Technokrata kormányfőt akar a lakosság

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Az ország polgárainak jelentős része úgy gondolja, hogy amennyiben Victor Ponta miniszterelnök megnyerné a novemberi államfőválasztást, a kormány élére párton kívüli, technokrata kormányfőt kellene kinevezni – derül ki az INSCOP közvélemény-kutató hétfőn nyilvánosságra hozott felméréséből.

Balogh Levente

2014. szeptember 15., 19:162014. szeptember 15., 19:16

Az Adevărul napilag megrendelésére készült kutatás során annak kapcsán kérdeztek rá erre az opcióra, hogy három hete Ponta kijelentette: győzelme esetén nem magától értetődő, hogy az új miniszterelnök az általa vezetett Szociáldemokrata Párt (PSD) soraiból kerüljön ki.

Az INSCOP felmérésében megkérdezett polgárok 46,2 százaléka ezt jó ötletnek tartja, míg 23,5 százalék szerint rossz döntés lenne. Figyelemre méltó, hogy a megkérdezettek 30,3 százaléka nem tudott vagy akart válaszolni a kérdésre.

Arra a kérdésre, hogy technokrata miniszterelnököt szeretne-e, a válaszadók 34,7 százaléka válaszolt igennel, 26,4 százalék mondta azt, hogy mindenképpen PSD-s miniszterelnököt látna a kormány élén, 21,3 százalék ellenzéki kormányfőt akar, míg 17,7 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni.

A megnevezett jelöltek közül messze a legmagasabb megbecsülésnek örvend Mugur Isărescu, a nemzeti bank elnöke, akiről a válaszadók 43,1 százalékának inkább jó a véleménye. Őt Mircea Geoană volt PSD-elnök követi, de róla már csak 18,8 százalék mondta azt, hogy inkább jó a véleménye, őt nem sokkal, 17,5 százalékkal követi a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) ex-PSD-s igazgatója, George Maior.

A felmérésben arról is megkérdezték az embereket, mit szólnak ahhoz, hogy Klaus Johannis, a jobbközép, ellenzéki Keresztény-liberális Szövetség (ACL) államfőjelöltje közölte: győzelme esetén új parlamenti többséget próbál kialakítani. A válaszadók 36,1 százaléka ezt rossz ötletnek tartja, 32,2 jónak, és 31,7 százalékuk nem tudott vagy nem akart felelni.

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. február 19., csütörtök

Donald Trump: Orbán Viktor a teljes támogatásomat élvezi

Teljes támogatásáról biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt Donald Trump amerikai elnök Washingtonban csütörtökön, az általa kezdeményezett Béketanács első ülésén.

Donald Trump: Orbán Viktor a teljes támogatásomat élvezi
Hirdetés
2026. február 17., kedd

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét

Romániának a Béketanács ülésén való jelenléte segít tisztázni az ország és az Egyesült Államok közötti kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét – jelentette ki kedden Nicușor Dan államfő.

Nicușor Dan szerint a Béketanács-ülésen való jelenlét tisztázza az USA-val fennálló kétoldalú kapcsolat „valós” helyzetét
2026. február 16., hétfő

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány

Magyarország fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá az Egyesült Államokkal – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a tárca közlése szerint hétfőn Budapesten.

Szijjártó Péter: fontos nukleáris együttműködési megállapodást ír alá a magyar és az amerikai kormány
2026. február 14., szombat

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz

A 2026-os év a győzelem éve lesz: a győzelem éve a családoknak, a jobboldalnak, a Fidesznek és a győzelem éve Magyarországnak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök az évértékelő beszéde végén szombaton Budapesten, a Várkert Bazárban.

Orbán Viktor: a 2026-os év a győzelem éve lesz
Hirdetés
2026. február 13., péntek

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban

George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban – jelentette ki csütörtökön Nicușor Dan államfő, aki szerint ez sokat elárul a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökének külföldi megítéléséről.

Nicușor Dan: George Simiont és népes delegációját senki nem fogadta az Egyesült Államokban
2026. február 09., hétfő

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak Izraelben a Wizzair londoni járatához vasárnap – jelentette a repülőtéri hatóság Izraelben.

Gyerekcsíny miatt vadászgépeket riasztottak egy Wizzair-járathoz
2026. február 09., hétfő

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban

Mintegy hárommilliárd maszkot semmisítettek meg Németországban, olyan védőeszközöket, amelyeket a koronavírus-világjárvány idején szereztek be, de nem használták fel és időközben lejártak – jelentette be a múlt héten a német kormány.

Fel nem használt maszkok milliárdjait égetik el Németországban
Hirdetés
2026. február 06., péntek

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit

A benne ülő ötéves kisfiúval együtt lopott el egy autót egy húszéves férfi a Pest vármegyei Sülysápon szerdán, majd a gyermeket hat kilométerrel arrébb Úriban egy bolt előtt magára hagyta és továbbhajtott.

Amíg az apa letette a bölcsiben a gyereket, addig az autóban maradt másik fiúval ellopták a kocsit
2026. január 30., péntek

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban

Újra bevezeti a kötelező sorkatonai szolgálatot a Romániával délnyugatról határos Szerbia. Idén decembertől vagy jövő év márciustól tervezik újraindítani.

Visszavezetik a kötelező sorkatonai szolgálatot a szomszéd országban
2026. január 29., csütörtök

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök

Megvásárolja a medgyesi Automecanica Rt. többségi részvénycsomagját a török Otokar. A Koç Grouphoz tartozó Otokar a szárazföldi harcászati eszközök legnagyobb törökországi exportőre.

Székelyföldhöz közeli védelmi ipari céget vásárolnak fel a törökök
Hirdetés