Először fordul elő a nyolcadikosok kisérettségijének történetében, hogy a vizsgakérdések nem külön lapon érkeznek. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A nyolcadikosok jövő héten kezdődő országos felmérővizsgáján a diákok a megszokottól eltérő formátumú vizsgalapot kapnak idén. Az oktatási minisztérium részletes útmutatót adott ki arról, hogyan kell kitölteni vagy javításokat eszközölni a lapon, ha szükséges. A most végzett magyar nyolcadikosok az első olyan generáció, amely alternatív tanterv szerint tanulta a román nyelvet, ezért a román vizsgát is ehhez igazítják.
2021. június 15., 12:012021. június 15., 12:01
2021. június 15., 14:532021. június 15., 14:53
Az általános iskolát végzett diákok országos képességfelmérőjének idei vizsgalapja több újdonságot is tartalmaz.
A lap sarkában lévő – a tanuló nevét, iskoláját és települését tartalmazó – rész kitöltésének idejét is külön számolják, erre 15 percet kapnak, és nem számít bele a vizsgaidőbe, amely csak ezután kezdődik. 120 percet kapnak a diákok a tényleges vizsgaidőre – áll a tanügyminisztérium által kibocsátott részletes leírásban.
A vizsgalapon aláhúzhatják a szavakat, és a matematika vizsgadolgozaton különböző jeleket vagy kiegészítéseket rajzolhatnak ceruzával vagy kék tollal a mértani ábrákra, anélkül, hogy ezek megkülönböztető jelnek minősülnének.
A román vagy az anyanyelvi vizsgán a választási lehetőség X-szel való megjelöléséből álló választ úgy lehet javítani, hogy az X-jelet vízszintes vonallal áthúzzák, és a helyes választ jelölik be X-szel. Továbbá megengedett a szöveg aláhúzása ceruzával vagy kék tollal, a mondattanra vonatkozó tételek esetében pedig a szövegben lévő mondatok elhatárolása nem számít külön jegynek.
Az elírások javítását eddig is egy jól látható vonallal húzhatták át a diákok, vagy sorokat húzhattak ki, de a felügyelő tanárok felhívták a figyelmüket, hogy csak akkor javítsanak, ha nagyon muszáj. Amennyiben sokat kellett kihúzni, újra írhatták egy másik lapra, de ez nem fordult elő túl gyakran – véli Ferencz-Salamon Alpár, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) szakmai alelnöke. Hozzátette, a vizsgalap új formátuma miatt hozta fel a központi média a témát, de ezek változatlanul érvényes szabályok.
Ennél fontosabb, hogy ennek a generációnak a magyar diákjai voltak az elsők, akik
– fejtette ki kérdésünkre az RMPSZ szakmai alelnöke.
„Elméletileg kilencedikben is kellene folytatódjon az alternatív tanterv, de késik a tanterv kidolgozása, és egy bizonyos ideig nem lesz ezeknek a diákoknak tankönyve. Hiszen előbb tanterv kell, azután szervezik meg a tankönyvírók licitjeit, majd azok elbírálása következik, és csak azután lesz tankönyv belőle” – mondta el Ferencz-Salamon Alpár. Tehát szinte előre borítékolható, hogy
„Öt-nyolcasként is valamikor hetedikes korukban jutottak először tankönyvhöz, valószínű ugyanilyen »recept« szerint alakul majd a kilenc-tizenkettedikes sorsuk is” – tette hozzá a hazai magyar oktatásban jártas szakember.
Vizsganaptár
Az országos képességvizsga a román nyelvi és irodalmi ismeretek felmérésével kezdődik június 22-én, június 24-én pedig matematikából vizsgáznak a diákok. A kisebbségi oktatásban résztvevő tanulók június 25-én anyanyelvből bizonyítanak. Az eredményeket június 29-én teszik közzé, aznap és június 30-án lehet az óvásokat benyújtani, majd július 4-én közlik a végleges eredményeket.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!