A székelyföldi megyék együttesen csaknem húsz sípályával büszkélkednek, igaz, többjüket az enyhe időjárás miatt nehezen sikerül elindítani. Adottságaik a külföldi síparadicsomoktól távol állnak, de a családias légkör, a közelség előnyükre válik.
2025. január 24., 15:002025. január 24., 15:00
Mindenki más szempontok alapján választ sípályát, de a hóviszonyok, a zsúfoltság és az árak mindenki számára meghatározó tényezők. Székelyvarsági látogatásunkkor többen is megosztották velünk tapasztalataikat.
Azok, akik a külföldi síparadicsomokat is kipróbálták, egyetértettek abban, hogy nehéz lenne összehasonlítani az Alpokat a Hargitával. A táj, a felszereltség, a pályák hossza ugyanis nagyon eltér.
– érvelt egy megkérdezettünk.
Sima, jégmentes pályákat kell garantálni a sízőknek
Fotó: László Ildikó
„Összehasonlíthatatlan. Én elég sokat síztem Ausztriában, Franciaországban, az utóbbi időben pedig Svájcban is. Természetesen valamivel drágább, mint itt, a környéken. Viszont amit nyújtanak, az árért, az sokkal több” – osztotta meg tapasztalatait egy gyakorlott síző, kiemelve, hogy
Van, aki szerint a romániai pályák csak az árak szempontjából közelítenek a külföldi sípályákhoz. „Mindenképpen közelít a külföldi árakhoz, viszont megalapozott ez az érték. Én is vállalkozó vagyok, úgyhogy tudom, nem egyszerű üzemeltetni, fenntartani egy ekkora létesítményt” – magyarázta.
A megkérdezett sízők szerint az itthoni pályák legfőbb előnye, hogy közel vannak.
„Országos viszonylatban sípályák díjai egy picit magasabbak a minőséghez képest, de az árak mindenhol emelkedtek.
– fogalmazott egy helyi.
Egy tapasztalt túrasízővel is volt alkalmunk beszélgetni, aki már sok terepet és pályát kipróbált. „Árra, teljesítményre gondolva közepesnek mondanám székelyföldieket.
– értékelte.
Nem panaszkodnak az itthoni pályákra a téli sportok kedvelői
Fotó: László Ildikó
„Nagycsaládos vagyok, négy gyermekem van, most tanulgat sízni mindenki tulajdonképpen. Inkább ide járunk, közel van. Nekünk ez fontos, és szerintem mindenki így kellene hozzáálljon.
– érvelt egy édesapa.
Minden síszezon elején vannak kihívások, hiszen ellenőriztetni kell a felvonókat, át kell nézni a hóágyúrendszert és reménykedni benne, hogy az idő is téliesre fordul.
– vélekedett Magyari Attila, a pályát üzemeltető Székelyvarság Négyévszakos Sí- és Túraközpont Egyesület elnöke. Hozzátette, hogy
Magyari Attila, a pályát üzemeltető egyesület elnöke
Fotó: Tuchiluș Alex
Ennél viszont több kell ahhoz, hogy a vendég igazán jól érezze magát: minőségi hó, tiszta idő, megfelelő parkolási lehetőség, jó zene, és egy hely, ahol a sízők megmelegedhetnek, ehetnek-ihatnak is. A visszajelzésekből pedig egyértelművé vált, hogy
„A Hargita megyei sípályák nem tudnak versenyezni a nagy sípályákkal, viszont próbálunk felzárkózni” – mondta az üzemeltető.
A sízők is érzik, hogy a telek az elmúlt években megrövidültek, az idő felmelegedett. A téli sportok kedvelői ezért minden alkalmat megragadnak ahhoz, hogy kihasználják a síszezont.
– emelte ki egyikük.
A zsúfoltságot, a felvonóknál való sorban állást mindenki elkerülné
Fotó: László Ildikó
Székelyvarságon viszont nem csak a síszezonra alapoznak. „Egylábú széken nem jó üldögélni, azt szokták mondani. Emellett foglalkozni kell mással is, legalábbis mi azon dolgozunk, hogy a nyarat is töltsük ki. Ezért jó, ha székes felvonónk van, mert nyáron is tudjuk használni” – fogalmazott Magyari, hozzátéve, hogy
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!