A székelyföldi megyék együttesen csaknem húsz sípályával büszkélkednek, igaz, többjüket az enyhe időjárás miatt nehezen sikerül elindítani. Adottságaik a külföldi síparadicsomoktól távol állnak, de a családias légkör, a közelség előnyükre válik.
2025. január 24., 15:002025. január 24., 15:00
Mindenki más szempontok alapján választ sípályát, de a hóviszonyok, a zsúfoltság és az árak mindenki számára meghatározó tényezők. Székelyvarsági látogatásunkkor többen is megosztották velünk tapasztalataikat.
Azok, akik a külföldi síparadicsomokat is kipróbálták, egyetértettek abban, hogy nehéz lenne összehasonlítani az Alpokat a Hargitával. A táj, a felszereltség, a pályák hossza ugyanis nagyon eltér.
– érvelt egy megkérdezettünk.
Sima, jégmentes pályákat kell garantálni a sízőknek
Fotó: László Ildikó
„Összehasonlíthatatlan. Én elég sokat síztem Ausztriában, Franciaországban, az utóbbi időben pedig Svájcban is. Természetesen valamivel drágább, mint itt, a környéken. Viszont amit nyújtanak, az árért, az sokkal több” – osztotta meg tapasztalatait egy gyakorlott síző, kiemelve, hogy
Van, aki szerint a romániai pályák csak az árak szempontjából közelítenek a külföldi sípályákhoz. „Mindenképpen közelít a külföldi árakhoz, viszont megalapozott ez az érték. Én is vállalkozó vagyok, úgyhogy tudom, nem egyszerű üzemeltetni, fenntartani egy ekkora létesítményt” – magyarázta.
A megkérdezett sízők szerint az itthoni pályák legfőbb előnye, hogy közel vannak.
„Országos viszonylatban sípályák díjai egy picit magasabbak a minőséghez képest, de az árak mindenhol emelkedtek.
– fogalmazott egy helyi.
Egy tapasztalt túrasízővel is volt alkalmunk beszélgetni, aki már sok terepet és pályát kipróbált. „Árra, teljesítményre gondolva közepesnek mondanám székelyföldieket.
– értékelte.
Nem panaszkodnak az itthoni pályákra a téli sportok kedvelői
Fotó: László Ildikó
„Nagycsaládos vagyok, négy gyermekem van, most tanulgat sízni mindenki tulajdonképpen. Inkább ide járunk, közel van. Nekünk ez fontos, és szerintem mindenki így kellene hozzáálljon.
– érvelt egy édesapa.
Minden síszezon elején vannak kihívások, hiszen ellenőriztetni kell a felvonókat, át kell nézni a hóágyúrendszert és reménykedni benne, hogy az idő is téliesre fordul.
– vélekedett Magyari Attila, a pályát üzemeltető Székelyvarság Négyévszakos Sí- és Túraközpont Egyesület elnöke. Hozzátette, hogy
Magyari Attila, a pályát üzemeltető egyesület elnöke
Fotó: Tuchiluș Alex
Ennél viszont több kell ahhoz, hogy a vendég igazán jól érezze magát: minőségi hó, tiszta idő, megfelelő parkolási lehetőség, jó zene, és egy hely, ahol a sízők megmelegedhetnek, ehetnek-ihatnak is. A visszajelzésekből pedig egyértelművé vált, hogy
„A Hargita megyei sípályák nem tudnak versenyezni a nagy sípályákkal, viszont próbálunk felzárkózni” – mondta az üzemeltető.
A sízők is érzik, hogy a telek az elmúlt években megrövidültek, az idő felmelegedett. A téli sportok kedvelői ezért minden alkalmat megragadnak ahhoz, hogy kihasználják a síszezont.
– emelte ki egyikük.
A zsúfoltságot, a felvonóknál való sorban állást mindenki elkerülné
Fotó: László Ildikó
Székelyvarságon viszont nem csak a síszezonra alapoznak. „Egylábú széken nem jó üldögélni, azt szokták mondani. Emellett foglalkozni kell mással is, legalábbis mi azon dolgozunk, hogy a nyarat is töltsük ki. Ezért jó, ha székes felvonónk van, mert nyáron is tudjuk használni” – fogalmazott Magyari, hozzátéve, hogy
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!