Fotó: Gligor Róbert László
Júniusban a nyárádszeredai tanács jóváhagyta a helyi kórházi intézmény átvételét, így a bezárandó intézmények listáján szereplő kiskórház megmarad és tovább működhet, bár szerkezeti átalakítások is várhatók. A város egyik magyarországi testvértelepülése is segítséget ajánlott fel az intézménynek.
2010. szeptember 10., 15:572010. szeptember 10., 15:57
2010. szeptember 10., 18:592010. szeptember 10., 18:59
Fotó: Gligor Róbert László
A nyárádszeredai egészségügyi központ talán az ország egyik legkisebb ilyen jellegű intézménye. Jelenleg belgyógyászati kezelés folyik itt, ám a minisztériummal megkötött egyezmény szerint még ebben az évben létre kell hozni a gyermekgyógyászatot is – mondta el dr. Kun Bálint Emese igazgató. Még keresik a megfelelő helyszínt, ami lehet a volt fogászat vagy az egykori szülészet épülete. Szakorvossal már rendelkeznek, így beindíthatják a részleget néhány ágyas napi fektetővel.
Nem utasítanak el senkit
A belgyógyászat csupán 8 ággyal működik, emellett 4 ágyat fenntarthatnak napi fektetőként olyan betegek számára, akik kivizsgálásra, rövid idejű orvosi ellátásra érkeznek. A tavaly 800 beteget fektettek be, az idei szerződésben viszont csak 300 személy után fizet az egészségügyi biztosító. Ennek ellenére eddig is megpróbáltak mindenkit befogadni, akik hozzájuk fordult. A többnyire idős vagy szegény emberek románul sem tudnak, ezért lehetőleg nem szeretnének a marosvásárhelyi kórházakba kerülni.
Adomány érkezett Magyarországról
A kiskórház nemrégiben adományt kapott a város egyik magyarországi testvértelepülésétől. A Fejér megyei Móron közel 780 millió forintos beruházással korszerűsítették az egészségügyi ellátást, így a felszabaduló kórházi bútorzatból egy kamionnyi szállítmány érkezett már a Nyárád menti kisvárosba, továbbá az ősz folyamán orvosi műszereket és eszközöket is hoznak – tudtuk meg a kiskórház igazgatójától. Mór polgármestere, Fenyves Péter elmondta: „Eddig a kultúrában és a magyar közösségben testesedett ki a két település kapcsolata, most úgy éreztük, hogy jó adni. Ez a gondolat vezérelt minket, hogy ezt az adományt ide eljuttassuk az emberek épülésére.”
„Egyedül Crin Antonescu államfőjelölt képes arra, hogy legyőzze a szélsőséges George Simion jelöltet az államelnök-választáson” – húzta alá kampányzáró keddi sajtótájékoztatóján Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Tizenhatezer dokumentum jogszerűségét vizsgálta meg Kovászna Megye Prefektusi Hivatala az elmúlt esztendőben. Ezek közül 272 dokumentumban fedeztek fel kifogásolnivalót a jogászok, 99 esetben pedig a bíróságnak kell döntenie.
A Gheorghe Ionescu-Șișești agrártudományi és erdészeti akadémia (ASAS) kedden közölte, hogy elhunyt az intézmény elnöke, Valeriu Tabără volt mezőgazdasági miniszter.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, az önkormányzat határozata alapján 2023-ban kezdte meg a közterülten gazdátlanul hagyott járművek elszállítását. Tavaly összesen 26 gépkocsi jutott erre a sorsra, idén folytatják az akciót, már négynél tartanak.
Év eleje óta 1,06 milliárd italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRo vállalat pedig 83 ezer tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
A pénzügyminisztérium május 9-én újabb kötvényeket bocsát ki a Fidelis program keretében, amelyben a véradók kedvezményes feltételek mellett juthatnak hozzá az államkötvényekhez – jelentette be kedden a tárca.
Hatvan napra hatósági felügyelet alá helyezték azt a 19 éves lányt, aki elvitt a bákói megyei kórház szülészeti osztályáról egy újszülöttet – közölte kedden Gabriel Dumitrache, a Bákó megyei rendőrség szóvivője.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson több utcában is kedden – értesít a gyergyószentmiklósi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
A szövegértést és az elvont gondolkodást is mérik a PISA-teszten, amelyen Románia rendszerint átlag alatt teljesít. A hazai magyar diákok eredményei viszont régi mítoszt döntöttek meg, és idén ismét külön reprezentatív almintán mérik fel őket.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion visszalépett hétfő este a Cotroceni-palotában tartott első televíziós vitától. Döntését a politikus élő adásban, a közvetítés elején jelentette be.
szóljon hozzá!