Hirdetés
Hirdetés

Több mint egy évszázada nem láttak ilyet: az oltárra sütött a nap

Egri István a Szent Istvánt ábrázoló festettüveg-ablakkal. Konzerválni készül •  Fotó: Balázs Katalin

Egri István a Szent Istvánt ábrázoló festettüveg-ablakkal. Konzerválni készül

Fotó: Balázs Katalin

Kiemelték a helyükről, autóba rakták és elszállították csütörtökön a gyergyószentmiklósi örmény templom festettüveg-ablakainak egy részét. A munkálat alatt 120 éve nem tapasztalt látványban lehetett részük a jelenlévőknek.

Balázs Katalin

2017. október 21., 17:522017. október 21., 17:52

2017. október 21., 17:532017. október 21., 17:53

Egri István kolozsvári üvegművész-restaurátor vezényletével zajlottak csütörtökön a munkálatok, az ablakokat farostlemezzel helyettesítették átmenetileg. Ezt egy első, a felmérés fázisa előzte meg, illetve az engedélyeztetési procedúra, ugyanis A besorolású műemlék a gyergyószentmiklósi örmény templom, a restaurálás szigorú szabályokhoz kötött.

Az 1900-as évek elejéről származnak az immár restaurálásra szoruló üvegablakok.

Hirdetés

„A száz év alatt történő, szokásos folyamat látszik meg az ablakok állapotán. Mivel kívül nem volt védőüveg, közvetlen kontaktusban voltak a külső környezettel, és ez megtette a hatását – fogalmazott Egri István, a munkálatok vezetője, részletezve a károsodásokat. – A léghuzatok és állandó rezgés miatt helyenként megszakadtak az ablakot a merevítő pálcákhoz rögzítő ólomillesztmények, így az ablakok, saját súlyuk miatt jobban megereszkedtek. A fizikai károsodás mellett a savas eső kémiai eredményei is láthatók, ez az üvegek árnyékolásához használt külső rétegre gyakorolt hatást.

Idézet
Az ólomsíneket és rögzítő karmokat kicseréljük, a károsító kémiai folyamatot a tisztítással megállítjuk.”

Az üvegművész azt is elmondta, hogy a felsorolt károsodásokon kívül hiányzó részletekkel is számolni kell. „Van olyan festett üveg, melyből éppen a portréból hiányzik egy darab. Úgy döntöttünk, ott az egész portrét újrafestjük, illetve hiányzik egy nagyobb szövegrész is, de az nem annyira komplikált, hiszen van betűminta, és az idézetet is ismerjük. Helyenként a körben levő frízből is hiányzik vagy repedt egy-egy darab,

Idézet
a mi célunk az, hogy mindent megtartsunk, ami megmenthető,

a repedt szemek összeillesztésére is van már modern technika. Csak a hiányokat pótoljuk, nem alkotni, hanem konzerválni jöttünk mi ide.”

Pontos procedúrája van annak, hogyan történik a festettüveg-ablakok restaurálása. A műhelyben a biztonságos rögzítésű fadobozokban érkeznek meg a pontos, helyszíni méréseket tartalmazó dokumentációval és leszámozott merevítő pálcákkal, fémkeretekkel együtt. Utóbbiak új, matt fekete festékbevonatot kapnak, az üvegablakokat pedig táblánként kirakják, és mindegyikről egy vékony fehér papírra elkészítik az ólomsínlenyomatot. Ez a vendégkarton, melyből két példány is készül, a másodikra bejelölnek mindenféle beavatkozást, amit az üvegtáblán végeztek, és átadják a megrendelőnek, a következő restaurátor számára irányjelzőként.

A vendégkartonok elkészítése után az ablakok áztatása következik, vízben egy-két napig. Ezt követi az ablakdarabok kiszabadítása az ólomsínből, mindegyik üvegdarab megtisztítása vegyszermentes nedves törlővel, majd helyükre rakása. Az ólomsínekkel aztán újra összeállítják a teljes ablaktáblát, folyékony gittet használnak, amely szilárdságot ad, illetve vízszigetelő is egyben, sőt

a végén fűrészport is alkalmaznak, azzal pucolják át, hogy csillogjon-ragyogjon az ablak.

