
Fotó: Veres Nándor
Az orvosi és fogorvosi képzés jóval népszerűbb idén a gyógyszerész szaknál a székelyudvarhelyi természettudomány-osztályok végzősei körében. Az ilyen tagozattal rendelkező helyi középiskolák vezetői egyelőre nem tudnak arról, hogy bármely tizenkettedikesük a marosvásárhelyi gyógyszerészetin szeretne tanulni, ám ha lenne ilyen diák, nagy valószínűséggel érzékenyen érintené a magyar képzés indításának kérdéses volta.
2015. február 26., 11:522015. február 26., 11:52
A Tamási Áron Gimnáziumból számos diák felvételizik a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem valamely szakára. Mint Laczkó György, a tanintézet igazgatója elmondta, előzetes felméréseik szerint idén is több végzősük választaná a vásárhelyi orvosi és fogorvosi képzést. Az ottani gyógyszerész szakra mostani információik szerint senki sem jelentkezne, de az előző években bőven volt erre is példa.
A Benedek Elek Pedagógiai Líceum vezetősége nem tud arról, hogy bármely tizenkettedikes diákjuk konkrétan gyógyszerész szakra készülne, de a vásárhelyi orvosi egyetemre öt-hat idei végzősük szeretne felvételizni – fejtette ki portálunknak Bálint Mihály igazgató. Az előző évek tapasztalataira alapozva elmondta, diákjaik körében a MOGYE szakjai közül az orvosképzés a legnépszerűbb, de a gyógyszerész szakon is van korábbi pedás tanuló. Hozzátette, a diákok többsége inkább magyar szakra felvételizne, így ha most valaki gyógyszerészképzésre szeretne menni, bizonyára érzékenyen érinti a vásárhelyi egyetemen zajló kényes ügy.
Jelen helyzet szerint a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem száz helyet hirdethet meg román tannyelvű gyógyszerészképzésen, míg a magyar szak egyet sem – számoltunk be korábban. A MOGYE-n évek óta konfliktusokat szül a magyar tagozat háttérbe szorítása, működésének akadályozása: jóllehet Vásárhelyen 1948 óta zajlik magyar gyógyszerészképzés, annak csak ideiglenes akkreditációs kérelmet hagynák jóvá, míg a román szaknak véglegest kért a vezetőség. Szilágyi Tibor visszavonult rektorhelyettes szerint azonban az egyetem román vezetősége és a Romániai Felsőoktatás Minőségét Biztosító Ügynökség (ARACIS) próbálja meg ellehetetleníteni a magyar gyógyszerészképzést. A volt rektorhelyettes elmondása szerint a román és magyar nyelvű képzés akkreditációs kérelme azonos, csak a dosszié fedőlapján ír mást. A magyar diákokat diszkrimináló dokumentumokat a volt magyar dékánhelyettes nem volt hajlandó aláírni, s a román vezetőség szerint őt terheli a felelősség a magyar szak indulásának bizonytalanságáért. Az ügyben a felsőoktatási intézmény szenátusa múlt héten ülésezett, de megoldás helyett csupán a lehetőségeket sorolták fel: vagy közös végleges, vagy külön ideiglenes akkreditációt kérhet a magyar tagozat – a magyar tanároknak egyik lehetőséget sem áll módjukban elfogadni, ugyanis ezeket diszkriminatívaknak minősítik a magyar diákokra nézve. A helyzet tehát továbbra is tisztázatlan, ám az illetékesek valószínűnek tartják, hogy nem indul idén magyar képzés. Az ügy pikantériája, hogy a MOGYE toborzó körútja kevés kivétellel elkerülte az erdélyi magyar középiskolákat, ellenben román és szász vidékeken meglehetősen aktív kampányt folytattak.
Új mammográf, korszerű fertőtlenítő-rendszerek, újszülött-szállító inkubátor és több tucat diagnosztikai eszköz került a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt években megvalósított európai uniós pályázatoknak köszönhetően.
Hangos szirénaszóra lehettek figyelmesek a székelyudvarhelyiek szerdán délután, miután egy tömbházban keletkezett robbanáshoz és tűzhöz több mentőegységet is riasztottak. A Függetlenség sugárúti helyszínre mi is kiszálltunk, fotókon mutatjuk.
Robbanást követően csaptak fel a lángok egy székelyudvarhelyi tömbház második emeleti lakásában szerdán délután. A lépcsőház füsttel telt meg, a lakók elhagyták a tömbházat.
Megnyitják a székelyudvarhelyi strandot pénteken. Az első napon ingyenes lesz a belépés – közli a székelyudvarhelyi városháza.
Nemzetközi pályázati támogatást nyert a Székelyudvarhelyi Közösségi Alapítvány (SZKA ). A féléves program a fenntarthatóság, az egészségmegőrzés és a fiatalok jövőbeli készségeinek fejlesztésére összpontosít.
Két diák tartózkodott a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium azon osztálytermében, amelyikben hétfőn reggel levált egy része a mennyezetnek. Szerencsére senki sem sérült meg, az oktatás helyszínét pedig átszervezték.
Lezártak két tantermet a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban, miután hétfőn reggel leszakadt egy mennyezeti vakolatrész. Az eset idején két diák tartózkodott a teremben, de senki sem sérült meg.
A ponyva és az állványok mögött zajlik a székelykeresztúri Molnár István Múzeum energetikai felújítása; a belső festések egy részét saját forrásból kell megoldja az önkormányzat. A megpályázott projektet július végén kell lezárják.
Saját falujában állították meg a rendőrök azt az oroszhegyi sofőrt, aki erősen ittas állapotban ült a kormány mögé pénteken koradélután.
Sérült medve miatt érkezett riasztás Sikaszóba, ám a nagyvad elpusztult, amire a törvény által előírt bizottság helyszínre ért. Az állatot napokkal korábban üthette el egy autó.
szóljon hozzá!