Az iskoláskorúak körében gyorsabban terjed a vírus
Fotó: Haáz Vince
Napra pontosan egy éve a mindennapjaink része a koronavírus-járvány és a pandémia következményei, ugyanis 2020. február 26-án igazolták az első fertőzést az országban. Az elemzések szerint egyelőre nem is szabadulunk meg a kórtól: a tanítás újrakezdése óta emelkedett a fertőzések gyakorisága, főként a félévkezdést követő második héttől, és a lakosság körében ez leginkább a 0–19 éves korosztályt érinti.
2021. február 26., 22:022021. február 26., 22:02
Elemzést készített az elmúlt időszak járványügyi adataiból az Országos Közegészségügyi Intézet, amelyből kiderül, hogy
A fertőzés fokozottabb terjedése leginkább a 0–19 éves korosztály, tehát az iskoláskorúak körében volt jellemző, de valamivel kisebb mértékben a 30–39 éves korosztály körében is, az ennél idősebbek körében viszont csökkent. A 0–19 éves korosztály esetében a járvány általános lefolyásához képest gyorsabban növekszik az új esetek gyakorisága.
– állapította meg az intézet.
Az ország 18 megyéjében, illetve Bukarestben emelkedett erőteljesebben az új fertőzések gyakorisága a 0–19 éves korosztály esetében – áll a február 8–21. közti időszak járványügyi adataira alapozó elemzésben. Az intézet az említett megyék közé sorolta – az esetszámok és a fertőzési ráta alapján kissé érthetetlen módon – Hargita megyét is, ugyanis a megye hetek óta a legalacsonyabb fertőzési rátájú megyék közé tartozik – február 21-én a második „legzöldebb” megye volt az országban –, illetve az akkori adatok szerint hat diák volt igazolt koronavírus-fertőzött, a tanügyi személyzet közül pedig összesen kilencen. Ez egyébként azóta se nőtt jelentősen: amint azt csütörtökön Demeter Levente főtanfelügyelő lapunknak elmondta,
Az Országos Közegészségügyi Intézet szerint egyébként a 0–19 éves korosztály körében tapasztalt esetszám-növekedésnek a közvetlen hatása nem lesz jelentős az egészségügyi rendszerre, de elképzelhető, hogy a közvetett hatása tapasztalható lesz. Erre az a magyarázat, hogy a fertőzött fiatalok 97 százaléka lakhelyén kerül elkülönítésre, és ott továbbadhatja a fertőzést idősebb hozzátartozóinak, akik kórházi kezelésre szorulhatnak a megbetegedés miatt.
Szomorú mérleg: egy év alatt 795 732 igazolt megbetegedést és 20 233 haláleset okozott a koronavírus Romániában
Fotó: Beliczay László
Az intézet három lehetséges forgatókönyvet is vázol az elemzésben. E szerint 1 százalékos állandó növekedés mellett március 20-ra elérné a 3300-as átlagot a napi új esetszám, ami 2 százalékos állandó növekedés esetén 4600, 4 százalékos növekedés következtében pedig 8900-ra nőne. Megállapítják ugyanakkor azt is, hogy február 17-től tartós növekedést mértek az utolsó hét napban igazolt új fertőzések esetében, és a járvány terjedésének az országos dinamikája elkezdett közelíteni a fentebb vázolt második forgatókönyvhöz.
Ezzel kapcsolatban azonban azt is megjegyzik, hogy az említett forgatókönyvek nem járványevolúciós modellek, hanem munkahipotézisek. Kitérnek ugyanakkor arra is, hogy
Ehhez még hozzájött az is, hogy egyes helyeken újra kinyithatott számos gazdasági egység, illetve az is, hogy sokan már belefáradtak a járványba, és nem törődnek az egyéni óvintézkedések betartásával.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
3 hozzászólás