egyszerre fognak fellobbanni Székelyföldön az őrtüzek lángjai, amelyek változatlanul a székelyföldi autonómiaigényre emlékezetetnek.
Idén is izgalmas programokkal várja a látogatókat a gyergyócsomafalvi Gazdanapok rendezvénye, amelyet ezen a hétvégén rendeznek meg.
Ligia Deca oktatási miniszter péntek este a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta az egyetemi hallgatók ösztöndíjait szabályozó új rendeletet.
Egykori tanítványok, politikusok és intézményvezetők, valamint helyi lakosok gyűltek össze péntek délután a Kovászna központi parkjában szervezett emlékünnepségen, melyre Fábián Ernő író, filozófus születésének 90. évfordulója alkalmából került sor.
A Travelminit.ro szálláskereső oldal pénteken közölt adatai szerint a Prahova völgyi üdülőhelyek a legnépszerűbb turistacélpontok közé tartoznak a hétfőn kezdődő egyhetes őszi szünidő idején.
Enyhe, a Richter-skálán 3-as erősségű földrengés volt pénteken 13:03-kor Buzău megyében, Vrancea szeizmikus térségben – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
szóljon hozzá!