Az őszi búza 5000 kilogramm körüli hektáronkénti termésátlaga kimondottan jónak számít Hargita megyében
Fotó: Pinti Attila
A termésmennyiség és -minőség tekintetében is jól alakul az idei esztendő Hargita megyében, ami azért is szerencsés, mert az ország jó részén talajtani szárazság tapasztalható, és meghaladja a kétmillió hektárt az aszálykárok által érintett földek összterülete.
2024. augusztus 14., 21:112024. augusztus 14., 21:11
Végéhez közeledik az őszi búza aratása Hargita megyében, és a termésadatok alapján nincs oka panaszra a gazdáknak, ugyanis
Az őszi búza mintegy 90 százalékban már le van aratva, a termésátlag 5000 kilogramm körül lesz hektáronként, ami Hargita megyében kimondottan magas hozam – tájékoztatott Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője. Megyeszerte idén 14 ezer hektáron termesztenek búzát a gazdák.
Jónak ígérkezik a burgonyatermés is, noha a júliusi perzselő hőhullám idején már terméskiesést valószínűsítő jelek kezdtek megjelenni a burgonyaföldeken. „Eddig jónak néz ki a termés. A vegetációs időszak vége felé járunk, még nem kezdődött el a betakarítás, de
– fogalmazott a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. A korai kitavaszodás és a nyári hőhullámok nem hozták előre a betakarítás idejét, általában közép és késői fajtákat termesztenek a gazdák Hargita megyében, és normális időben történik ezek betakarítása – válaszolta kérdésünkre az igazgató.
Nem kell keseregniük a termés miatt a silókukoricát termesztő gazdáknak sem. „A silókukorica nagyon jól néz ki Hargita megyében. Még egy-másfél hónapig vegetációs időszakban van, a lényeg az, hogy a magok minél jobban fejlődjenek ki, és akár a viaszérést is érjék el” – mondta Romfeld Zsolt. Amint azt a mezőgazdasági igazgatóság vezetőjétől megtudtuk, a jó termés kilátásait valamelyest beárnyékolja, hogy az érés közeledtével elkezdődtek a vadkárok is:
Az állatállományban is sok kárt tettek a medvék, idén már több mint 200 kárfelmérésen vettek részt az igazgatóság munkatársai – ezek nagy része egyelőre még állatkár, tudtuk meg.
Jó hír, hogy nincs gond a talaj nedvességtartalmával sem, csapadék szempontjából kielégítő a helyzet Hargita megyében az agrometeorológiai térképek szerint, de a valóságban is. Helyileg ugyan vannak kivételek, de összességében, megyei szinten jónak mondható ez a mezőgazdasági év – véli Romfeld Zsolt. Hozzáfűzte viszont, hogy ő a termés mennyiségére és minőségére érti ezt, tehát
Az egyik legszárazabb mezőgazdasági év lehet az idei
Az ország jó részén mezőgazdasági szempontból nem olyan rózsás a helyzet idén, mint Hargita megyében. Az ország nagy részén szélsőséges talajtani szárazság tapasztalható, a leginkább érintett területek, ahol a vízhiány szélsőséges mértékű, Olténia, Munténia, Dobrudzsa és Kelet-Moldova, Nyugat-Bánát és Körösvidék. A szárazság által leginkább érintett növénykultúra a kukorica és a napraforgó. A múlt év szeptember eleje – amikor a jelenlegi mezőgazdasági év kezdődött – óta eltelt közel 11 hónapból hét hónapban volt hiányos a csapadék mennyisége, és három egymást követő hónapban, májusban, júniusban és júliusban is az átlagosnál kevesebbet esett, tehát ez lesz az egyik legszárazabb mezőgazdasági év, különösen a szántóföldi növények esetében – mondta még múlt hónapban Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Intézet főigazgatója az Agerpresnek. Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pedig azt nyilatkozta nemrég a hírügynökségnek, hogy a kukorica és napraforgó esetében csaknem kétmillió hektár, a búza és repce esetében pedig 100 ezer hektár földterületet érintenek az aszálykárok. A gazdák idén hektáronként 200–250 euró közti értékben kaphatnak kártérítést az aszály által tönkretett termésért.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) kedden bejelentette, hogy megtámadta az alkotmánybíróságon a „megszorítások” törvénytervezét, amelyet kormányzati felelősségvállalással fogadtatott el a Bolojan-kabinet.
Fokozott légköri instabilitásra vonatkozó, sárga jelzésű figyelmeztetést adott ki Moldva, Erdély, Máramaros, Olténia és Munténia területére kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Falkába verődött kutyák kergettek fel a minap egy csíkszeredai férfit egy kerítésre a Brassói úton. A kóbor kutyák begyűjtése az önkormányzat felelőssége, ezért a városvezetést petícióban kérte az érintett, hogy rendezze a problémát.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke, Sorin Grindeanu szerint a második deficitcsökkentő csomagnak ki kell küszöbölnie a méltánytalanságokat, hogy az adóterheket ne csak az alacsony és közepes jövedelmű polgárok viseljék.
Az előző kormány intézkedései következtében tavaly megszűnt 82 ezer vállalkozás, az új kormány megszorító intézkedései nyomán pedig legalább annyi, ha nem kétszer több fog megszűnni idén, véli a Hargita Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Egyelőre tisztázatlan okok miatt lekapcsolódott a világítás, félbeszakadt az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo találkozó a 63. percben.
Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.
A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.
Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
1 hozzászólás