A dohányzáshoz kötött veszélyek valósak. Éppen ezért hasznos tájékozódni a veszélyek igazi okáról, hogy tudjuk, hogyan csökkentsük a dohányzással járó veszélyeket, amikor nem hagyhatjuk el teljes mértékben ezt a szokást.
2022. május 10., 12:002022. május 10., 12:00
2022. május 10., 16:532022. május 10., 16:53
A dohányzók között gyakran keringenek különféle elméletek vagy „mítoszok”: sokan közülük azt hiszik, hogy a cigarettában levő legkárosabb anyag a nikotin, ami függőséget vált ki és a dohányzással járó betegségeket okozza.
Az igaz, hogy a nikotin függőséget vált ki és veszélyektől sem mentes, azonban nem a nikotin a fő okozója a dohányzáshoz társuló betegségeknek. A valóság az, amint azt a Nemzetközi nikotin konferencia, illetve a nagy-britanniai Királyi Orvosi Kamara jelentése, „Nikotin füst nélkül. A dohányzással járó kockázatok csökkentése” megállapítja:
A nikotin olyan vegyi anyag, amely természetes módon jelen van a dohánynövényben. A tüdőn keresztül történő belélegzéssel egyidejűleg a nikotin egyenesen a vérbe szívódik fel, ami elszállítja a szövetekbe és az egyes szervekbe, beleértve az agyat is. Ennek következtében a nikotin rövid időre serkentheti az agyműködést és befolyásolhatja az agyfunkciókat, mint például az érzelmi funkciót és a memóriát. A nikotin hatása az agyra fiziológiai hatást is kelthet, amely a vérnyomás és a szívritmus időszakos és visszafordítható megnövekedéséhez vezethet.
A dohányzás több ezer mérgező anyagot képez. Ezek közül a legtöbbnek és a legmérgezőbbeknek, közöttük az úgynevezett karcinogén (rákkeltő) anyagoknak tulajdonképpen nincs köze a nikotinhoz. Ezek a dohány égetéséből származnak. Igaz ugyan, hogy a dohányos a nikotinért dohányzik, de a legártalmasabb a cigaretta füstje, amely tartalmazza ezt a több ezer méreganyagot.
Következésképpen a nikotin inkább közvetlenül ártalmas. A nikotinfüggőség miatt a dohányzók nem hagyják el ezt a szokást, és továbbra is belélegzik az égés során keletkezett vegyi anyagokat.
A nikotin a fő eleme azoknak a terápiáknak is, amelyek segítenek a dohányzóknak leszokni a dohányzásról. Az egészség és elhalálozási arány szempontjából legnagyobb gond valódi oka azonban a cigaretta égetése. Az égés során keletkező füst több ezer anyagot tartalmaz, amelyek közül sok a mérgező.
Éppen ezért azok a terápiák, amelyek segítenek a dohányzóknak leszokni a dohányzásról, csak nikotint tartalmaznak.
Röviden, nem annyira a nikotin maga a vétkes, mint inkább az eljárás, amellyel kivonjuk a dohányból dohányzás közben. Azok a termékek, például, amelyek a dohányt égetés helyett felmelegítik, jelentősen kisebb mértékben képeznek méreganyagokat, mint a dohányfüst. Ezek megoldást jelenthetnek a kockázat csökkentésére azoknak a dohányosoknak, akik nem mondanak le a dohányzásról. Számukra a legjobb megoldás mégis a dohányzásról való teljes leszokás.
Az íz és a rituálé mellett a nikotin az egyik oka annak, amiért az emberek dohányoznak. Annak érdekében, hogy a felnőtt dohányosok, akik egyébként tovább dohányoznának, térjenek át az alternatív, füstmentes cigarettára, ezeknek a termékeknek általában nikotint kellene tartalmazniuk, ugyanakkor elfogadható ízt és élményt nyújtsanak.
Fontos megjegyezni, hogy
Hasonlóan, kiskorúak nem kellene nikotintartalmú termékeket használjanak, ilyen termékek nem kellene elérhetők legyenek számukra.
Habár léteznek ezek a füstmentes alternatívák, az egészség számára legjobb választás a nemdohányzók számára az, hogy ne szokjanak rá a dohányzásra, a dohányzók számára pedig az, hogy mondjanak le teljes mértékben a dohányzásról és a nikotintartalmú termékekről. Azok pedig, akik továbbra is dohányoznak, a helyes és kiegyensúlyozott tájékozódás ezekről a termékekről, beleértve a nikotin szerepét is, a közegészség érdekeit szolgálhatja, mivel arra ösztönözheti a dohányzókat, hogy térjenek át teljes mértékben füstmentes termékekre és mondjanak le a cigarettáról.
A cikket a Philip Morris Románia támogatja.
(X – fizetett hirdetés)
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.