A magyar kormány jóvoltából fejleszthetik gépparkjukat, állatállományukat a kisgazdák
Fotó: Gábos Albin
Csíkszékről pályáztak a legtöbben a Pro Economica Alapítvány székelyföldi mezőgazdaság-fejlesztési programjára. A közel 5000 sikeres székelyföldi pályázó közül 915 csíkszéki kisgazda írhatja alá az elkövetkezőkben a finanszírozási szerződést mezőgazdasági gépek és eszközök, illetve haszonállatok vásárlására. Az első térségi szerződéseket csütörtökön kötötték meg Szépvízen. A pénzt a magyar kormány biztosítja.
2019. november 28., 19:512019. november 28., 19:51
A szépvízi sportcsarnokban írhatták alá csütörtökön a Pro Economica Alapítvány mezőgazdasági programjának helyi nyertes pályázói a támogatási szerződéseket. A kisgazdákat Ferencz Tibor, a község polgármestere köszöntötte, aki elmondta, a pályázatnak köszönhetően Szépvízen a gazdák a legkorszerűbb gépekkel fognak tudni gazdálkodni.
A rendezvényen Becze István, a Székely Gazdaszervezetek Egyesületének elnöke arról beszélt, hogy ez a lehetőség rendkívül fontos a székelyföldi mezőgazdaság számára, ugyanis nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a kisgazdák meg tudják tartani a földet, mert föld nélkül nehéz megmaradni a térségben. Kiemelte azt is, hogy Csíkszéken nem véletlenül Szépvízen kezdték el a szerződések aláírását, hiszen – mint fogalmazott – itt jól szervezett a mezőgazdaság.
Fotó: Gábos Albin
Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány elnöke elmondta, a székelyföldi kisgazdák részéről rendkívül nagy volt az érdeklődés a pályázat iránt,
Hozzátette, jelentős program ez a székelyföldi kisgazdák életében, amely remélhetőleg hosszú távon meghatározza majd azon családok gazdálkodását, amelyek a pályázatnak köszönhetően tudnak fejleszteni. Ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a programot nem állítják le, mintegy válaszul azokra a híresztelésekre, melyek szerint a román hatóságok nem örülnek a magyar kormány Erdélyben is megvalósuló gazdaságfejlesztési programjának. Mint kifejtette, Romániának is jó ez a program, hiszen általa közel 500 új munkahely létesül, továbbá több mint 80 millió euró áfa lesz a román állam bevétele.
Fotó: Gábos Albin
Egyébként hasonló találkozókat Székelyföld-szerte 30 helyszínen tartanak, ahol a gazdákkal aláírják a finanszírozási szerződéseket.
Hiába nyerték meg a csíkszeredai lakók a fejlesztési ötleteikre az önkormányzat részvételi költségvetéséből a finanszírozást, mert sok esetben azok még nem valósulhattak meg. Többnyire a bürokrácia és a felmerülő többletköltségek miatt maradtak el.
Hétfőtől kezdődően lezárják a forgalmat a Transzalpina magashegyi úton.
A Coradia Stream elektromos meghajtású vonatszerelvény, az első vonat, amit a román állam az utóbbi 20 évben vásárolt, megkezdte tesztútjait Bukarest és Brassó között, és a tervek szerint november 20-ától utasokat is szállítani fog ugyanezen az útvonalon.
A mentősök és tűzoltók erőfeszítései ellenére sem élte túl az áldozat a Maros megyei Nyomáton vasárnap délután történt traktorbalesetet, már a helyszínen életét vesztette.
Idén októberben 4.706.791 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 28.077-tel kevesebbet, mint egy hónappal korábban; az átlagnyugdíj 2735 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közzétett adataiból.
Románia csapata is részt vett azon a nemzetközi mentőversenyen Portugáliában, amely a világ húsz országának rohammentőcsapatait hozza össze 1999 óta. A hazai csapat első helyen végzett a Trauma Complex kategóriában.
Az elmúlt 24 órában 693 gépkocsivezetői jogosítványt vont be a rendőrség, 327-et gyorshajtás, 58-at alkohol, 13-at kábítószer befolyása alatt történő vezetés miatt – tájékoztatott vasárnap a Román Rendőrség.
Kétnapos keresés után holtan találtak rá a csíkszeredai Sándor Péter Katalinra – tájékoztatott a Hargita megyei rendőrség vasárnap délután.
Kihirdették a Marosvásárhelyen megszervezett, 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál díjazottjait. A 20 ezer lej értékű fődíjat idén a lengyel Michał Toczek: Egy kiégett házasság című rövidfilmje kapta.
Az idei év első kilenc hónapjában 59.056 vállalkozást töröltek a cégjegyzékből Romániában, 23,41 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) vasárnap közölt adataiból.
szóljon hozzá!