Megnyíltak a színházak kapui. Van, ahol borúlátón, máshol optimistábban kezdik az új évadot
Fotó: Haáz Vince
Anyagi szempontból rosszul kezdte az új évadot számos székelyföldi színház: bár a színészfizetések sokat emelkedtek az elmúlt években, a kormány elfelejtett mindehhez extra forrásokat biztosítani. Van, ahol a fizetések vannak veszélyben, máshol előadásokra nem futja. Több intézmény csak a magyar állami támogatásoknak köszönhetően érzi biztonságban működését.
2019. szeptember 21., 10:272019. szeptember 21., 10:27
Már a múlt évad végén bemutatók maradtak el a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban, ahol áprilisban derült ki, hogy a minisztérium által működtetett intézménynek jóval kevesebb költségvetést hagyott jóvá a szaktárca, mint amivel ők terveztek.
Noha az idei évre szánt pénz valamivel több, mint a tavalyi, közben megemelték a színházi dolgozók fizetését, így a költségvetés nagy részét kénytelenek arra fordítani.
– panaszolta az évad végén a marosvásárhelyi teátrum igazgatója, Gáspárik Attila. Közben eltelt egy nyári szünet, megkezdődött a következő évad, de nem lett jobb a helyzet – tudtuk meg az intézményvezetőtől.
„Bár színházunk nagyon jó formában van, kiváló színészeink vannak, anyagilag nagyon rosszul állunk. Még mindig ki tudjuk adni a színészek bérét, és annyi költségvetés-kiegészítést kaptunk, hogy decemberig ki tudjuk fizetni a számlákat, de új bemutatókra nincs finanszírozás, illetve
– mondta Gáspárik. Hozzátette, megpróbálják hatékonyabban kihasználni a termeiket, így próbálnak valamiféle alapot teremteni arra, hogy minimális költségvetésük legyen előadásokra.
„Belső rendezőkkel, ingyen dolgozunk. A szerzői jogokat, a fordítást ki fogjuk fizetni, díszletre viszont nem lesz pénzünk. De legalább lesznek előadásaink. Igaz, nem szeretem, hogy megoldjuk a minisztérium által keltett problémákat, de nem akarjuk, hogy a közönség szenvedje meg a színházunk pénztelenségét” – fogalmazott Gáspárik. Kifejtette, nem először érzi azt, hogy Marosvásárhelyt több szempontból büntetik a politikusok, legyen szó kultúráról vagy bármi másról.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház háza táján sem dicsekednek, ebben az évadban is hat új bemutatóra készülnek úgy, hogy előadásokra egyetlen lejt sem kapnak az intézményt működtető helyi önkormányzattól. A város gyakorlatilag a fizetésalapot tudja biztosítani és a színház otthonát jelentő Művelődési Ház fenntartási költségeinek mintegy felét – tudtuk meg Albu István igazgatótól.
Cél, hogy a közönség ne érezze az anyagi gondokat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az intézmény vezetője ugyanakkor hozzátette, bár előadásokra nem jut pénz az önkormányzat részéről, az, hogy mégis jelentős és színvonalas színházi élet van Gyergyószentmiklóson, nagyban köszönhető a magyar kormány által a Figura Társaság számára megítélt 70 millió forintos támogatásnak, amely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által valósult meg. A Figuránál
A kiadásokkal amúgy is hadilábon állnak: a Művelődési Ház fenntartási költségeinek felét így is kénytelen kigazdálkodni a színház. Nem titok az sem, hogy igazából erre az évre még a fizetésalap sincs teljesen biztosítva: ahogy a városháza alkalmazottai, úgy a színház dolgozói is az őszi költségvetés-kiigazítást várják, amelyből az év utolsó hónapjaira biztosítják majd a fizetésalapot. Ez azonban remélhetőleg megoldódik majd – vélekedett Albu, aki rámutatott, ilyen körülmények között szervezi meg a Figura Stúdió Színház idén is a 13. Nemzetiségi Színházak Kollokviumát, amely Erdély egyik legrangosabb színházi seregszemléje.
Persze – ez a címe annak az előadásnak, amely Tamás Boglár színésznő saját élete alapján jött létre. A bemutató szerdán lesz a Figura Stúdió Színházban, és ezzel elindul a gyergyószentmiklósi társulat 2019–2020-as évada.
Hogy ez létrejöhet, szintén „külső” pénzeknek, támogatásoknak és pályázatoknak köszönhető. Egy mondatban összegezve Albu István így fogalmazott:
Hogy mennyi gondot okoz anyagi szempontból az évadkezdés a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színháznak? Nagy Pál igazgató szerint a körülményekhez képest idén aránylag jól áll az intézmény. „Ha azonban nem lenne a magyar kormány támogatása, nagyon meg kellene húzni a nadrágszíjat” – mondta, nem titkolva, hogy
„Most rövid távon stabil a helyzetünk, de hogy jövő ilyenkor milyen lesz, az függ a 2020-as év költségvetésétől és attól, hogy mennyit bír és mennyit akar áldozni a város a kultúrára, hiszen önkormányzati színház vagyunk, így elsősorban a várostól van a pénz” – fejtette ki az igazgató.
Az évad első két bemutatójára készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház: a 11. DráMA kortárs színházi találkozó égisze alatt láthatja majd a nagyérdemű a Hatházi András darabja alapján színre vitt Kovács János meghal című előadást.
