
Kedden éjjel lezárult a jelentkezés a szeptember 27-én esedékes helyhatósági választásokra, mi pedig feltérképeztük, hogy melyik kézdiszéki településen kik és milyen pártszínekben indulnak a polgármesteri székért.
2020. augusztus 20., 00:012020. augusztus 20., 00:01
Kézdivásárhelyen a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek (RMDSZ) és a Magyar Polgári Párt és az Erdélyi Magyar Néppártból alakult Erdélyi Magyar Szövetségnek (EMSZ) van polgármesterjelöltje Bokor Tibor, illetve Balázs József Attila személyében, a két párt mellett Kézdivásárhelyen hat román pártból verbuválódott koalíció is benyújtott egy tanácsosjelölt-listát.
Kézdiszentléleleken Balogh Tibornak (RMDSZ) nincs ellenjelöltje, a szövetség teljes tanácsosi listával indult, viszont a Perkő alatti nagyközségben a Pro Európa Romaszövetségnek hat tagja szeretne az önkormányzati testületbe bejutni. Az EMSZ nem állított össze listát. Torján Daragus Attila (RMDSZ) jelenlegi polgármester mellett Kovács László (EMSZ) száll harcba a polgármesteri székért, a két kisebbik magyar párt ugyanakkor tíz tanácsosjelöltet tudott nevesíteni.
Gelencén Ilyés Botond (RMDSZ) jelenlegi alpolgármester mellett Csákány Attila (EMSZ) volt alpolgármester méretkezik meg a községvezetői tisztségért, a két magyar párt 19–19 tanácsosjelöltet indít, viszont ott is vannak heten a Pro Európa Romaszövetség listáján.
Kézdialmáson Molnár István (RMDSZ) korábbi polgármester újrázik, van egy független jelölt Székely László személyében, aki egyben tanácsosjelölt is.
Bereckben egyedüli polgármesterjelölt Dimény Zoltán (RMDSZ), viszont van az EMSZ-nek két tanácsosjelöltje, a Szociáldemokrata Párt (PSD) 15 személyt számláló listát nyújtott be, a Pro Románia részéről öten jelentkeztek, ugyanakkor van egy független, román nemzetiségű tanácsosjelölt is.
Dálnokban Marti István (RMDSZ) és Máthé-Péter József (EMSZ) száll versenybe a polgármesteri székért, tanácsosjelölti listáját mindkét magyar párt nyújtott be, akárcsak Csernátonban, ahol egyébként a polgármesteri székért Fábián Sándor (RMDSZ) jelenlegi elöljáró kihívója a független Rákosi Árpád.
Kézdiszentkereszten Páll Endre (RMDSZ) jelenlegi polgármester ellenfele Szalló János Adolf (EMSZ) korábbi alpolgármester, az RMDSZ és az EMSZ mellett a Pro Románia (egy személlyel) is megjelenik a tanácsosjelöltek listáján.
Esztelneken a község önállósulási folyamatát levezető Varga Attila (RMDSZ) korábbi polgármester mellett Salamon Balázs (EMSZ) száll harcba a polgármesteri székért, a két magyar párt jelöltjei mellett nincs más jelentkező a község döntéshozó testületébe.
Lemhényben Jénáki Csongor (RMDSZ) és Lukács István (független) méretkezik meg, tanácsosi listát nyújtott be az RMDSZ és az EMSZ (2 jelölt), ugyanakkor van két független is Lukács István és Kádár Tihamér személyében.
Ozsdolán van a legtöbb polgármesterjelölt: Lukács Attila az RMDSZ színeiben, míg Brânduș-Dendyuk Vasile Silvestru jelenlegi elöljáró és Pénzes Ágoston függetlenként méretkezik meg. Tanácsosi listával az RMDSZ, az EMSZ, a cigánypárt és PSD jelentkezett.
Szentkatolnán Tusa Levente (RMDSZ) regnáló polgármester kihívója Papp Attila (független), teljes értékű tanácsosi listát nyújtott be az RMDSZ, míg az EMSZ mögé mindössze nyolcan sorkoztak fel.
Három napig állt a bál a kézdiszéki Torján. Pénteken délelőtt kezdődtek és vasárnap este értek véget a Septemberfestre keresztelt falunapok, benne „nemzetközi” főzővetélkedővel és az elmaradhatatlan óriás túrós puliszkával.
Jubileumi kiadásához érkezett Csernáton messze földön híres rendezvénye, amely egyszerre szól hagyományőrzésről, közösségépítésről és szórakozásról. Szeptember 7-én, vasárnap tizedik alkalommal tartanak huszár -és katonadal-találkozót.
Átadta a Kovászna megyei önkormányzat az előkészítő osztályba induló gyerekeknek szánt felszerelt iskolatáskákat. 2250 gyermek részesülhet az ajándékban.
Szeptember 5-7. között zajlanak a 21. alkalommal megrendezett, Septemberfestre keresztelt torjai falunapok. Természetesen idén sem marad el a nemzetközi gasztronómiai verseny és az óriás túrós puliszka. Íme, a program.
Románia legszebb speciális iskoláját vehetik birtokba ebben a tanévben a háromszéki, sajátos nevelési igényű gyerekek: a sepsiszentgyörgyi intézmény egy felújított, kibővített, ultramodern felszereléssel ellátott oktatási egységgé vált.
A parkolási díjak fizetésének tekintetében is halad a korral Sepsiszentgyörgy: jövő hétfőtől csak digitálisan lehet majd fizetni a parkolásért a városban.
A Sepsiszentgyörgyi Helyi Rendőrség, helyi tanácshatározat alapján immáron több éve ellenőrzi a lovas fogatokkal való közlekedést a város területén. Augusztusban újabb, engedéllyel nem rendelkező szekereket foglaltak le.
Sepsiszentgyörgy egyik legnagyobb és legnépszerűbb általános iskolájának diákjai nehéz helyzetben vannak: a tanintézmény mindkét épülete felújítás alatt áll, az osztályokat üggyel-bajjal sikerült elhelyezni. Még egy egész tanévet kell kibírni.
A Mihai Viteazul Főgimnázium épületeinek felújítása akadozik, sportpályáján viszont zajlik a munka: itt épülnek a moduláris tantermek. Sepsiszentgyörgy egyetlen román nyelvű elméleti líceumának diákjai öt év után visszatérnek az intézmény területére.
Kétévente esedékes, immár 23. kollokviumát tartotta a Nemzetközi Címertani Akadémia augusztus 27–30. között Jászvásáron. Ez alkalomból Keöpeczi Sebestyén József erdélyi címerművész munkásságát bemutató tárlatot is berendeztek.
szóljon hozzá!