Megnyíltak a színházak kapui. Van, ahol borúlátón, máshol optimistábban kezdik az új évadot
Fotó: Haáz Vince
Anyagi szempontból rosszul kezdte az új évadot számos székelyföldi színház: bár a színészfizetések sokat emelkedtek az elmúlt években, a kormány elfelejtett mindehhez extra forrásokat biztosítani. Van, ahol a fizetések vannak veszélyben, máshol előadásokra nem futja. Több intézmény csak a magyar állami támogatásoknak köszönhetően érzi biztonságban működését.
2019. szeptember 21., 10:272019. szeptember 21., 10:27
Már a múlt évad végén bemutatók maradtak el a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban, ahol áprilisban derült ki, hogy a minisztérium által működtetett intézménynek jóval kevesebb költségvetést hagyott jóvá a szaktárca, mint amivel ők terveztek.
Noha az idei évre szánt pénz valamivel több, mint a tavalyi, közben megemelték a színházi dolgozók fizetését, így a költségvetés nagy részét kénytelenek arra fordítani.
– panaszolta az évad végén a marosvásárhelyi teátrum igazgatója, Gáspárik Attila. Közben eltelt egy nyári szünet, megkezdődött a következő évad, de nem lett jobb a helyzet – tudtuk meg az intézményvezetőtől.
„Bár színházunk nagyon jó formában van, kiváló színészeink vannak, anyagilag nagyon rosszul állunk. Még mindig ki tudjuk adni a színészek bérét, és annyi költségvetés-kiegészítést kaptunk, hogy decemberig ki tudjuk fizetni a számlákat, de új bemutatókra nincs finanszírozás, illetve
– mondta Gáspárik. Hozzátette, megpróbálják hatékonyabban kihasználni a termeiket, így próbálnak valamiféle alapot teremteni arra, hogy minimális költségvetésük legyen előadásokra.
„Belső rendezőkkel, ingyen dolgozunk. A szerzői jogokat, a fordítást ki fogjuk fizetni, díszletre viszont nem lesz pénzünk. De legalább lesznek előadásaink. Igaz, nem szeretem, hogy megoldjuk a minisztérium által keltett problémákat, de nem akarjuk, hogy a közönség szenvedje meg a színházunk pénztelenségét” – fogalmazott Gáspárik. Kifejtette, nem először érzi azt, hogy Marosvásárhelyt több szempontból büntetik a politikusok, legyen szó kultúráról vagy bármi másról.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház háza táján sem dicsekednek, ebben az évadban is hat új bemutatóra készülnek úgy, hogy előadásokra egyetlen lejt sem kapnak az intézményt működtető helyi önkormányzattól. A város gyakorlatilag a fizetésalapot tudja biztosítani és a színház otthonát jelentő Művelődési Ház fenntartási költségeinek mintegy felét – tudtuk meg Albu István igazgatótól.
Cél, hogy a közönség ne érezze az anyagi gondokat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Az intézmény vezetője ugyanakkor hozzátette, bár előadásokra nem jut pénz az önkormányzat részéről, az, hogy mégis jelentős és színvonalas színházi élet van Gyergyószentmiklóson, nagyban köszönhető a magyar kormány által a Figura Társaság számára megítélt 70 millió forintos támogatásnak, amely a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által valósult meg. A Figuránál
A kiadásokkal amúgy is hadilábon állnak: a Művelődési Ház fenntartási költségeinek felét így is kénytelen kigazdálkodni a színház. Nem titok az sem, hogy igazából erre az évre még a fizetésalap sincs teljesen biztosítva: ahogy a városháza alkalmazottai, úgy a színház dolgozói is az őszi költségvetés-kiigazítást várják, amelyből az év utolsó hónapjaira biztosítják majd a fizetésalapot. Ez azonban remélhetőleg megoldódik majd – vélekedett Albu, aki rámutatott, ilyen körülmények között szervezi meg a Figura Stúdió Színház idén is a 13. Nemzetiségi Színházak Kollokviumát, amely Erdély egyik legrangosabb színházi seregszemléje.
Persze – ez a címe annak az előadásnak, amely Tamás Boglár színésznő saját élete alapján jött létre. A bemutató szerdán lesz a Figura Stúdió Színházban, és ezzel elindul a gyergyószentmiklósi társulat 2019–2020-as évada.
Hogy ez létrejöhet, szintén „külső” pénzeknek, támogatásoknak és pályázatoknak köszönhető. Egy mondatban összegezve Albu István így fogalmazott:
Hogy mennyi gondot okoz anyagi szempontból az évadkezdés a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színháznak? Nagy Pál igazgató szerint a körülményekhez képest idén aránylag jól áll az intézmény. „Ha azonban nem lenne a magyar kormány támogatása, nagyon meg kellene húzni a nadrágszíjat” – mondta, nem titkolva, hogy
„Most rövid távon stabil a helyzetünk, de hogy jövő ilyenkor milyen lesz, az függ a 2020-as év költségvetésétől és attól, hogy mennyit bír és mennyit akar áldozni a város a kultúrára, hiszen önkormányzati színház vagyunk, így elsősorban a várostól van a pénz” – fejtette ki az igazgató.
Az évad első két bemutatójára készül a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház: a 11. DráMA kortárs színházi találkozó égisze alatt láthatja majd a nagyérdemű a Hatházi András darabja alapján színre vitt Kovács János meghal című előadást.