Hozzátette, a kiadásoknál mindig prioritást élveznek a fizetések, erre a törvény is kötelezi őket, majd következnek a számlák, hogy ne maradjanak el a kifizetésekkel, amit nem mindig könnyű megvalósítani. A színészek béreiről megtudtuk, hogy 1800 és 3500 lej között váltakoznak, ami sokkal jobb helyzet, mint 3–8 évvel ezelőtt, kérdés azonban, hogy meddig tartható.
„Beosztjuk a pénzt, mert mindenre kell jusson, csak nem jut olyan mértékben, ahogy szeretnénk. Például nem tudjuk abban a mértékben fejleszteni a technikai, műszaki eszközrendszerünket, mint amennyire szeretnénk. De lenne helye a pénznek új stúdióra, terem- és színpadfelújításra, személyzetbővítésre” – sorolta az igazgató, aki szerint több pénztől, jobb kormányzástól, a városvezetés nagyobb fokú érzékenységétől lenne jobb a színház helyzete, valamint a város kulturális stratégiájának megvalósításától.
A legoptimistábban talán Kányádi Szilárd, a Csíki Játékszín igazgatója nyilatkozott, miközben a Székelyhon kérdésére elismerte, az intézmény fenntartója, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal csupán a fizetések költségeit fedezi, a működési költségekhez, illetve az előadások létrehozásához nem járul hozzá immár két éve.
„Ami mégis megoldja a helyzetünket, az a magyar állami támogatás: más erdélyi színházakhoz hasonlóan mi is elég szép összeget kaptunk a Bethlen Gábor Alaptól, két évre összesen 130 millió forintot, amit előadásokra és működésre költhettünk. Most jár le a kétéves támogatás december 31-én, ez védett meg attól, hogy elmaradjanak bemutatók, előadások, illetve nagyon jól jött a tavalyi évad során, amikor a színház megalakulásának 20. évfordulóját ünnepeltük. Összesen tizenkét bemutatót hoztunk létre, munkával ünnepeltünk” – mondta Kányádi Szilárd.
Keserédes évadkezdés
Fotó: Gábos Albin
Az intézmény vezetője egyebek mellett azért is optimista, mert
„Régen minden összeget meg kellett pályázni a polgármesteri hivataltól, amely majd attól függően, hogy éppen mennyi volt a városi kasszában, finanszírozta a költségeket” – fogalmazott az intézményvezető. Kérdésünkre elárulta, akkoriban egy évadra mintegy 450–550 ezer lej jutott, most pedig a BGA támogatása két évadra leosztva 900–900 ezer lejt jelent.
Ma is aktuális Móricz Zsigmond közel száz éve megírt Rokonok című regényének témája. A könyv adaptációját az új színházi évadban első nagyszínpadi előadásként adja elő a Csíki Játékszín társulata.
A színészek fizetéséről Kányádi elmondta, jobban keresnek, mint két évvel ezelőtt, de azt nem merné kijelenteni, hogy jól. „Hargita megye ilyen szempontból sajnos mindig a lista végén kullog, de mi azért követtük az országos beütemezés szerinti emeléseket, és szerencsére a polgármesteri hivatal is megadta azokat, ugyanakkor nem lehet összehasonlítani egy nemzeti színházban dolgozó színész és egy önkormányzat által működtetett teátrum dolgozóinak illetékét” – összegzett az igazgató.
Maláriával diagnosztizáltak egy bukaresti férfit – közölte csütörtökön az egészségügyi minisztérium.
Az alpolgármesternek fontos feladatai vannak a kisebb községekben is, nem róluk kellene lemondani, hanem inkább a tanácsosok számát kellene csökkenteni – javasolja a Romániai Községek Országos Szövetsége, a kormány megszorító intézkedéseire reagálva.
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Egyfeszt összművészeti fesztivált idén július 31 és augusztus 3. között tartják Gyergyószentmiklóson. Mutatjuk a fellépőket.
A Saul fia című film főszereplője, Röhrig Géza költőként mutatkozik be július 16-án, szerdán 18 órától a marosvásárhelyi Kandaké kávézóban, a Bernády tér 3. szám alatt.
A romániai európai parlamenti (EP-) képviselők közül nyolcan szavazták meg csütörtökön az Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt, ketten tartózkodtak, 12-en ellene szavaztak, 11-en pedig nem vettek részt.
Átadták a forgalomnak csütörtök délután az észak-erdélyi (A3-as) autópályát az 1-es országúttal Tordatúr közelében összekötő gyorsforgalmi utat.
Befogták az egyik bocsát annak az anyamedvének amelyet a napokban lőttek ki, miután az megölt egy motorost a Transzfogarason – közölte Facebook-oldalán a környezetvédelmi minisztérium.
Kenőpénz elfogadásán érték tetten az ügyészek csütörtökön a bukaresti Floreasca kórház egyik ortopéd szakorvosát – értesült az Agerpres ügyészségi forrásokból.
Július 13. és 27. között ünnepli 15. születésnapját a Csíki Jazz Fesztivál. Idén az emlékezés és a világzene jegyében zajló eseménysorozat világszínvonalú fellépőkkel, tehetségkutatóval, gyerekprogramokkal és közösségi örömzenéléssel várja a közönséget.
szóljon hozzá!