Fotó: Pinti Attila
Elszaporodtak az ezüst kárászok a Szent Anna-tóban, a több mint egy évtizedes problémát azonban még mindig nem sikerült megoldani. Talán majd most – vagy ki tudja. Egyelőre az egymásra mutogatásnál tartanak.
2024. június 05., 13:402024. június 05., 13:40
2024. június 05., 13:522024. június 05., 13:52
Egy évtizedes környezetvédelmi problémáról tartottak sajtótájékoztatót szerdán Csíkszeredában: az egyik invazív halfaj, a kárász elszaporodása miatt felmerülő aggályokról a Szent Anna-tóban.
Mint azt Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke elmondta, a Szent Anna-tó és környéke turisztikai szempontból fontos az egész megyének, ezért is javasolták a vízügynek és a környezetvédelmi hatóságnak a társulást, hogy valahogy orvosolják ezt a régi gondot.
– és a szerdai sajtótájékoztatón felvázolt probléma valóban még mindig megoldásra vár.
Zöld az új kék. Rendkívül rossz állapotban van a Szent Anna-tó élővilága, mióta elszaporodtak a kárászok
Fotó: Pinti Attila
A szakértők – Mihály István és Dósa Elek Levente – ismertették a sajtóval a helyzet részleteit. Mint kiderült, 2010-ben még nem állt fenn a szóban forgó probléma, azonban közel tíz év leforgása alatt a Szent Anna-tó vize kék színből zöldre váltott, ennek oka pedig az ezüstkárászok elszaporodása.
Felmerült a kérdés, hogy hogyan kerültek oda a kárászok. A válasz egyszerűen az – hangzott el –, hogy
Egyébként ennek a halfajnak az őshazája Kelet-Ázsia és Szibéria, mára azonban Európa vadvizeiben is elterjedt.
Fotó: Pinti Attila
A szakértők kihangsúlyozták, hogy az ezüstkárászok táplálékát elsősorban az úgynevezett zooplanktonok képezik, ez pedig azoknak a populációjának a csökkenéséhez vezetett. Ennek következményeként az algák rohamosan elszaporodtak, amelynek hatása már szabad szemmel is jól látható:
Annak érdekében, hogy a tó élővilágának egyensúlya visszaálljon, intézkedésekre van szükség, ehhez viszont elengedhetetlen az illetékes szakemberek közötti együttműködés. Mint kiemelték, a társulás eddig félreértések miatt nem tudott megvalósulni, de abban reménykednek, hogy a jövőben orvosolják az ügyet.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
1 hozzászólás