Fotó: Pinti Attila
Némelyik talajtani tanulmány több mint tíz éves, annak ellenére, hogy a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal (OSPA) igyekszik mindezeket rendszeresen frissíteni. A jogszabályok szerint ugyanis 10 évenként fel kellene térképezni a teljes megyét, ezt betartani azonban az alacsony alkalmazotti létszám és a szűkös anyagi fedezet miatt nehéz. Idén a megyei hivatal a csíkszentgyörgyi mezőgazdasági területeket „veszi górcső alá”.
2023. május 01., 21:232023. május 01., 21:23
2023. április 29., 20:072023. április 29., 20:07
Réti Zsófia, Csíkszentgyörgy polgármestere elmondta, községükben hozzáfogtak a talajtani felméréshez, tájékoztatta erről a gazdákat is, hogy
Lukács Zsombor, a Hargita Megyei Talajtani és Agrokémiai Hivatal (OSPA) igazgatója elmondta, minden megyében, ahol működik talajtani hivatal, az előírások szerint 10 évente fel kell térképezni a teljes megyét. Ez egy országos program része (románul: Programul naţional privind realizarea şi reactualizarea Sistemului naţional de monitorizare sol-teren). Csakhogy
Fotó: Gábos Albin
A Hargita megyei hivatal 1986-ban alakult, azóta elvégezték a megye mezőgazdasági területeinek teljes talajtani felmérését, van ahol többször is, azonban
Az igazgató elmondta, hogy az elkövetkező öt éves tervük szerint
Tavaly, a mezőgazdasági év alatt Máréfalván, Kápolnásfaluban és Szentegyházán dolgoztak, idén pedig Csíkszentgyörgy a célpont, majd Csíkkozmás fog következni. Utóbbi községben – ha sikerül ősz előtt befejezni Csíkszentgyörgyön a munkát –, akkor még ebben az évben hozzáfognak, ha nem, akkor csak jövő tavasszal.
A csíkszentgyörgyi mezőgazdasági terület talajtani tanulmánya az 1990-es években készült, és nemcsak elévült már, hanem hiányos is volt – tudtuk meg. A közel 15 ezer hektáros terület felmérését nemrég kezdték el.
– sorolta Lukács Zsombor. A vizsgálat módszerét szintén jogszabályok rögzítik, így
Fotó: Pinti Attila
Akár 2-3 méter mélyre is leásnak, és a különböző talajszintekből próbát vesznek, amelyeket a laboratórium kielemez. A téli időszakban a talajtani intézet munkatársai ezekből a laboreredményekből összeállítják a talajtani tanulmányt.
Kiszűrik az eredményekből, hogy mennyire savanyú a föld, milyen mértékben, és hol vannak gondok. Arról korábban írtunk egyébként, hogy egyre inkább elsavanyodik a termőtalaj.
Egyre inkább savanyodik el a termőtalaj, a minősége is folyamatosan romlik a szakemberek szerint. A mezőgazdasági területeken a talaj minőségének javításához ésszerű trágyázási tervre, ehhez pedig talajtani és agrokémiai vizsgálatokra volna szükség. Csakhogy sokszor a gazdák nem élnek ezzel a lehetőséggel.
Az igazgató kiemelte: azt tudni kell, hogy ezeket a talajtani tanulmányokat a minisztérium vásárolja meg, a megyei hivatal csak fizetség ellenében adhat ki információkat.
– magyarázta az igazgató. A gazdák kérhetik például, hogy saját földjükből vett mintából végezzenek agrokémiai vizsgálatokat térítés ellenében.
Számukra ez hasznos, hiszen így megtudhatják, hogy van-e szükség műtrágyára, és ha igen, akkor hol és mekkora mennyiségben.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
1 hozzászólás