Hargita megyében már a nem Covid-kórházakban is Covid-részlegeket kell kialakítani. Képünk illusztráció
Fotó: Balogh Zoltán/MTI
A Covid-kórházak tele vannak Hargita megyében, már a nem Covid-kórházakban is elkezdtek létrehozni koronavírusos betegeket ellátó részlegeket, az egészségügyi szakhatóság pedig napi szinten kell egyeztessen azért, hogy el tudjanak helyezni egy-egy kórházi ápolásra szoruló fertőzöttet. A koronavírus-teszteknek legalább a harmada pozitív eredményt hoz a megye összes laboratóriumában, aggasztóan felgyorsult a vírus közösségi terjedése – hívja fel a figyelmet a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője.
2020. október 26., 15:502020. október 26., 15:50
„Tényleg baj van. A kórházak agyon vannak zsúfolva, bővítjük a kapacitást napról napra, kénytelenek vagyunk egyre több osztályt bevetni, ahol oxigén-ellátás van, hogy minél több beteg – aki otthon már nem tudja elviselni, nem érzi jól magát, tünetei vannak – orvosi felügyeletet kaphasson” – vázolta az aggasztó járványügyi helyzetet lapunknak Tar Gyöngyi. A Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője szerint aggasztóan felgyorsult a koronavírus közösségi terjedése a megyében.
Ez azt jelenti, hogy nagyon megnőtt a vírus közösségi terjedése – hívta fel a figyelmet Tar Gyöngyi. „Volt olyan időszak, hogy 5 esetünk volt naponta, és eljutottunk oda, hogy most 120–130 eset van egyetlen nap, és látjuk, hogy naponta két-három ember hal meg. Igaz, hogy idős emberek, de nagyon cinikus azt mondani – hallok ilyen kommentárokat is –, hogy úgysem éltek volna már sokáig.”
Annak, hogy ide jutott a megye, a fő okai közt van az, hogy itt zöld forgatókönyv szerint kezdődött a tanév, de a választási kampány és a helyhatósági választások is, továbbá a népes családi ebédek, ünnepségek, és az, hogy megyeszerte nagy lendülettel kezdtek különböző rendezvényeket tartani, ahol nem figyeltek kellőképpen a megelőző járványügyi intézkedések betartására – mondta helyzetelemzéseik alapján a szakember. Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy nem jutottunk volna ide, ha nem lenne annyi vírustagadó és annyi fegyelmezetlen ember:
A megyei egészségügyi igazgatóság vezetője a vírus terjedése szempontjából nagy veszélyforrásnak tartja a különböző sporttevékenységeket is. „Sportrendezvények, bajnokságok vannak, de mi ezeknek a megszervezését most nem tartjuk időszerűnek. A sport esetében az a szabályzat, hogy a pozitív sportolót kiemeljük, elkülönítjük, de a többiek, akik abban a pillanatban nem pozitívak, játszhatnak tovább. Azok viszont két nap múlva pozitívak lesznek, mert együtt voltak az öltözőben, együtt edzettek, sok esetben együtt is étkeztek a pozitívvá vált sportolóval. Mintha a sportolókra nem lennének érvényesek a járványügyi szabályok. Nekem ez abszurdnak tűnik. Én megértem, hogy országos szintű döntés, de szerintem ez egy hibás intézkedés, és nekünk nagyon sok kárt okoz Hargita megyében, mert itt nagyon sok sportcsapat van, ahol tízesével, húszasával jelentek meg a pozitív esetek” – fogalmazott a sporttevékenységekre vonatkozó járványügyi szabályozás problémáival kapcsolatban Tar Gyöngyi.
Fotó: MTI
A szakember szerint ugyanakkor az általános járványügyi szabályozásokon is szigorítani kellene. „Ha ezt a döntési lehetőséget leadták helyi szintre, akkor nekünk helyi szinten kellene élnünk ezzel a jogunkkal. Mi leírunk ajánlásokat, de ennél többet nem tudunk tenni, a döntés a sürgősségi parancsnokság és a közösség szintjén van” – mondta.
„A Covid-kórházak teljesen tele vannak, újabbnál újabb kapacitások felszabadítására van szükség. A nem Covid-kórházakban is elkezdtünk létrehozni Covid-részlegeket. Most a székelykeresztúri külső egységét fogja bevetni a székelyudvarhelyi kórház, ha minden jól megy, amit remélek. A gyergyószentmiklósi non-Covid kórházban is befogjuk a belgyógyászatot és a kardiológiai osztályt. Gyergyószentmiklóson eddig csak a fertőző betegségeket kezelő osztály volt Covid-részleg, de most javasoltuk a kiterjesztést, mert a Gyergyó-környéki esetek száma is aggasztóan nő.
Nem lehet azt hagyni, hogy valahol van szabad lélegeztetőgép és otthon vagy a sürgősségi részlegen fuldoklik egy koronavírusos beteg. Ez az intézkedés viszont megint vissza fog ütni, mert a krónikus betegek megint visszariadnak a kórházi ellátástól, és már a koronavírustól tartva sem fognak bemenni a kórházba” – magyarázta az intézkedések várható következményeivel kapcsolatban Tar Gyöngyi.
Medve támadt egy férfira péntek reggel a Prahova megyei Bertea községhez tartozó Lutu Roşu faluban – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség.
Péntek délután, a tanórák után vakáció kezdődik a tanulók számára a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint.
Szarka Tamás Kossuth-díjas és kétszeres Petőfi Zenei Díjas előadóművész mutatja be 2020-ban megkomponált Missa Missio – mise a legüldözötteb vallásért című szakrális művét a marosszentgyörgyi katolikus templomban vasárnap 18 órától.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
5 hozzászólás