Fotó: Tanfolyamguru
A Romániai Egyetemisták Országos Szövetsége (UNSR) felszólította a kormányt, hogy ne vonja meg az egyetemistáktól és a tanulóktól az ingyenes vagy ártámogatott utazás lehetőségét és más alapvető kedvezményeket, és kezelje az oktatást stratégiai területként, nem pusztán költségvetési fejezetként – számol be róla az Agerpres.
2024. december 30., 11:532024. december 30., 11:53
2024. december 30., 11:572024. december 30., 11:57
Az UNSR figyelmeztet, hogy ha a diákokokat továbbra sem hallgatják meg, és az oktatás továbbra is az utolsó helyen marad a prioritások listáján, nagyszabású tiltakozásokra kerül sor.
– olvasható a vasárnap este kiadott közleményben.
Az UNSR reakciójának előzménye, hogy a pénzügyminisztérium vasárnap közzétette a jövő évi költségvetési kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet tervezetét.
Az UNSR emlékeztet, hogy már a régi, 2011-es oktatási törvény is előírta, hogy a GDP 6 százalékát kell az oktatásra szánni, azonban ezt a rendelkezést soha nem tartották be, és a 2025-ös tanügyi költségvetés a becslések szerint még kisebb lesz, mint az elmúlt két-három évben. Az alulfinanszírozottság mellett a tanulóknak és egyetemistáknak juttatott alapvető kedvezményeket is visszavonják.
„Az ország elnöke által nagy lelkesedéssel indított Képzett Románia projekt mélyreható rendszerszintű változásokat ígért. A gyakorlatban azonban csak szlogenek sorozata maradt, a tanulókra, diákokra és tanárokra gyakorolt konkrét hatások nélkül.
– hangsúlyozza közleményében az UNSR.
A jövő évi költségvetési kiadások csökkentését célzó sürgősségi rendelet tervezete előírja az egyetemi ösztöndíjak befagyasztását, és arról is rendelkezik, hogy a hallgatók csak a lakhelyük és az egyetemük szerinti települések közötti vonatjáratokon utazhatnak 90 százalékos kedvezménnyel.
Ugyanakkor jövő év elejétől december 31-ig az óvodások és az elemisták nem kapnak mézet étrendkiegészítőként. Az Egészséges étkezés elnevezésű országos program jövő évi költségvetését 1 139 400 000 lejben szabták meg.
A 2025-2026-os tanévben az érdemösztöndíj 450 lej, a teljesítményserkentő ösztöndíj 300 lej, a szociális ösztöndíj 300 lej, a szakiskolai ösztöndíj szintén 300 lej lesz.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
1 hozzászólás