Hozzátette, a kiadásoknál mindig prioritást élveznek a fizetések, erre a törvény is kötelezi őket, majd következnek a számlák, hogy ne maradjanak el a kifizetésekkel, amit nem mindig könnyű megvalósítani. A színészek béreiről megtudtuk, hogy 1800 és 3500 lej között váltakoznak, ami sokkal jobb helyzet, mint 3–8 évvel ezelőtt, kérdés azonban, hogy meddig tartható.
„Beosztjuk a pénzt, mert mindenre kell jusson, csak nem jut olyan mértékben, ahogy szeretnénk. Például nem tudjuk abban a mértékben fejleszteni a technikai, műszaki eszközrendszerünket, mint amennyire szeretnénk. De lenne helye a pénznek új stúdióra, terem- és színpadfelújításra, személyzetbővítésre” – sorolta az igazgató, aki szerint több pénztől, jobb kormányzástól, a városvezetés nagyobb fokú érzékenységétől lenne jobb a színház helyzete, valamint a város kulturális stratégiájának megvalósításától.
A legoptimistábban talán Kányádi Szilárd, a Csíki Játékszín igazgatója nyilatkozott, miközben a Székelyhon kérdésére elismerte, az intézmény fenntartója, a Csíkszeredai Polgármesteri Hivatal csupán a fizetések költségeit fedezi, a működési költségekhez, illetve az előadások létrehozásához nem járul hozzá immár két éve.
„Ami mégis megoldja a helyzetünket, az a magyar állami támogatás: más erdélyi színházakhoz hasonlóan mi is elég szép összeget kaptunk a Bethlen Gábor Alaptól, két évre összesen 130 millió forintot, amit előadásokra és működésre költhettünk. Most jár le a kétéves támogatás december 31-én, ez védett meg attól, hogy elmaradjanak bemutatók, előadások, illetve nagyon jól jött a tavalyi évad során, amikor a színház megalakulásának 20. évfordulóját ünnepeltük. Összesen tizenkét bemutatót hoztunk létre, munkával ünnepeltünk” – mondta Kányádi Szilárd.
Keserédes évadkezdés
Fotó: Gábos Albin
Az intézmény vezetője egyebek mellett azért is optimista, mert
„Régen minden összeget meg kellett pályázni a polgármesteri hivataltól, amely majd attól függően, hogy éppen mennyi volt a városi kasszában, finanszírozta a költségeket” – fogalmazott az intézményvezető. Kérdésünkre elárulta, akkoriban egy évadra mintegy 450–550 ezer lej jutott, most pedig a BGA támogatása két évadra leosztva 900–900 ezer lejt jelent.
Ma is aktuális Móricz Zsigmond közel száz éve megírt Rokonok című regényének témája. A könyv adaptációját az új színházi évadban első nagyszínpadi előadásként adja elő a Csíki Játékszín társulata.
A színészek fizetéséről Kányádi elmondta, jobban keresnek, mint két évvel ezelőtt, de azt nem merné kijelenteni, hogy jól. „Hargita megye ilyen szempontból sajnos mindig a lista végén kullog, de mi azért követtük az országos beütemezés szerinti emeléseket, és szerencsére a polgármesteri hivatal is megadta azokat, ugyanakkor nem lehet összehasonlítani egy nemzeti színházban dolgozó színész és egy önkormányzat által működtetett teátrum dolgozóinak illetékét” – összegzett az igazgató.
Az év első négy hónapjában 53 226 személy jutott álláshoz az Országos Munkaerő-elhelyezési Ügynökség (ANOFM) közvetítésével, és közülük közel több mint 27 ezren 45 évnél idősebbek – tájékoztatott pénteken az intézmény.
Két alkalommal is fellép Kézdivásárhelyen a Bekecs Táncszínház május 28-án, szerdán. A helység kalapácsa című előadásukat 13 és 19 órától mutatják be a Vigadó Művelődési Központ nagytermében.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – véli Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Gyergyószentmiklóson, a város központjában található az egykor virágzó kisipari szövetkezet székháza és a hozzá tartozó épületegyüttes. A megmaradt tagság ezt most eladásra kínálja, az elnök szeretné, ha közösségi célokat szolgálna.
George Simion nem lehet Románia elnöke, az erdélyi magyaroknak pedig minél nagyobb számban részt kell venniük az elnökválasztás május 18-i második fordulójában – áll abban a közleményben, amit az EMNT küldött el a Székelyhon szerkesztőségének.
A vasárnapi államelnök-választás miatt a csíkszeredai és marosvásárhelyi lakosság-nyilvántartó közszolgálat a választási hétvégén szombaton és vasárnap is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem, de szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
Péntek a második elnökválasztási forduló kampányának utolsó napja.
Küldetésről tért vissza egy rendőr, amikor szemtanúja volt egy súlyos balesetnek: egy haszongépjármű felborult és a sofőr a járműbe szorult. A rendőr azonnal közbelépett.
Egy áru- és egy személyszállító kisbusz ütközött csütörtök délután az A1-es autópályán, a balesetben tizenegy személy érintett.
Az uniós források befagyasztása egy adott tagállam esetében nagyon hosszú folyamat, és Románia nem fog ebbe a helyzetbe kerülni – jelentette ki csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!