Miután a rögzítéshez használt füleket is felforrasztják eredeti helyükre, szállításra készek lesznek az ablakok. A szakember elmondta, pici módosítás, hosszabb csavarok alkalmazása szükséges mindössze ahhoz, hogy az eddig hiányzó védőüveget is felszereljék az örmény templom ablakaira. 

A védőüveg ugyan nem volt benne az eredeti tervben, de nem ez lesz az egyetlen látványos újítás, a jelenlegi védőháló és rácsozat cseréjét is tervezik – tudtuk meg. A kivitelezés határidejéről érdeklődve Egri István elmondta, első alkalommal, amikor a felmérés volt a cél, elvittek egyetlen ablakot, azt már restaurálták, visszahozták. Most újabb ablakokat szállítanak el, melyeket a tervek szerint még idén visszahoznak, legkésőbb januárban beszerelik a helyükre. A harmadik, utolsó szállítmány pedig ezután járja meg Kolozsvárt,

a szerződés szerint április 30-ig minden munkálatnak a végére érnek.

A kifizetés több „zsebből” történik, a megyei önkormányzatos pályázati összeg mellett a hívek adományaira is szükség van. Sikeres volt továbbá az a kezdeményezés is, amely a vegyen örökbe egy festett ablakot nevet viselte. Többen éltek a lehetőséggel, olyan család is van, amelyik vállalta egy ablak teljes költségeit. Így már csak tízezer lej hiányzik, hogy kikerekedjen a közel nyolcvanezer lejes végösszeg. Az eddigi és további adakozók nevét az ablakok alatt feltüntetik az utókor számára – ígérte Gál Hunor plébános.

Besütött a nap

A szentélyben található Szent István- és Szent Anna-ablakokat, illetve a Mária-kápolnánál lévőt és egy hátsó rozettát vettek ki helyéről csütörtökön. Gál Hunor plébános elmondta, olyan látványban volt részük, mint senkinek az elmúlt 120 esztendőben: besütött a nap. „Sokan voltunk kíváncsiak arra, milyen lenne, ha a nap besütne az oltárra. Most volt alkalmunk meglátni. Érdekes jelenség volt, mert fény borította el az oltárt, az itt lévő szobrok, szentek arcvonásai és aranyozása viszont elhalványult.” Az ablakkeretekben jelenleg farostlemezek vannak, melyeket kívül-belül fóliával vonnak be, hogy a meleg ne szökjön meg a templomból. Legközelebb tehát akkor süti meg az oltárt a nap, amikor a restaurált ablakokat a helyükre illesztik.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében

A kiskérődző-pestis elleni immunválaszt, azaz antitestek jelenlétét igazolták a laborvizsgálatok két különböző Hargita megyei legelőtesten tartott juhok néhány példányában. Az egyelőre még rejtély, hogy miként kerülhettek kapcsolatba a kórokozóval.

Kiskérődző-pestis nyomaira bukkantak Hargita megyében
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.

Nyugdíjra is fordít Románia a ma kapott több mint kétmilliárd euróból
2026. június 23., kedd

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról

Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.

Levetetné Tánczos Barna a barnamedvét a szigorúan védett fajok listájáról
2026. június 23., kedd

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.

Az RMDSZ három kormányváltozatot javasolt az államfőnek
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat

Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.

Román kézbe kerülhet a Székelyföldön is jelen levő hipermarket-hálózat
2026. június 23., kedd

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból

Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.

Sáron és pocsolyákon át vezet az út a parkolóból
2026. június 23., kedd

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból

Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

Az EB 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának az uniós helyreállítási alapból
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.

Simion szerint az AUR nélkül nem lehet kormányt alakítani
2026. június 23., kedd

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást

A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.

A PSD közölte az államfővel, hogy készen áll vállalni a kormányzást
2026. június 23., kedd

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat

Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.

Nicușor Dan a párbeszéd folytatására kérte a pártokat
Hirdetés