Nyitni egymás és a világ felé

Romániában kevés település közpolitikájában foglalnak el olyan hangsúlyos helyet az ifjúsági programok, mint Sepsiszentgyörgyön, ennek egyik jele az is, hogy hétfőn a téma kapcsán konferenciát szervezett az alpolgármesteri kabinet, előtte pedig a városházán találkozott a sajtó képviselőivel Vargha Fruzsina alpolgármester, Kacsó–Doboly Izabella, a család és ifjúságvédelmi minisztérium államtitkára, Rácz Zsófia, az anyaország kormányának ifjúsági államtitkár-helyettese,valamint Farkas András, a kolozsvári Pont csoport stratégiai igazgatója.

Bodor Tünde

2022. március 02., 00:302022. március 02., 00:30

Vargha Fruzsina alpolgármester kifejtette, a találkozó célja, hogy közösen gondolkodjanak el arról, mit nyújthatnak az ifjúságnak, hiszen Magyarország és Románia is készül programokkal, rendezvényekkel. A jó gyakorlatok megosztása, az ifjúság kizökkentése a pandémia okozta lelkiállapotból és közösségbe (újra) integrálása Európa-szerte fontos célokká váltak, ezért 2022 az ifjúság éve lesz az unióban. A környezetbarát és digitalizált Európában fontos szerep hárul majd a fiatalokra, akiket igen érzékenyen érintett a járvány, főleg az online tanítás okozta elszigeteltségüket kell orvosolni a kisközösségeik újraszervezésével. E tekintetben Szentgyörgy nyitna országos és nemzetközi szinten is, az alpolgármester azt kérte vendégeitől, tegyék lehetővé a hatóságok között is a kapunyitást, az együttműködést, a csereprogramokat, a tapasztalatcseréket, az először Szentgyörgyön kipróbált és bevált programok hatókörét pedig szélesítsék tovább.


Kacsó–Doboly Izabella felszólalásából úgy tűnt, minden sínen van, hiszen készül az ország ifjúsági stratégiája, és ősszel várható egy, a korábbi tervezethez képest fontos dolgokkal kibővített ifjúsági törvény elfogadása a parlamentben. Az államtitkár elmondta, az európai ifjúsági év hazai programjainak a szervezéséhez felállítanak egy bizottságot, amelyben más minisztériumok képviselőit és a civil szférát is bevonnák, de odafigyelnek a fiatal családokra, kiemelten a falusi fiatalokra, a kiemelkedő teljesítményt nyújtó ifjakra is.


Rácz Zsófia áttekintette azokat az intézkedéseket, amellyel a magyar kormány segíti a pályakezdőket, a fiatal családokat, valamint részletezte, miképpen szervezik Magyarországon az ifjúság évét az ernyőszervezetként működő Nemzeti Ifjúsági Tanács segítségével. Kiemelte, a fenntarthatóság és az önkéntesség, a felelősségvállalás azok az értékek, amelyekre alapoznak, és a fiatalokat a közéletbe is próbálják bevonni azon szlogen szellemében, amit ők fogalmaztak meg így: Semmit rólunk nélkülünk!


Szentgyörgyön az iSepsi brand alatt fut számos ifjúsági kezdeményezés, melyeknek közös célja, hogy a fiatalokat egymás felé közelítsék nemzetközi viszonylatban is – taglalta Vargha Fruzsina. Erről bővebben Farkas András, a társadalmi innovációval és ifjúsággal foglalkozó Pont-csoport képviselője beszélt, aki szerint Szentgyörgy nem a nulláról kezdi, hiszen a Com’on program itt jól bevált. Idén létrejön az ifjúsági parlament is, amelyre uniós finanszírozást nyertek. – A város csak úgy tud fejlődni, ha kommunikál a külvilággal. Ha beszélgetünk, megértünk módszereket, amik máshol működtek és átvehetők. A végcél az, hogy a város élhető legyen, de ezt velük kell elérni, hogy magukénak érezzék – fogalmazott Farkas.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
Septemberfest puliszkával, főzőversennyel
2025. szeptember 08., hétfő

Septemberfest puliszkával, főzőversennyel

Hirdetés
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.

Huszár- és katonadal-találkozó
Huszár- és katonadal-találkozó
2025. szeptember 06., szombat

Huszár- és katonadal-találkozó

2025. szeptember 06., szombat

Több mint kétezer előkészítős kap ajándék iskolatáskát

Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.

2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.

Septemberfest – 2025
Septemberfest – 2025
2025. szeptember 05., péntek

Septemberfest – 2025

Hirdetés
2025. szeptember 05., péntek

Egy ékszerdobozt kaptak a sepsiszentgyörgyi, sajátos nevelési igényű gyermekek

Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.

2025. szeptember 04., csütörtök

Ezután csak telefonon keresztül lehet fizetni a parkolásért Sepsiszentgyörgyön

A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban. 

2025. szeptember 03., szerda

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok

A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.

A szekerekre is vonatkoznak a forgalmi szabályok
Hirdetés
2025. szeptember 03., szerda

Még egy tanévnyi áldozat a Váradi József iskola megújulásáért

Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.

2025. szeptember 02., kedd

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok

A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.

Visszatérnek az iskola területére a sepsiszentgyörgyi román diákok
2025. szeptember 02., kedd

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust

Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.

Kitüntették a sepsiszentgyörgyi heraldikust
Hirdetés