Fotó: Szabó Tamás
Kudarcba fulladt a Com’ON Café névre keresztelt rendezvény, amelyet civil szervezetek kezdeményeztek marosvásárhelyi fiatalok számára, hogy elmondhassák gondolataikat a városukról.
2017. november 10., 15:302017. november 10., 15:30
Mindössze hat fiatal, néhány újságíró és a szervezőcsapat vett részt, akik a fiatalok távol maradásának okait próbálták megfejteni. A szervezők azt ígérték, nem adják fel a marosvásárhelyi szervezést, és visszatérnek a városba.
A szervezők – a PONT Csoport, a Marosszéki Közösségi Alapítvány és a Com’On Romania – sokkal több résztvevőre számítottak. A world café-módszer alapján kívánták vezetni a dinamikus beszélgetéseket, amelyek Marosvásárhelyről és az itt elképzelhető változásokról szóltak volna. Ennek a módszernek az a lényege, hogy 4–5 fős csoportokban beszélgetnek egy adott témáról – jelen esetben a városukban tapasztaltakról és azok változtatásáról –, valaki jegyzeteli az ötleteket, ő marad a helyén, a többiek félóra elteltével a „jelentés nagyköveteiként” a kulcsötleteket és kérdéseket új csoportokba viszik. Az ott maradt jegyzetelő fogadja az „új vendégeket”, és röviden megosztja velük a korábbi beszélgetés legfontosabb ötleteit, témáit, kérdéseit.
Fotó: Szabó Tamás
Azzal, hogy az emberek több beszélgetésbe is bekapcsolódnak, azt érik el, hogy az ötletek és kérdések összekapcsolódnak. A második kör végére a teremben minden csoport tudomást szerez a korábbi beszélgetések meglátásairól, a szervezők közben körbe járnak, és a legfontosabb ötleteket leírják és kivetítik. Így alakul ki egy dinamikus ötletelés, a végén pedig bárki felállhat, és elmondhatja a véleményét az adott témákról. A szervezők a későbbiekben a város döntéshozóinak is eljuttatják az ötleteket. Így kellett volna a marosvásárhelyi rendezvénynek is kinéznie, ehelyett
Meg kell találni a csatornát és azt a módot, amivel elérik a fiatalokat, ha kell tizenötször is felhívni a figyelmüket az eseményre, hiszen hatalmas információ-áradat veszi őket körül. Mint mondta, a fiatalok körében már nem működik az e-mailen történő megszólítás, a közösségi oldalak is kezdenek elévülni, a hagyományos tömegkommunikációs csatornák – tévé, rádió, újság – pedig egyáltalán nem működnek. A jelenlévők véleménye szerint több oka is volt annak, hogy a fiatalok nem vettek részt az eseményen: a megfelelő a kommunikációs csatorna, valamint a hotel konferenciaterme sem volt megfelelő helyszín, hiszen túl kötött, feszélyezett hangulatot árasztott, talán egy kávézó vagy egy iskolai terem is jobban megfelelt volna.
Fotó: Szabó Tamás
A résztvevők 14–29 éves korosztályra korlátozása sem bizonyult túl jó ötletnek, és valószínű a kétnyelvű felhívás sem nyerte el a tetszését sok gimnazistának, akik esetleg nem mernek anyanyelvükön kívül más nyelven beszélni idegenekkel. Nem emlékeztették többször is a közösségi oldalon jelentkezett fiatalokat a rendezvényre, hiszen ott legalább húsz személy jelezte részvételi szándékát – vallották be a szervezők.
Az okok közé sorolták azt is, hogy nem jöttek el olyan marosvásárhelyi személyiségek sem, akikre esetleg felnéznek a fiatalok. Egy tizennyolc éves lány viszont ennél általánosabb problémára hívta fel a szervezők figyelmét:
ezért nem is érdekli a város sorsa. Farkas András szerint ez utóbbi eléggé valószínű, de hisz abban, hogy ez a jövőben megváltozik.
A szervezők azt ígérték, mindenképpen visszatérnek Marosvásárhelyre, és figyelembe veszik az elhangzottakat, hogy elérjék a fiatalokat és sikeres beszélgetések szülessenek, akárcsak Szászrégenben – ahol húszan vettek részt csupán, de pozitív visszhangja volt a rendezvénynek, sőt az önkormányzat képviselője is részt vett – vagy Szatmárnémetiben, ahol ötvenen voltak kíváncsiak erre. Csütörtökön Bákóban szervezték meg a Com’ON Cafét, de tervben van Temesvár, Nagybánya, Jászvásár, Sepsiszentgyörgy és Kolozsvár is – mondta el Farkas András.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.
Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.
szóljon hozzá!