Az iskoláskorúak körében gyorsabban terjed a vírus
Fotó: Haáz Vince
Napra pontosan egy éve a mindennapjaink része a koronavírus-járvány és a pandémia következményei, ugyanis 2020. február 26-án igazolták az első fertőzést az országban. Az elemzések szerint egyelőre nem is szabadulunk meg a kórtól: a tanítás újrakezdése óta emelkedett a fertőzések gyakorisága, főként a félévkezdést követő második héttől, és a lakosság körében ez leginkább a 0–19 éves korosztályt érinti.
2021. február 26., 22:022021. február 26., 22:02
Elemzést készített az elmúlt időszak járványügyi adataiból az Országos Közegészségügyi Intézet, amelyből kiderül, hogy
A fertőzés fokozottabb terjedése leginkább a 0–19 éves korosztály, tehát az iskoláskorúak körében volt jellemző, de valamivel kisebb mértékben a 30–39 éves korosztály körében is, az ennél idősebbek körében viszont csökkent. A 0–19 éves korosztály esetében a járvány általános lefolyásához képest gyorsabban növekszik az új esetek gyakorisága.
– állapította meg az intézet.
Az ország 18 megyéjében, illetve Bukarestben emelkedett erőteljesebben az új fertőzések gyakorisága a 0–19 éves korosztály esetében – áll a február 8–21. közti időszak járványügyi adataira alapozó elemzésben. Az intézet az említett megyék közé sorolta – az esetszámok és a fertőzési ráta alapján kissé érthetetlen módon – Hargita megyét is, ugyanis a megye hetek óta a legalacsonyabb fertőzési rátájú megyék közé tartozik – február 21-én a második „legzöldebb” megye volt az országban –, illetve az akkori adatok szerint hat diák volt igazolt koronavírus-fertőzött, a tanügyi személyzet közül pedig összesen kilencen. Ez egyébként azóta se nőtt jelentősen: amint azt csütörtökön Demeter Levente főtanfelügyelő lapunknak elmondta,
Az Országos Közegészségügyi Intézet szerint egyébként a 0–19 éves korosztály körében tapasztalt esetszám-növekedésnek a közvetlen hatása nem lesz jelentős az egészségügyi rendszerre, de elképzelhető, hogy a közvetett hatása tapasztalható lesz. Erre az a magyarázat, hogy a fertőzött fiatalok 97 százaléka lakhelyén kerül elkülönítésre, és ott továbbadhatja a fertőzést idősebb hozzátartozóinak, akik kórházi kezelésre szorulhatnak a megbetegedés miatt.
Szomorú mérleg: egy év alatt 795 732 igazolt megbetegedést és 20 233 haláleset okozott a koronavírus Romániában
Fotó: Beliczay László
Az intézet három lehetséges forgatókönyvet is vázol az elemzésben. E szerint 1 százalékos állandó növekedés mellett március 20-ra elérné a 3300-as átlagot a napi új esetszám, ami 2 százalékos állandó növekedés esetén 4600, 4 százalékos növekedés következtében pedig 8900-ra nőne. Megállapítják ugyanakkor azt is, hogy február 17-től tartós növekedést mértek az utolsó hét napban igazolt új fertőzések esetében, és a járvány terjedésének az országos dinamikája elkezdett közelíteni a fentebb vázolt második forgatókönyvhöz.
Ezzel kapcsolatban azonban azt is megjegyzik, hogy az említett forgatókönyvek nem járványevolúciós modellek, hanem munkahipotézisek. Kitérnek ugyanakkor arra is, hogy
Ehhez még hozzájött az is, hogy egyes helyeken újra kinyithatott számos gazdasági egység, illetve az is, hogy sokan már belefáradtak a járványba, és nem törődnek az egyéni óvintézkedések betartásával.
A délutáni gyors viharra már csak a pocsolyák emlékeztettek Tusványoson péntek este, amikor elkezdődött az esti koncertek sora.
Érdemesnek tartotta Facebook-oldalán megosztani a román Országos Rendőrség azt az esetet, amit egy részeg sofőr produkált.
Kultúránk megőrzéséről, védelméről és kibontakozásáról szólt az a tusványosi panel, amelyen Románia és Magyarország kultúráért felelős minisztere is részt vett. A tárcavezetők egy új együttműködést jelentettek be.
A mentőszolgálatok továbbra is az egészségügyi minisztérium fennhatósága alatt maradnak, nem kerülnek át a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályához (DSU) – közölte pénteken a tárca.
A nemzeti kisebbségek védelméről, az identitásvédelemről és a szülőföldhöz való jogról beszélgetett egy tusványosi könyvbemutatón Szili Katalin, Kalmár Ferenc és Andrássy György.
„Mai írótársam” – így mutatta be Facebook-oldalán Orbán Viktor a Tusnádfürdőn lefotózott medvét.
Mi az esélye annak, hogy megmarad a magyar nyelvű orvosi oktatás Erdélyben? – merült fel a kérdés pénteken Tusványoson.
45 év után újra magyar űrhajós járt az űrben: Kapu Tibor küldetése nemcsak történelmi, hanem jövőformáló jelentőségű. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program nem csupán egy ember útja a csillagok közé, hanem egész Magyarország innovációs pályára állítása.
Jelenleg nem reális cél egy közös európai hadsereg kialakítása, a kontinensnek azonban meg kell erősítenie saját védelmi képességeit – értettek egyet a román és magyar meghívottak a Tusványos harmadik napján tartott panelbeszélgetésen.
Felolvasószínházként tért vissza Péter Beáta Búcsújárás című drámája a csíksomlyói pünkösdi búcsú köré épülő történettel. A jótékonysági céllal bemutatott előadás mélyen emberi, egyszerre misztikus és hétköznapi, miközben nem fél a humortól sem.
3 hozzászólás